שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

שר התמ"ת: נוריד את מחיר החלב ב-10%

שלום שמחון הצהיר בכנס התעשייה הקיבוצית כי המדינה תסייע בהפחתת מסים. לדבריו, את ההוזלה במחירי החלב תשלם כל אחת מחוליות שרשרת הערך. הרפתנים ייאלצו לספוג, לפי שר התמ"ת, "הוזלה משמעותית במחיר המטרה של החלב". שרת החקלאות בתגובה: "אתנגד לכל הורדה במחיר מטרה"

טל ליטמן ותומר אביטל 13:3814.07.11

"אמרתי בתחילת המאבק שהכוונה שלי כשר התמ"ת היא להוביל את משק החלב להוזלה של 10%. משק החלב מגלגל - מיליארד שקל, כלומר מדובר בהוזלה של 700 מיליון שקל", כך אמר היום שר התמ"ת שלום שמחון, בכנס התעשייה הקיבוצית ברמת גן.

 

לדבריו, "את ההוזלה הזו יצטרכו לשלם כל אחת

מחוליות שרשרת הערך - החקלאים ישלמו באמצעות הוזלה משמעותית במחיר המטרה. מול האפשרות לפתוח את השוק לייבוא אבקות חלב וגבינות קשות, תיכנס המדינה ותסייע בהפחתת מסים. במחלבות - יש מקום להכניס פיקוח רגולטורי, לא פיקוח על מוצרים כדי שלא נחזור למצב בו מדף החלב יהיה דל. הם יצטרכו להצטמצם בשולי הרווח שלהם, והרגולטור יבצע בדיקה בכל רבעון. אם הרווח יטפח יתר על המידה הן יוכנסו לפיקוח. לגבי רשתות השיווק - אנחנו נטפל בפערי התיווך וההתפשטות של סניפי הרשתות שהיא הרבה מעל לגידול באוכלוסיה. המטרה המרכזית היא הוזלה לצרכן הישראלי".

שמחון הוסיף, "כשר התמ"ת אני נדרש להוביל מהלך עמוק ומורכב בשוק המזון, כשכיהנתי בין השנים 2003-2005 כיו"ר ועדת הכלכלה והובלתי רפורמות בבזק, מקורות וערוץ 2 אף אחד לא בא ושאל אותי אם אחי עובד בבזק, אחותי עובדת בערוץ 2 או אם אני צרכן מים", כך אמר היום השר שלום שמחון, בוועידה הכלכלית השנתית של התעשייה והמגזר הקיבוצי.

 

שמחון המשיך, "התקשורת מאבדת שיווי משקל רק כדי לשרת אג'נדה. פתאום אני מגלה שמסיבת פרידה שחקלאים עורכים לי הופכת על גבי העיתון לחפלה עם רקדניות בטן. גם המינוי של פרופ' גילה לממונה על ההגבלים העסקיים, אדם מוכשר משכמו ומעלה, זכה לאינסוף חיצים מצד התקשורת. איך אדם מוכשר שתולה את הגלימה שלו למען השירות הציבורי הופך להיות אויב התקשורת".

 

"האם רק כדי לשרת אג'נדה תקשורתית צריך להגיד ששמחון אינו כחלון, אני מאוד מעריך את כחלון הוא חבר אישי שלי, אבל הדברים יצאו מפרופרוציות ואיבדו את הטעם הטוב. עד מתי אפשר להוליך את הציניות?

 

לסיום אמר שמחון, "ההמלצות של הוועידה יגיעו ביום ראשון לשולחנו של רוה"מ, עדיין ישנן מחלוקות, אך כוונתנו לאפשר לרוה"מ לקבל החלטה על בסיס ההמלצות"

 

"אתנגד לכל הורדה במחיר מטרה"

 

בתוך כך, שרת החקלאות אורית נוקד התייחסה היום לפתרונות המוצעים בנוגע לעליית מחירי מוצרי החלב ואמרה כי "הורדת מחיר המטרה המוצעת על ידי משרדי התמ"ת והאוצר תהווה בכייה לדורות, תפגע אנושות בתעשיית חלב מפוארת ובהתיישבות הפזורה בגליל ובנגב, ובעיקר לא תשפיע על המחיר לצרכן.

 

המחיר לצרכן נופח בשנים האחרונות בעשרות אחוזים על ידי המחלבות ורשתות השיווק, בעוד שמחיר המטרה המפוקח עלה באחוזים בודדים בלבד, בהתאם לעליית מחירי התשומות וזאת ללא עלייה ברווחיות המגדל.

 

ההתמקדות ברפתנים מחטיאה את הסיפור האמיתי וחוטאת למטרה של הורדת מחירי המזון ומציאת פיתרון למציאות הצרכנית הקשה שהתפתחה בישראל.

 

הטלת פיקוח הוכחה ככלי ששומר על הצרכנים. מי שהשמירה על הצרכנים בראש מעיניו לא יכול להתנגד לשימוש בכלי הפיקוח והחזרה לפיקוח של גבינה לבנה ומוצרי חלב בסיסיים נוספים. אני מאמינה שרוה"מ יגלה אחריות והבנה ונגיע למציאת פתרון ממשי ומערכתי לטובת הצרכנים בישראל".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x