$
בארץ

פרסום ראשון: שפיר ומנרב עלו לשלב הסופי במכרז להקמת קריית ההדרכה של צה"ל

למקום השלישי הגיעה שיכון ובינוי שתשוב להתמודדות במידה ואחת מהקבוצות שעלו לשלב הגמר לא יעמדו בתנאי הסגירה הפיננסית

ליאור גוטמן 13:0228.07.11

החברות שפיר הנדסה ומנרב, יחד עם בינת תקשורת מקבוצת רד בינת, עלו לשלב הסופי במכרז להקמת קריית ההדרכה של צה"ל – כך נודע ל"כלכלסיט". למקום השלישי הגיעה שיכון ובינוי, שתחזור להתמודדות במידה ואחת מזוג הקבוצות שעלו לשלב הגמר לא יעמדו בתנאי הסגירה הפיננסית.

 

מדובר באחד

ממכרזי הבינוי והתשתיות הגדולים במדינה, במסגרתו מתחם בסיסי ההדרכה של צריפין יועתק לאזור צומת הנגב בעלות שנאמדת ב-20 עד 25 מיליארד שקל.

 

שטח קריית ההדרכה ישתרע על פני כ-1,600 דונם והוא ישכן כ-11 אלף חיילים ואנשי קבע. המכרז להקמת הקריה ייערך בשיטת PPP, במסגרתו היזם יקבל זכות להקים, לתחזק ולהפעיל את המתקן לתקופה של 20 שנה, שלאחריהן הוא יעביר אותו לרשות המדינה. עלות ההקמה תממון על ידי היזם הנבחר והמדינה במשותף, בשיעור שייקבע במסגרת המכרז.

 

על ההתמודדות לעלות ל"שלב הגמר" התמודדו ארבע חברות - אלקטרה־אפריקה ישראל, אשטרום־שיכון ובינוי, שפיר־ימית ומנרב אחזקות־קונצרן G4S הבריטי. כפי שנחשף ב"כלכליסט" קבוצת א.דורי־מבני תעשייה־אלטל פרשה בינואר האחרון מהמכרז. השלב הסופי של המכרז יהיה הוכחת יכולת סגירה פיננסית, כאשר המדינה תבקש מזוג החברות שישפרו את הצעתן הכלכלית ויגישו אותה שנית.

 

תת אלוף מהרן פרוזנפר, ראש אגף התקציבים במשרד הביטחון, תא"ל מהרן פרוזנפר, אמר שבעוד 180 יום יחויבו המתמודדים שעלו לשלב הגמר להגיש הצעה משופרת וסגירה פיננסית מלאה. קבוצת שיכון ובינוי, שהגיעה כאמור במקום השלישי, משאירה את הערבות שהפקידה בידי משרד הביטחון, כך שבמקרה ושפיר או מנרב יפרשו היא תצטרף חזרה למירוץ.

 

לדבריו, עם השלמת מעבר צהל"ל לנגב יתמנו אלפי דונמים באזור צריפין, תל אביב ורמת גן, אולם ההחלטה מה לעשות עם הקרקעות היא החלטה של הרשויות המקומיות שמשטחן יתפנו היישובים.

 

בהתייחסו לעניין מימון הפרויקט אמר שאין צפי של קושי לגיוס כספים להקמת הפרויקט, ועל פי הערכות משרד הביטחון בנקים מקומיים, זרים וגופים מוסדיים ישאפו להצטרף לחבילות המימון שיוגשו .

 

תת אלוף (מיל.) חזי משיטה, ראש מנהלת מעבר צה"ל לנגב, הוסיף שבמהלך ההקמה יינתן תמריץ למשפחות לעבור לנגב. כפי שנחשף ב"כלכליסט", אחד הפרויקטים הנלווים לקריית ההדרכה היא חיבורה לרכבת. משיטה ציין שהמנהלת פועלת להרחיב את תשתיות המקום לרבות סלילת כבישים והקמת שכונות בירוחם, באר שבע ומיתר. "יש כוונה לאפשר חיי חברה מלאים למשפחות אנשי הקבע שיצטרפו", אמר. לדבריו, איוש קריית ההדרכה יחל בסוף 2014 ויסתיים בתחילת 2015.

 

באוגוסט 2008 הועתק בסיס חיל האוויר בלוד (בח"א 27) לבסיס נבטים שבנגב (בח"א 28). הבסיס, על עשרות מטוסי התובלה שבו וכאלף חייליו, הוא הראשון מבין בסיסי צה"ל לעבור לנגב. עלות מעבר הבסיס, ללא ההטבות שיוצעו למשפחות, עמדה על 1.62 מיליארד שקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x