שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

חשיפת "כלכליסט": מנכ"ל אגרקסקו העביר כספים לשלמה נס לפני מינויו לנאמן

חברת היצוא החקלאי ממשיכה להסתבך: יום לפני שביקשה למנות את עו"ד נס כנאמן, העבירה לחשבונו 1.7 מיליון יורו. נס בתגובה: הכספים הועברו לחשבון נאמנות במטרה למנוע העדפת נושים

מיקי פלד וענת רואה 06:5605.07.11

יממה לפני שחברת היצוא החקלאי אגרקסקו פנתה לבית המשפט בבקשה להקפיא את ההליכים נגדה, הועברו מחשבונה יותר מ־1.3 מיליון יורו וכן 445 אלף פרנק שוויצרי לחשבון נאמנות על שמו של עו"ד שלמה נס, אשר יום למחרת התבקש מינויו כנאמן בהקפאת ההליכים. כך עולה ממסמכים שהגיעו לידי "כלכליסט".

 

הכספים הועברו מחשבונה של אגרקסקו בחו"ל בבנק ברקליס, לחשבון של נס, המשמש כחשבון נאמנות לכספים של אגרקסקו. ההעברה בוצעה לבקשתו של המנכ"ל דוד בונדי עוד בטרם התבקש או התקבל אישור בית המשפט למינויו של נס כנאמן, כך שעדיין לא היו לו סמכויות כלשהן לתפוס נכסים או כספים של החברה ולשמור עליהם מפני הנושים.

 

בנוסף, מבדיקת "כלכליסט" עולה כי למחרת, ביום חמישי, כשהוגשה בקשת ההקפאה והחברה פירטה את הנכסים וההתחייבויות שלה, לא ניתן גילוי נאות כי פעלה להעביר את הכספים מחשבונותיה בחו"ל למקום מבטחים.

 

לטענת עו"ד נס, לבית המשפט נמסר דיווח על הסכום במסגרת הקפאת ההליכים, וזאת כשבנספח המצורף לה, ובו פורטו הסכומים הדרושים לצורך הפעלתה בתקופת הקפאת ההליכים, נכתב בתחתית העמוד "הערכת קופה ראשונית 1,500". לטענת נס, הכוונה בכך היתה להצהיר כי ברשותם נמצאים בקופה כבר 1.5 מיליון יורו. הוצאת הכספים משמעה כי נושי החברה לא יכלו לשים עליהם יד עוד לפני צו ההקפאה.

 

אגרקסקו נקלעה לחובות של כ־106 מיליון יורו בעקבות ירידה ביצוא ומחסור במזומנים. אחת הסיבות לקריסתה של חברת היצוא החקלאי היא שורת הרפתקאות כספיות הכוללת בין השאר בניית אוניות והקמת מסוף בנתב"ג. כמו כן, כפי שנחשף ב"כלכליסט", היא נאלצה לבצע מחיקות בעקבות הלוואות שהעניקה בלי דיווח מלא.

 

שלמה נס, נאמן אגרקסקו (מימין), ועו"ד ליאב וינבאום, נציג המדינה, אתמול בבית המשפט שלמה נס, נאמן אגרקסקו (מימין), ועו"ד ליאב וינבאום, נציג המדינה, אתמול בבית המשפט צילום: אוראל כהן

 

"נדמה לי שאמרתי את זה"

 

עו"ד נס טוען כי להעברת הכספים יש הסבר תמים וחוקי לחלוטין, ולפיו המטרה היתה לאסוף את יתרות הזכות של החברה בחו"ל כדי לחלקן לאחר מכן לנושים במסגרת הליך הקפאת הליכים בחסות בית המשפט. "הכספים הועברו לחשבון נאמנות על שמה של החברה", אומר נס ל"כלכליסט", "אגרקסקו חששו שבחו"ל יתחילו עיקולים והליכים כאלה, והם רצו להעביר את הכספים לארץ. מה אני צריך לעשות, להשאיר את הכסף שם שייקחו אותו? מה יותר טוב, שספק או בנק בחו"ל ישימו יד על הכספים האלה?".

 

היכן נמצאים כעת הכספים הללו?

"בחשבון הנאמנות, שהוא אחד מחשבונות ההקפאה".

 

מדוע בבקשה לא ניתן גילוי על הפעולה הזו שנעשתה יום קודם לכן?

"נדמה לי שאמרתי את זה בדיון (אתמול) אצל השופטת ורדה אלשיך, שהצלחתי לתפוס כספים בחו"ל".

 

"מקום בטוח"

 

עו"ד עמית לדרמן ממשרדו של נס מדגיש גם הוא כי "מדובר בחשבון נאמנות עבור אגרקסקו, והכספים הללו יהיו חלק מהמקורות של ההקפאה". לדבריו, החשש של החברה מפני עיקולים נבע מכך שיש לה חובות בחו"ל: "בברקליס לא היו לה חובות אלא יתרת זכות, אז הסכום הועבר לחשבון ההקפאה. החברה עשתה בדיוק מה שהיא היתה צריכה לעשות כדי למנוע העדפת נושים, ומצב שבו נושה זה או אחר ישים ידו על הכסף".

 

עוד מדגיש לדרמן כי "חברה לפני הקפאת הליכים - תפקידה שלא ישימו יד על נכסיה, לכן היא צריכה לאסוף את הכספים ולהעביר אותם למקום בטוח".

 

מהחברה נמסר כי היא מגיבה באמצעות עו"ד נס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x