$
בארץ

לקראת העלאת התעריפים: רשות החשמל תפרסם מחר המועד לשימוע

השימוע הוא צעד ראשון לפני העלאת התעריף בפועל, במסגרתו נדרשים גופים במשק להביע את עמדתם. איגוד התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר צפויים להתנגד. בשל היעדר הגז המצרי, החשמל צפוי להתייקר ב-20% עד 25%

ליאור גוטמן 19:2813.07.11

מליאת רשות החשמל צפויה לפרסם מחר (ה') רשמית את המועד לשימוע - לקראת העלאת תעריף החשמל. השימוע, שיתקיים בשבועיים הקרובים, הוא צעד ראשון טרם העלאת התעריף בפועל, בו נדרשים גופים שונים במשק להביע עמדתם בנושא. מבדיקת "כלכליסט" עולה שרף העלאת התעריף ינוע בין 20% ל-25%.

 

בין

הגופים שיתנגדו למהלך ניתן לציין את איגוד התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר, שטוענים מזה כמה שבועות כי מדובר במכה פיננסית שהציבור לא יכול להתמודד עמה.

 

אתמול בשעות הבוקר פוצץ צינור הולכת הגז המצרי לישראל, ובהיעדרו חברת החשמל נאלצת לשרוף דלקים אחרים כדי להפעיל את תחנות הכוח שלה. עבור חברת החשמל הפעלת תחנות כוח באמצעות סולר היא יקרה פי 10 ויותר מאשר עלות הפעלתן בגז טבעי. לפי נתוני רשות החשמל, 13% מהעלייה הצפויה בתעריף מיוחסת להיעדר הגז המצרי, והשאר מיוחס לאיסור השימוש במזוט ששריפתו מזהמת.

 

נושא נוסף שידון הוא המשבר הפיננסי של חברת החשמל. כזכור, אתמול הודיעה חברת החשמל לבורסה שרכש הדלקים המיוחד יעלה 3.5 מיליארד שקל, סכום שלא נמצא בקופתה. יו"ר רשות החשמל, אמנון שפירה, הציע בעבר שחברת החשמל תקבל ערבויות מדינה להלוואה, זאת בנוסף לאישור שימוש במזוט ולהורדת המס על הסולר. שילוב זה עשוי לצמצם את העלייה בתעריף החשמל לרמה של 5%-10%.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x