שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נצחון לעצמאים בבג"ץ נגד האוצר: יקבלו החזרי מס על אש"ל ב-2009-2010

שופטי בית המשפט העליון קבעו כי שרי האוצר מאז 1985 "הסבו פגיעה שלא כדין בזכויות הקנייניות של הנישומים"; מאות מיליוני שקלים יועברו מתקציב המדינה לעצמאים. עו"ד זיו שרון ממגישי העתירה מעריך: “סכומי המס להחזר בתקופה שנקבעה בפסק הדין הם כ-700 מיליון שקל"

מיקי פלד והדר קנה 12:4413.07.11

מהיום: עצמאים יוכלו לקבל החזר רטרואקטיבי ממס הכנסה על השנים 2010-2009. בית המשפט העליון קיבל היום (ד') את עתירת ארגון העצמאים להב, יחד עם עו"ד ענת ארז, לפיה יש להכיר באופן נרחב יותר בהוצאות אש"ל של עצמאים בשנים אלו. עלת העתירה למדינה עשויה להגיע למאות מיליוני שקלים. החל משנת 2011 שונתה פקודת מס הכנסה וההוצאות על אש"ל אינן מוכרות יותר לצרכי ניכוי מס.

 

עתה, יהיה על העצמאים לחכות ששר האוצר, יובל שטיניץ, יקבע תעריפים חדשים לאש"ל היומי ולאחר מכן הם יוכלו לבקש מרשות המסים לתקן את הדוחות כך שיוכרו הוצאות אש"ל גדולות יותר, ולכן ההכנסה לצורך קביעת המס תהיה נמוכה יותר.

 

עו"ד זיו שרון ממגישי העתירה מעריך כי "סכומי המס להחזר בתקופה שנקבעה בפסק הדין הם כ-700 מיליון שקל".

 

ב-2009 הגישו להב ועו"ד ארז עתירה נגד משרד האוצר שדורש לעדכן את תעריפי הוצאות האש"ל המוכרות לניכוי במס, שלא עודכנו מאז 1985 ועמדו על תקרה של 7 שקלים ליום. המדינה התנגדה לעדכון, בין השאר משום שמדובר בהוצאות שנועדו לצרכים פרטיים, גם אם הוצאו בעת עבודה. זאת, משום שגם אם העצמאי היה נשאר בבית ולא עובד הוא היה אוכל ולן. העותרים טענו כי מאז 1985 עלה המדד בכ-1375% ולכן היה על שרי האוצר מאז לעדכן את התעריף, אך הם בחרו שלא לעשות זאת ולכן פגעו בציבר העצמאיים.

 

השופטות אילה פרוקצ'יה, עדנה ארבל ואסתר חיות קיבלו את טענת להב ועו"ד ארז וכתבו, כי "הימנעות השר מהפעלת סמכותו לקבוע שיעורים מירביים לניכוי הוצאות אש"ל לוקה בפסול מינהלי, אשר הסב פגיעה שלא כדין בזכויות הקנייניות של הנישומים" ו"מנעה גביית מס אמת". כמו כן, לגבי טענת האוצר כי הוצאות האש"ל הן פרטיות ולא לצרכי עבודה, כתבו השופטות כי מדובר על הוצאה מעורבת – גם לצרכים פרטיים וגם לצרכי עבודה - ו"בעצם היותן של הוצאות אש"ל הוצאות מעורבות אין כדי לשלול את ניכויין. ככל שניתן לאתר בהוצאות האש"ל ולו רכיב חלקי העומד באמות המידה שמציבה הפקודה (פקודת מס הכנסה – מ"פ) לענין ניכוי הוצאות – הרי שרכיב זה ניתן, במישור העקרוני, לניכוי". אולם, השופטים קבעו כי לא אין מקום לקבוע על השנים שמלפני הגשת העתירה, ו8לכן ההוצאות שיהיו מותרות בניכוי הן ממועד הגשת העתירה במרץ 2009 ועד ל-1 בינואר 2011, אז ביטלה הכנסת את אפשרות הניכוי.

 

נשיא להב, עו"ד יהודה טלמון, אמר ל"כלכליסט" בעקבות הפסיקה, כי "זה יום חג לעצמאים כי מראים שכאשר מובילים מאבק נכון וצודק סופך לנצח. בית המשפט העליון שם את הרגל ואמר שיש לנו זכויות בסיסיות שאי אפשר להתעלם מהם ומה שנעשה הוא מעשה לא ראוי כי את ההכנסות שלנו מבקשים למסות עד השקל האחרון וההגינות אומרת כי יש להכיר גם בהוצאות שלנו בצורה נכונה וראויה. אין לי אלא להצר על כך ששר האוצר כנראה הריח את ההפסד בבג"ץ והביא לאי-הכרה בהוצאות האש"ל בכלל".

 

טרם התקבלה תגובת משרד האוצר.

 

העתירה הוגשה באמצעות עורכי הדין זיו שרון ומיכל סולומונוביץ, ועורכי הדין דורון לוי ורחלי גוז־לביא ממשרד עמית פולק מטלון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x