$
בארץ

מבוכה במשרד האוצר: מי יודע מכמה עובדים נגבו בטעות דמי הבראה?

ועדת הכספים אישרה היום החזר לעובדי המגזר הציבורי שנגבו מהם דמי הבראה ב־2010. באוצר לא ידעו להגיד בכמה עובדים או כסף מדובר

מיקי פלד 21:3722.06.11

עובדי המגזר הציבורי צריכים להוציא מהבוידעם את תלושי השכר שלהם מ־2010 ולבדוק אם נוכו להם דמי הבראה, אם ברצונם לקבל בחזרה את הכספים שנגבו מהם בטעות. זו המסקנה מהדיון שערכה היום ועדת הכספים של הכנסת, שבמסגרתו אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק להחזר הכספים ואת הביטול

הסופי של גביית חלק נוסף מדמי ההבראה ב־2010 שעליו הוחלט לפני שנה.

 

במסגרת עסקת החבילה במשק לפני כשנתיים, הסכימו ההסתדרות, בראשותו של עופר עיני, והאוצר כי עובדי המגזר הציבורי יקבלו ב־2009 וב־2010 רק מחצית מדמי ההבראה השנתיים. הסכום הנחסך על פני השנתיים הללו — כ־1.2 מיליארד שקל - אמור היה להישאר בתקציב המדינה ולשמש לצמצום הגרעון, כאשר כמה מאות מיליוני שקלים מתוכו אמורים היו להיות מוקצים להקמתה של קרן סיוע למפעלים במצוקה.

 

במהלך 2010 סיכמו ההסתדרות והאוצר על ביטול המהלך, ואולם למרות זאת עדיין נגבו כספים מחלק מהעובדים גם ב־2010. מכיוון שההחלטה על הביטול הסופי ועל ההחזר דורשת שינוי חקיקה, ועדת הכספים דנה בנושא אתמול ואישרה אותה.

 

החזר של מאות שקלים

 

על פי החלטת הוועדה, עובד שנגבו ממנו בטעות דמי הבראה ב־2010, למרות ההחלטה שלא לגבות דמי הבראה באותה שנה, יקבל אותם יחד עם דמי ההבראה של השנה הנוכחית ובצמוד למדד. החזר שכזה יכול להגיע לכמה מאות שקלים לעובד.

 

עם זאת, למרבה המבוכה, איש אינו יודע בוודאות כמה עובדים כאלו ישנם, מאילו גופים הם ומהו הסכום העודף שנגבה מהם. ככל הנראה, מדובר בעובדים של כמה גופים בודדים וקטנים, אך לא בעובדי מדינה.

 

לדברי יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, האוצר לא הצליח לספק את הנתונים הללו, אך לדבריו ישנם עובדים ששולמה להם רק מחצית מדמי הבראה גם ב־2010. עובדים אלו, הוא אומר, נמצאים גם במשרדי הממשלה וגם בגופים ציבוריים אחרים, כמו רשויות מקומיות וחברות ממשלתיות. לדברי ההסתדרות, לעומת זאת, אין ולו עובד אחד כזה.

 

איפה קרן הסיוע?

 

הקרן לסיוע למפעלים במצוקה - שלה אמורים היו הכספים לשמש בין היתר - לא קמה עד היום, אך כפי שפורסם לראשונה ב"כלכליסט", בחודשים הקרובים אמורים משרדי האוצר והתמ"ת להודיע על הקמתה במסגרת הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים.

 

מהאוצר נמסר בתגובה: "ההפחתה בדמי ההבראה נועדה ברובה לחסוך בתקציב בעקבות המיתון ובחלקה להקמת קרן סיוע לעסקים במצוקה. משרדי האוצר והתמ"ת עמלים בימים אלה על הקמת הקרן שאליה יועברו הסכומים שהופחתו ב־2009 ממעסיקים לא מתוקצבים. עם ניצני הצמיחה, קידמה הממשלה הצעת חוק להשיב לעובדים את דמי ההבראה שהופחתו ב־2010, שתעלה לקריאה שנייה ושלישית בשבוע הבא. לא נעשה בכספים שהופחתו שום שימוש שלא למטרות שהוגדרו בחוק". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x