$
בארץ

ועדת הכלכלה אישרה את חוק הוד"לים לקריאה שנייה ושלישית

בתום דיון סוער אישרה ועדת הכלכלה את חוק ועדות הדיור הלאומיות שיזם נתניהו, כדי לזרז את אישורי הבנייה למגורים. דיור בר-השגה מופיע בהצעת החוק רק באופן כוללני ולא מחייב. מפגיני מאהל המחאה בת"א עולים באוטובוסים להפגין בירושלים: "מדובר במחטף"

תומר אביטל ומארק שון 12:4625.07.11

בתום דיון סוער ממנו הורחקו שני סטודנטים, אישרה היום (ב') ועדת הכלכלה את הצעת חוק הוד"לים לקריאה שנייה ושלישית. כמה צעירים זעקו בסוף הדיון כי האשמה נעוצה ביו"ר הוועדה כרמל שאמה. לדבריהם "הציבור לא ישכח לך את זה. בתור יו"ר האחריות היא שלך". שאמה הודה להם ונעל את הדיון.

 

במטרות החוק יופיע דיור בר השגה. כמו כן הוכנס סעיף העוסק בייעוד קרקע לדיור בהישג יד להשכרה, ייקבעו כללים לעניין תנאי ההשכרה, מחיר ההשכרה, ומי זכאי לשכור את הדירות.

 

במסגרת החוק, תוכניות הבנייה יאושרו ב"וועדות דיור לאומיות" (וד"לים) שיפעלו כוועדות משנה של ועדות התכנון המחוזיות ויעסקו רק בבנייה למגורים. לפי תוכנית נתניהו, תוך שנה וחצי תאושר הקמתן של 50 אלף יחידות דיור.

 

בתוך כך,  שני אוטובוסים עם מפגינים צפויים לצאת משדרות רוטשילד בת"א לכיוון משכן הכנסת בירושלים כדי למחות על חוק הוד"לים. "מדובר במחטף", אומרים המפגינים. במקביל מארגנים המוחים הפגנה "גדולה" מול בית ז'בוטינסקי בת"א.

 

גמליאל תדבר עם המפגינים

 

כמו כן, ל"כלכליסט נודע" כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שולח את גילה גמליאל למפגינים. לאחר התייעצויות קדחתניות החליט נתניהו לעשות שימוש בנציגת הממשלה האמונה על תיק הצעירים כדי להיפגש עם המוחים במישרין. 

 


 

סגנית השר גילה גמליאל תהיה למעשה נציגת הממשלה הראשונה שתבוא במגע ישיר עם המוחים. עם זאת, גמליאל נשלחה בצעד מחושב למאהל בחולון ולא ללב המחאה בשדרות רוטשילד. בשעה ארבע בצהריים תגיע גמליאל למאהל ותבקש לשוחח עם ראשי המחאה. בכוונת גמליאל לבקש מהם להציג בפניה פתרונות יצירתיים רלוונטיים למצוקה, לקראת מסיבת העיתונאים שיקיים מחר ראש הממשלה.

 

בתוך כך יו"ר הכנסת רובי ריבלין ייפגש בדקות הקרובות עם ראשי הסטודנטים בלשכתו סביב מחאת הדיור.

 

סטודנטים הורחקו מהדיון

 

במהלך הדיון שנערך הבוקר בוועדת הכלכלה על פתרונות למשבר הדיור, התפרץ סטודנט ומחה בקול: "אתם מורחים אותנו. תפסיקו למרוח אותנו!" והוצא בכוח מהאולם על ידי מאבטחי הוועדה. סטודנטית נוספת יצאה בקריאות: "די! אין לנו כסף", והורחקה מהוועדה.

 

ועדת הכלכלה התכנסה כדי להכניס את המושג "דיור בהישג יד" למטרות חוק הוד"לים. החוק צפוי לזכות באישור מליאת הכנסת לפני היציאה לפגרה בסוף השבוע הבא.

 

יצוין כי אף שהתעורר דיון קולני, מנכ"ל משרד רה"מ איל גבאי - שיושב ליד ח"כ כרמל שאמה הכהן - כלל לא התייחס אליו והמשיך לכתוב מסרונים במכשיר הסלולרי שלו.

 

שאמה הכהן הרשה לאחד הסטודנטים, יאיא פינק, לדבר בדיון. פינק טען: "אתם מדברים כל הזמן - אך עד שלא תביאו תקציב נמשיך לחסום את הכנסת ולהקצין את המאבק". הוא פנה לשאמה ואמר: "דווקא עלייך אנו סומכים כי אתה ח"כ חברתי". בהמשך ח"כ מגלי והבה יצא מהאולם מכריז "לא אשב אם אנשים שאין להם בושה". 

