$
בארץ

נתניהו: "נעודד בנייה בשכירות מוזלת, נוסיף 10,000 יחידות לסטודנטים - ונפחית עבורם מחירי התחבורה הציבורית ב-50%"

ראש הממשלה ושרי האוצר והשיכון הציגו את תוכנית "דיור בהישג יד". בין השאר, יצומצם הפטור מארנונה על דירות ריקות ל-6 חודשים, וראשי רשויות יוכלו להגדיל הארנונה עליהן. נתניהו: "אין בישראל מספיק דירות - בגלל הביורוקרטיה לוקח המון זמן לבנות אותן". שטייניץ: "ההטבות לסטודנטים יביאו לירידת דמי השכירות עבור כלל הציבור"

תומר אביטל 12:2726.07.11

שבועיים אחרי שהחלה מחאת האוהלים ברחבי הארץ הציג ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפני הציבור את חבילת הפתרונות לנושא משבר הדיור. סביב השולחן המרכזי במשרד רה"מ בירושלים יושבים שר האוצר יובל שטייניץ, שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס, מנכ"ל משרד רה"מ איל גבאי וסגנית השר לענייני צעירים גילה גמליאל.

 

במסיבת העיתונאים השתתפו גם יו"ר ועדת הכלכלה כרמל שאמה הכהן, סגן שר האוצר איציק כהן, ראש המועצה הלאומית לכלכלה יוג'ין קנדל ומזכיר הממשלה צבי האוזר.

 

מסיבת העיתונאים במשרד רה"מ מסיבת העיתונאים במשרד רה"מ צילום: עומר מירון

 

"מצוקת הדיור היא מצוקה אמיתית. היא לא דבר שמישהו מפברק ולא מלאכותי. אני מבין שזו בעיה כי צעירים שעובדים ידם אינם משגת לקנות דירה והם גרים אצל ההורים. אני זיהיתי את הבעיה כבר כשהייתי שר האוצר. עכשיו לפני שהפכתי לראש הממשלה אנו מוכרחים לפתוח את הלונטרים של השוק. צריך שיהיו הרבה יותר דירות בישראל כך שזוגות צעירים, סטודנטים יהיה להם הרבה יותר דירות נגישות ומחיר יותר מוזל", כך פתח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את מסיבת העיתונאים.

 

לדבריו, "כבר לפני שנים חשבתי שמחיר הדיור יקר. מי ששולט ב-90% מהקרקעות זה מונופול שנקרא מינהל מקרקעי ישראל. היעד שלי הוא לעשות שינויים יסודיים במה קורה פה על מנת לפתוח את השוק הזה לכל אותם אנשים שמייחלים לשינוי. מה שאנו מראים זו תוצאה של השנתיים האחרונות כדי להקל על הבעיה".

 

"צריך לתת הטבות לזוגות צעירים, סטודנטים חיילים וחסרי דיור. כתוצאה מהכשלים, יש עלייה חדה במחירי הדירות. עלייה של כ-40%. דירה שעלתה 800 אלף שקל עולה קרוב למיליון ומאתיים אלף שקל. הסיבה - אין מספיק דירות כי לוקח במדינה שלנו הרבה מאד זמן לבנות אותם. אי אפשר לבנות פה במדינה בגלל הביורוקרטיה החונקת".

 

עוד אמר נתניהו, "היו החלטות שגויות - האיסור לבנות במרכז הארץ. החלטה שהתקבלה בממשלה הקודמת. הדרך לטפל במחסור במרכז הארץ היא לא לעצור את הבנייה במרכז, החלטה שקיבלה הממשלה הקודמת. יש פה מחסור מצטבר שגורם ללחץ במחירים".

 

"בשבוע הבא נשלים שני שינויים ענקיים כי מוכרחים לפרוץ את הביורוקרטיה. הראשון זה נשחרר את החסמים לתכנון דירות והדבר השני זה שחרור החסמים לשיווק הקרקעות לדירות. אנו עמלים על זה שנתיים. אני חשבתי שזה משבר חברתי כלכלי מהמעלה הראשונה. אני רואה בדברים האלה דברים יסודיים.

