$
בארץ

יו"ר אגודת הסטודנטים: "קבלת ההצעה של נתניהו - מעשה בלתי מוסרי"

קודם לכן אמרה דפני ליף, מראשי המפגינים: "כשיצאנו לכאן אמרו שאנחנו ילדי שמנת. אחר כך הצטרפו אלינו אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית. אנחנו זה כל העם, וביבי מעיז להביט לנו בעיניים ולשקר"

הדר קנה וליאור בן דוד 15:2426.07.11

"חבילת הסיוע של נתניהו לסטודנטים - היסטורית וחסרת תקדים", כך אמר לפני זמן קצר איציק שמולי, יו"ר אגודת הסטודנטים במסיבת עיתונאים שנערכת במאהל בתל אביב בעקבות הבטחותיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו בעניין מצוקת הדיור.

 

שמולי הוסיף, "אני מרגיש שקבלה מוחלטת של החבילה שהציע נתניהו ונטישת המאבק על הדיור בישראל תהיה מעשה לא אחראי ולא מוסרי".

 

 


 

מוקדם יותר הגיבו מארגני המחאה במאהל ברחוב רוטשילד על דבריו ראש הממשלה. "ביבי מרחם על הסטודנטים, אבל לא על שאר העם. התשובה שלנו להצעה של ביבי היא - לא!", כך אמרה דפני ליף, מי שהפכה לסמל מחאת האוהלים ברוטשילד במסגרת מסיבת העיתונאים בתגובה לנאום ראש הממשלה.

 

ליף אמרה בנאומה: "כשיצאנו לכאן אמרו שאנחנו ילדי שמנת. אחר כך הצטרפו אלינו אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית. אנחנו זה כל העם, וביבי מעיז להביט לנו בעיניים ולשקר". היא המשיכה: "גולת הכותרת של נאומו היתה דירות בחינם. מי יקבל אותם? העם הנזקק? לא ולא! מי שיקבל אותם זה הקבלנים. את זה נתניהו מציג כדיור. מה כן הוא מציע? הפרד ומשול - הוא פונה לסטודנטים ומציע להם מעונות. מה עם אלו שסיימו ללמוד?"

 

ברקע הדברים של מארגני המחאה נשמעו גם קולות אחרים. לי לוי, אחד מיושבי האוהלים שהוצא נגדו צו הרחקה, ניסה לסכל את מסיבת העיתונאים של ליף. לפני שהתחילו הנאומים צעק לוי: "אלו שיושבים פה מייצגים רק את עצמם". רגב קונטס, ממארגיני המחאה, ניסה לעצור אותו וסיפר כי מדובר בפרובוקטור.

  

 

 • דפני ליף צופה בנתניהו, צילום: אריאל בשור
  דפני ליף צופה בנתניהו
  |
  צילום: אריאל בשור
 • המחאה ברוטשילד. צעקו בוז במהלך הנאום , צילום: אריאל בשור
  המחאה ברוטשילד. צעקו בוז במהלך הנאום
  |
  צילום: אריאל בשור
 • צופים בנאום נתניהו. טוענים להפרד ומשול , צילום: אריאל בשור
  צופים בנאום נתניהו. טוענים להפרד ומשול
  |
  צילום: אריאל בשור
 • במאהל ברוטשילד, צילום: אריאל בשור
  במאהל ברוטשילד
  |
  צילום: אריאל בשור

קודם לכן, מייד לאחר נאום נתניהו, נשמעו גם מחאות מצד יושבי המאהל. "ברגע שהוא מתחיל לחפור, תשתמשו בסימנים המוסכמים (גלגול ידיים)", צועק יגאל, אחד הפעילים הדומיננטיים במחאת האוהלים בשדרות רוטשילד בתל אביב, לעבר הקהל שהתכונן לשידור נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

  

כ-100 איש התאספו סביב הטלוויזיה שהוצבה בשדרות רוטשילד לצפות בבשורת הממשלה במסיבת העיתונאים ששודרה ב-11:30 בבוקר. נאומו של ביבי לא הלהיב את הקהל במיוחד. בין לבין דבריו היו קריאות ביניים רבות בסגנון: "הוא טוחן מים", "מה חדש?"ו-"סגרו את הטלווזיה". מארגני המחאה אף טענו לאחר נאומו של נתניהו, כי הוא מנסה לשחד את הסטודנטים ולפלג ביניהם.

