$
בארץ

חשיכה בממשלה: ועדת השרים לחקיקה תמשיך לפעול ללא שקיפות

הוועדה החליטה להפיל הצעת חוק של ח"כ רוברט טיבייב ורונית תירוש שביקשה כי הפרוטוקולים שלה יפורסמו וכי החלטותיה ינומקו; השר בני בגין:"אין טעם בחוק הזה"

תומר אביטל 16:4003.07.11

ועדת השרים לחקיקה תמשיך לפעול ללא שקיפות. הוועדה החליטה הבוקר (א') להפיל הצעת חוק שביקשה כי הפרוטוקולים שלה יפורסמו וכי החלטותיה ינומקו. מדובר בוועדה בה חברים שרים מכל מפלגות הקואליציה ומקיימת מדי יום ראשון ישיבה בה היא מחליטה אם הממשלה תומכת בהצעות חוק פרטיות או דוחה אותן. להצעות החוק שנדחו אין סיכוי לקבל את אישור מליאת הכנסת שכן יהיה בלתי אפשרי למצוא עבורן רוב. הוועדה אינה טורחת לפרסם פרוטוקולים מפורטים מדיוניה וחברי כנסת מלינים כי החלטות השרים מתבססות בעיקר על שיוכו הפוליטי של המציע או מטעמים זרים.

 

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "לא מתקיים כל תיעוד של טענות הדוברים המשתתפים בישיבה, ובכלל זה אין תיעוד לנימוקי ההתנגדות, נימוקים מקצועיים של נציגי משרד המשפטים, חוות דעת שהוגשו לוועדה וכיוצא באלה. למעשה, רק החלטת הוועדה - האם לתמוך בהצעת חוק או להתנגד - מתועדת. בהיעדר רישום מסודר (כמתחייב) של דיוני הוועדה, נבצר מחברי הכנסת לעקוב הלכה למעשה אחר המתקיים בוועדת השרים ולהשיג על החלטותיה. חמור מכך, אין ביכולתם להתייחס לגופן של ההתנגדויות שהועלו כנגד הצעת החוק שהגישו לוועדה וקיים חשש ממשי כי ההצעה עלולה להידחות מבלי שיוכלו לעשות דבר".

 

עוד נכתב כי "בפועל ובאין כל פרוטוקול כתוב של דיוני הוועדה, השתרש הנוהג לפיו לאחר ישיבת הוועדה מחזרים חברי הכנסת לפתחם של משתתפיה ומנסים לדלות מהם רסיסי מידע על שהתרחש. אין חולק כי המדובר בנוהג פסול, לא מכובד ובלתי ראוי".

 

מיכאל איתן מיכאל איתן צילום: עמית שאבי

בדיון שנערך סביב החוק בוועדה היה השר מיכאל איתן (ליכוד) היחיד שהצביע בעדו. לדבריו, "לא היה להם שום טיעון הגיוני להפיל את החוק. אני נתליתי בהכרזה של נתניהו שנזף היום בישיבת הממשלה בצוות המזכירות ודרבן אותם לאפשר הצבעה אלקטרונית בישיבות הממשלה. המשמעות היא שלאחר ההצבעה תהיה שקיפות לגבי הצבעת השרים בישיבת הממשלה. באופן דומה, לציבור גם חשוב לדעת איך מצביעה ועדת השרים - להחלטותיה יש תוקף של החלטות הממשלה". איתן טוען כי "יש חשיבות גם להצבעות, כי לפעמים אומרים א' ואז מצביעים ב'. כאן, מותר לשרים להצביע כפי שהם חפצים".

 

במהלך הישיבה הסביר השר בני בגין, מאידך, שאין טעם בחוק משום שגם היום, אם ח"כ מעלה הצעה שנפלה להצבעה במליאה, אזי מגיע השר האחראי ומנמק את סירוב הממשלה לתמוך בחוק.

 

את החוק הגישו חברי הכנסת רוברט טיבייב ורונית תירוש. עוזרו הפרלמנטארי של טיבייב אמר כי "ח"כ טיבייב משוחח עם כל השרים לפני שחוק עולה לוועדה והם מבטיחים לו כי יתמכו. יום אחרי זה הוא מגלה שהחוק נפל. עכשיו למשל למדנו כי הוועדה לא אישרה את החוק דרכך". לדבריו, טיבייב מדגיש כי "לוביסטים פועלים סביב הוועדה ומפילים חוקים שונים מאינטרסים זרים. חייבת להיות שקיפות, ועל הממשלה לתת הסבר הגיוני מדוע היא חושבת שאין להכניס את החוק לספר החוקים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x