$
בארץ

האוצר: דרישות המחאה עומדות על כ-60 מיליארד שקל

משרד האוצר פרסם הערב לראשונה הערכה כללית של עלות דרישות המוחים בהפגנות השונות. באוצר מעריכים כי פתרונות לדיור בר השגה יגיעו לעלות של מיליארדי שקלים, דרישות האימהות מסתכמת ב-37 מיליארד שקל, עלות דרישות הרופאים מוערכת בכ-2.5 מיליארד שקל

משרד האוצר פרסם הערב לראשונה הערכה כללית של עלות דרישות המוחים בהפגנות השונות ההולכות ומתעצמות בימים האחרונים. על פי הערכה זו הדרישות מסתכמות בכ-60 מיליארד שקל שהם שיכלול של הפיתרונות שדורשים תנועת רוח חדשה ותנועת התעוררות המוחים על יוקר הדיור, הסטודנטים, דרישות ההסתדרות,

מחאת האימהות, דרישות הרופאים, מחאת הגננות ועוד.

 

על פי הערכת האוצר הפיתרונות, שחלק מהם כבר הוצגו במסיבת העיתונאים שכינס ראש הממשלה במהלך השבוע, לדיור במעונות הסטודנטים מוערכים בכ-300 מיליון שקל.

 

האוצר לא כימת את העלויות לדרישות תנועת התעוררות ורוח חדשה לדיור בר הישג והורדת מחירי הארנונה והעריך באופן כללי כי פיתרונות לדיור בר השגה יגיעו למיליארדי שקלים, מעונות במחיר אטרקטיבי למאות מיליוני שקלים והורדת מחירי הארנונה בעשרות מיליוני שקלים.

 

באשר להפשרת חוק הדיור הציבורי מדובר בהערכה של כחצי מיליארד שקל, הקצאת קרקעות המדינה בשיטת המחיר למשתכן בה מציעים הקבלנים את מחיר הדירה הסופי במקום את מחיר הקרקע הגבוה ביותר מוערכת בכשני מיליארד שקל והקמת קרן של המדינה להשתתפות בהוצאות פיתוח הקרקע מוערכת בכמיליארד שקלים לכל 160 אלף יחידות דיור.

 

דרישות ההסתדרות הכוללות עסקאות קומבינציה עם קבלנים שיבנו דיור בר השגה, ויתור מצד המדינה לתשלום על קרקעות והקמת ועדה בלתי תלויה לגיבוש קריטריונים לזכאות מוערכים במשרד האוצר בכחמישה מיליארד שקל.

 

על פי טענת האוצר, דרישות האימהות מסתכמת ב-37 מיליארד שקל. על פי הערכה זו חוק חינוך חובה חינם מגיל שלושה חודשים עלותו לפחות 16 מיליארד שקל. הרחבת חופשת הלידה תעלה למדינה מיליארד שקל וההכרה בהוצאות למשפחתונים ומטפלות לצורך החזרי מס תעלה עוד 7 מיליארד שקל.

 

ביטול תשלום לילד בעגלה בתחבורה ציבורית יעלה כ-10 מיליארד שקל. גם הנהגת חופשת אבהות נכנסה לרשימת המכולת שהכינו באוצר וביחד עם הארכת חופשת הלידה עלות פיתרון זה יעלה כ-800 מיליון שקל.

 

ההערכה לעלויות דרישות הרופאים מוערכת בכ-2.5 מיליארד שקלים. מחאת הדלק בה דרשו המוחים להגביל את המס עד 30% מוערכת בכ-8 מיליארד שקל. דרישות השלטון המקומי להפחתת מסים עקיפים הוזלת המים בכ-30% והקצאת תקציבים נוספים לחינוך ברשויות מוערכות בלמעלה מ-3 מיליארד שקלים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x