 

שחרור החסמים לתכנון דירות באמצעות ועדות לדיור לאומי (וד"לים). אנחנו יודעים שהפקק לתכנון זה שש ועדות תכנון מרכזיות שכל תכנון הוועדות בארץ מתנקז אליהם ושם זה נעצר. כיוון שזו מערכת ביורוקרטית היא עובדת לאט מאד. זה חסם מרכזי במלאי הדירות. אנחנו בונים שש ועדות שיהיו צמודות לשש הוועדות הקיימות ואנו ניתן להם סמכויות לאשר פרויקטים לדיור. אנו מאצילים אותם לפתוח את הפלונטר. כך שבשנה וחצי יתווספו עוד 50 אלף דירות בשוק וזה יוריד את הגירעון בפער. אנו מגבילים את ההוראה הזו ל-18 חודשים. וכך נפתור מצוקה גדולה על ידי עקיפת הביורוקרטיה.

 

שחרור החסם לשיווק הדירות. פה צריך שינוי במינהל מקרקעי הדירות שהוא אינו הגוף הכי יעיל שנבנה. אנחנו עושים שם שלושה שינויים - דבר ראשון, שיווק קרקעות מוגבר ויעיל. שיווק גדול של קרקעות. נרחיב את הסמכויות של המנהלים בגוף הזה ונוסיף אנשי מקצוע שיוכלו לסייע בפעולת השיווק. הרפורמה הזו עם הוועדות המקומיות יסתיים עד ליציאת הכנסת לפגרה".

 

נתניהו הציג את הצעדים החדשים -  "אנו נוסיף עשרת אלפי יחידות דיור חדשות במעונות - במחיר קרקע אפס עם שכר דירה מוזל. אנו נבוא לקבלנים ונראה במכרז הפוך מי ייתן את המחיר הנמוך ביותר לשכר דירה".

 

"דבר שני - ניתן 50% הנחה בתחבורה ציבורית לסטודנטים. סגנית השר גילה גמליאל אמרה לי שאם נממן את הניסעה ייפתח מלאי של דירות. בכוונתנו להוזיל את הנסיעה בכל הארץ ובתחבורה העירונית באוטובוסים וברכבות כדי להביא לנגישות לדירות פנויות מחוץ למרכזי הערים. לוקח למשל 23 דקות ברכבת מלוד לאוניברסיטת ת"א"

 

נתניהו הוסיף, "אנו נעשה בנייה בשכירות מוזלת. הממשלה תשווק קרקע לבניית אלפי יחידות דיור חדשות במטרה להביא לשכירות מוזלת. ההנחה על הקרקע תינתן בכמה מסלולים בין 25 ל- 100%. כל ההוזלה תלך לדייר. נבנה גם אלפי יחידות דיור בכל הארץ. 50% הנחה על הקרקע שתלך לדייר. וניתן עוד 150 אלף שקל הוזלה על קרקע לדירה ונוביל להוזלה של מאות אלפי שקלים במחיר הדירה דרך מכרזים הפוכים".

 

נתניהו הוסיף עוד, "אנו חייבים לצאת מהקטע של גדרה-חדרה. כפי שהצלחנו להציל את כלכלת ישראל - נצליח לפתור את בעיית הדיור".

 

שר האוצר שעלה אחרי נתניהו אמר, "בנוסף לכל הצעדים שננקטו, קיבלנו החלטה לפתוח מהלך מזורז לבנות 10,000 דירות לסטודנטים. יהיו לזה השלכות חיוביות. עצם העובדה ש-20 אלף סטודנטים יעברו מדירות מושכרות למעונות יש לזה השלכות לשוק הדיור בכלל. אנחנו נפנה אלפי יחידות דיור שמושכרות היום לסטודנטים וירצו לעבור למעונות. ולכן זו לא רק הטבה לסטונדטים שיקבלו דיור מוזל אלא אנחנו נפנה אלפי דירות וכך ייגדל שוק הדיור להשכרה והמחירים ירוסנו. חלק מאותן מעונות שיוקמו בשיתוף פעולה עם האוניברסיטאות ועם שיתוף פעולה עם ראשי הערים, יהיו בשכונות ובאזורים שאנחנו רוצים לחזק ולקדם. אפשר בהחלט שנקים מתחם סטודנטים בלוד וכך אפשר לחזק את לוד, דרום תל אביב וכך נחזק אזורים שאנחנו רוצים לחזק ולקדם".