 

בינתיים, מחוץ לוועדה, החלו הסטודנטים לקרוא לח"כים לפעול למען פתרון מצוקת הדיור. בהמשך היום הם מתכוונים לבקר את כלל הח"כים ולנסות לרתום אותם למאבק. כל סטודנט מחזיק מסמך בו מופיעים פרטיו ותמונתו של ח"כ מסוים לצד דפי מסרים מפורטים בהם מובהר בין היתר כי יש להגביל את תעריפי דיור בר השגה ב-30% מההכנסות לכל היותר. הסטודנטים מתכוונים לבקר עד תום היום בכלל הלשכות של נבחרי הציבור.

 

מעונות מוזלים לסטודנטים

 

בתוך כך, רה"מ בנימין נתניהו החליט לכלול בחבילת הפתרונות המתגבשת בתחום הדיור את ההצעה לבניית מעונות לפי מגנון מיוחד בו ייבחרו היזמים שיציעו לסטודנטים את השכירות והאחזקה הזולים ביותר. כדי להוריד את התעריפים המדינה תשווק את הקרקעות עליהן ייבנו הדירות לסטודנטים - בחינם. כלומר, היזמים לא ייאלצו לשלם בכלל עבור הקרקע.

 

הקבלן ייבחר לפי הפתרון הזול ביותר שיוכל להציע לסטודנטים שייכנסו לדור במקום - לטווח ארוך. עם זאת, ההצעה לא תיושם בקרבת מוסדות הלימוד בתל אביב עקב מחסור בקרקעות, אלא רק בפריפריה. ההצעה הוגשה לנתניהו לפני כמה ימים והוא נוטה לאמץ אותה.

 

בימים האחרונים מגבשים בממשלה את המפרט להצעה, ומתווים את הקריטריונים עליהם ייאלצו להתמודד הקבלנים שישאפו להתמודד במכרז על הבנייה, דוגמת חימום הדירות והוצאות תחזוקה נוספות.

 

גבאי: "אתם רוצים שיימשך המצב הקיים - כי הזעקה תהיה יותר חזקה"

 

מנכ"ל משרד רה"מ איל גבאי אמר בדיון, כי "רה"מ יציג את הדברים מחר. ראש הממשלה חושב שהחוק הזה חשוב לשינוי מצב הדיור בישראל. שמעתי את הצעקות, העובדה היא שבמשך שנים ארוכות הזניחו את הנושא, והביאו לעליות מחירים. החוק יאפשר את שינוי היבט התכנון. בכל הקשור לדיור יש היבטים שיווקים ותכנוניים. מחר יודיעו השרים על שינוי במדיניות הממשלה. החוק הזה הוא עניין תכנוני - לא רלוונטי להכניס בו את אופן השיווק".

 

מחאת האוהלים מחאת האוהלים צילום: נמרוד גליקמן

 

ח"כ שלי יחימוביץ' תקפה אותו והתרעמה כי "אתה מפקיר את הבנייה לכוחות השוק. מי ערב לכך שאדם אחד לא יקנה את ה-100 דירות שתוציא לשוק? אתה חייב להתייחס להיבט השיווקי גם בחוק תכנוני".

 

גבאי ענה בזעם: "צריך להגיד את האמת. אתם בסך הכל רוצים שיימשך המצב הקיים, כי הזעקה תהיה יותר חזקה. אתם רוצים לתקוע לו מקלות בגלגלים". 

 

"כל חברי הוועדה ביקשו להכניס בשערי חוק הוד"ל דיור בר השגה. הייתה בעיה בקרב גורמים בממשלה על הנוסח. חלק אמרו שזה בגדר 'צלם בהיכל' ולא אפשרי". כך אמר בפתח הישיבה יו"ר ועדת הכלכלה כרמל שאמה הכהן. לדברי שאמה "אני בטוח שזה ירצה את רוב האנשים אך לא את כולם".

 

ח"כ דב חנין מחה כי הסעיף "ריק מתוכן" והציע לכלול שורת סעיפים חדשים. בין השאר הציע כי מחיר השכירות באזורי התוכנית יוגבלו ויהיו נמוכים ממחיר השוק על ידי מנגנון מיוחד שמתייחס לשכר הדיירים. עם זאת, חברי הכנסת של הקואליציה שנכחו - ציון פיניאן, אורי מקלב, אברהם מיכאלי, חמד עמאר, פאינה קירשנבאום, זאב אלקין ושאמה הפילו את ההצעה.

 

חנין, יו"ר הועדה המשותפת לסביבה ובריאות, שכינס את כנס החירום נגד חוק הוד"לים: "נתניהו שוב מוכיח שכל מה שהוא יודע לעשות זה סופר ספינים. הממשלה מראה אטימות וזלזול בציבור. אנשים לא טיפשים, ואני קורא לציבור להגביר את המחאה כנגד הממשלה הרעה הזאת".

 

בהכנת הידיעה השתתפה ליאור בן דוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x