$
בארץ

התוכנית של בי"ח שיבא לעצירת נטישת הרופאים: מענקים למצטיינים

על פי מחקר של אוניברסיטת בן־גוריון, אחד מכל חמישה רופאים צעירים עזב או שוקל לעזוב את המקצוע. בשיבא נלחמים בתופעה באמצעות מענקים של 75 אלף דולר בשנה

מיקי פלד 09:2421.06.11

לא משנה להיכן יופנו תוספות התקינה של יותר מ־300 מתמחים - לקיצור שעות התורנות או להורדת מספר התורנויות - אחת ההשפעות החשובות ביותר של התוספת היא הקטנה של מספר הרופאים הנוטשים את המקצוע, ולפעמים את הארץ.

 

על פי מחקר של אוניברסיטת בן־גוריון שפורסם במאי האחרון,

אחד מכל חמישה רופאים צעירים עזב או שוקל לעזוב את המקצוע. 12% נוספים מאלה שקיבלו את רישיונם בישראל כבר נמצאים הלכה למעשה באחת ממדינות אירופה או צפון אמריקה. את הסיבות לא קשה לנחש: עומס העבודה אדיר והשכר נמוך יחסית.

 

עד שהתוספות יתממשו בפועל, רק פעילויות פרטיזניות של משוגעים לדבר ישבשו ולו במשהו את המגמה העגומה הזו. אחד מאלה שנאבק במגמה הוא פרופ' יהודה אדלר, מנהל בית החולים משגב לדך: אדלר מנהל בשביל בית החולים שיבא את תוכנית תלפיות, שבה רופאים צעירים מצטיינים מקבלים מענקים, ליווי ותמיכה כדי להתמקצע בתחומים הקליניים, אך בעיקר כדי להתקדם במעלה המינהלי במקצוע.

 

בתוכנית יש כיום 29 רופאים, מהם כמה שהגיעו מחו"ל במיוחד. כולם עברו סינון ונחשבים למצטיינים בתחומם, וכל אחד מהם מקבל מענק ותמיכות של כ־75 אלף דולר בשנה במימון שיבא ותרומות. להערכתו של פרופ' אדלר, לולא התוכנית, מחצית מהם היו אורזים מזוודות כבר היום ועולים על הדרך לנתב"ג.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x