 

שטייניץ התייחס לבעיית המשרדים והדירות ריקות. "יש היום 140 אלף דירות ריקות. חלקן מאויישות כמשרדים וחלקן דירות ריקות. הדרך המהירה ביותר להכניס עוד דירות למגורים היא להסב את הדירות האלה למגורים. הדרך היא תמריצי מס משמעותיים בדמות ויתור מוחלט על מס שבח בתנאי שזה יקרה במהלך 18 החודשים הקרובים. צעד נוסף הוא בתחום הארנונה. אנו רוצים להגביל את הפטור מארנונה לשישה חודשים. אנחנו רוצים להגדיל את הארנונה לדירות ריקות".

 

מכלול הצעדים הללו הם מכלול משלים. בהנחה שהצעדים הללו יצאו לדרך אנחו מעריכים באוצר שאנחנו נראה בלימה ואפילו ירידת מחירים עד לסוף שנת 2011 או לתחילת 2012 ויש כבר סימנים ראשונים לצעדים הללו.

 

סגנית השר גילה גמליאל אמרה כי "הצעירים הם מנוע צמיחה מרכזי לכלכלת ישראל", והדגישה כי "אני רואה בפתרונות שהציע ראש הממשלה השקעה ולא הוצאה. כבר בקרוב נראה את הפירות שלהם".

 

נתניהו סיכם כי "התפיסה הנכונה למדינת ישראל היא למזג כלכלה חופשית עם צדק חברתי. התפיסה אומרת ששניהם לא מתיישבים. הדרך היחידה לממן את הצרכים החברתיים זה על ידי כלכלה שצומחת. ראינו את צפון קוריאה ודרום קוריאה, ומזרח גרמניה ומערב גרמניה. תנאי הכרחי לצדק חברתי זה כלכלה חופשית ליברלית שצומחת. הדבר השני שצריך להבטיח זה שתהיה תחרותית - כי הבעיה היא שאנשים משתכרים אך בעקבות קרטלים ומונופולים לא נשאר להם דבר בכיס. כשיש תחרות המחירים יורדים. אין לנו בארץ תחרות על הדיור - וזה המוצר היקר ביותר של האזרח". לדבריו "המדינה יוזמת דיור להשכרה ואיננה משאירה לכוחות השוק בלבד ליצור דיור להשכרה. לכן אנו נכנסים למקום שיש בו כשל שוק. מהפכה נוספת היא שאנו משתמשים בקרקע לא מנוצלת לבנייה לדיור.עבדתי כארכיטקט - זה לא אמור לקחת חמש שנים לתכנן דירה".

 

נתניהו גם התייחס לביקורת לפיה הוא עובד לפי פאניקה ואמר "אם זה נכון אז אני כנראה בפאניקה כבר שנים כי אני עובד על זה כבר שנים. ביקשתי מחברי שר האוצר שטייניץ להתייחס לנושא כבר לפני שנתיים וחצי. המחאה מוצדקת ולא אכפת לי אם יש טרמפיסטים. הכל נובע ממחיר הקרקע".

 

נתניהו הוסיף כי "בעניין החלב יש מבנה למניעת תחרות. קיימתי כמה דיונים בנושא - נביא את הפתרונות בימים הקרובים. זה יעשה שינוי יסודי - וגם כאן המלאכה לא הייתה מלאכותית. למה שהציבור ישלם 40% יותר מאירופה? אין לזה שום סיבה".

 

ראש האופוזיציה ציפי לבני אמרה כי "נתניהו פועל להוריד אוהלים ולא לבנות בתים. במקום לשנות מדיניות כלכלית ולהתחיל לנהל את הגופים שתחתיו נתניהו מתנער מאחריות, ממשיך לקטר ולהפריח ססמאות שלא יפתרו את הבעיה החברתית ולא מורידות מהנטל של הצעירים ומעמד הביניים בישראל.

 

ח"כ אמנון כהן (ש"ס), יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, הצהיר היום כי "הרפורמה בתכנון ובנייה לא תצא לדרך בלי דיור בר-השגה בתוכה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x