 

כאשר נתניהו קורא לשחרר חסמים בתחום הדיור באמצעות וד"לים הקהל צועק "בוז". כאשר ביבי מאשים את הביורוקרטיה ביצירת חסמים בשוק הדיור, הקהל קרא: "הוא מאכיל אותנו בשקרים". כשהנאום מתמשך הקהל מתחיל לגלגל ידיים ולצעוק: "הוא חופר".

  

המקום היחיד בו נתניהו זוכה לתמיכה חלקית ומחיאות כפיים קצרות כשהוא מזכיר את יחידות הדיור המיועדות לסטודנטים. עם זאת, בסוף דבריו הקהל לא מתרשם במיוחד ומתפרץ בקריאות קצובות: "ביבי תתעורר, האזרח שווה יותר".

 

המאהל הירושלמי מיהר להגיב על דבריו של ראש הממשלה, "במאהל הירושלמי והארגונים החברים המייצגים סטודנטים וארגונים שונים מאוחדים בדעה שהצעדים אותם מנה רה"מ לא מספיקים ולא מספקים כדי לפתור את בעיית הדיור במדינת ישראל. הרפורמות המתוכננות בחוק התכנון והבנייה או בחוק הוד"לים משמרים את הכיוון הכושל של מדיניות אנטי חברתית בישראל. אנו שמחים שרה"מ התעורר והציע צעדים פרקטיים אך נדרשת מדיניות כוללת ורחבה יותר תוך מתן מענה לסוגיות בדיור הציבורי ומענה ספציפי לבעיות הדיור בפריפריה ובירושלים בפרט.

 

לא ניתן לפלג ולנתב את המאבק באמצעות מתן הטבות פופוליסטיות לסטודנטים. אין מענה לנושא הדיור הציבורי ונדרש מענה מיידי ומהיר לנושא שיווק הקרקעות לאוכלוסיה היצרנית. זוהי חובתה של מדינת ישראל לדאוג לקורת גג לכלל אזרחיה. התוכנית שהוצגה לא פותרת את הצורך בשינוי קריטריון הזכאות ותוכנית מחיר למשתכן. התוכנית של ביבי מכוונת להעברת קרקעות המדינה לידייים פרטיות ויוצרת סכנה להשתלטות המגזר הפרטי. נדרשת מדיניות ארוכת טווח בכלל תחומי החיים על פי עקרונות של מדינת רווחה".

 

בר פלד מארגון רוח חדשה אמרה, "ביבי לא מבין שהציבור כועס. זה לא רק הדיוק והוא צריך להתייחס לעוד דברים. לתת מענה שהוא קונקרטי רק לזה וגם בתוכו להתעלם מהרבה אוכלוסיות זה לא מספיק. המחאה שהולכת ומתגברת בכל רחבי הארץ היא לא רק סביב נושא הדיור ולא רק סביב לעבור לגור באוהל. זה ייגמר כשתושג מדיניות כוללת שתקדם מטרות חברתיות מקיפות".

 

רועי ציקורל, המתגורר במאהל הירושלמי אמר, "מסתבר שמה שביבי רוצה לעשות זה לכבות שריפות. הוא לא מבין שמה שאנחנו מדברים עליו זה דבר הרבה יותר גדול ורחב. ההוכחה לזה שהוא לא רואה ולא מבין את הבעיה זה שבמסיבת העיתונאים הוא לא הביא אף אחד לא מתחום הרווחה, לא מתחום החינוך ולא מתחום הרפואה". 

בטל שלח
  לכל התגובות
  x