בארץ

ח"כ גילאון: "נזקי האלכוהול הם בלתי ניתנים להשוואה לעומת המריחואנה"

הוועדה למאבק בנגע הסמים בכנסת דנה במסקנות הוועדה הבינלאומית למדיניות הסמים בעולם; גילאון הצטרף לח"כ עינת וילף שכבר אתמול הודיעה על תמיכתה בלגליזציה

תומר אביטל 18:3913.06.11

האם להכשיר את השימוש בסמים קלים? הדעות בכנסת חלוקות. בדיון שהתקיים הבוקר (ב') בוועדה למאבק בנגע הסמים בכנסת בעניין מסקנות הוועדה הבינלאומית למדיניות הסמים בעולם, הביעו חלק מהח"כים תמיכה ברעיון.

 

ח"כ עינת וילף (עצמאות) חזרה על עמדתה שפורסמה לראשונה ב"כלכליסט" וציינה כי "יש לקיים דיון מחדש במדיניות הסמים במדינת ישראל ולבצע דירוג מסוכנות על פיו יקבע איזה סם חוקי ואיזה לא". לדבריה, "גם ריטלין אינו מחוץ לחוק ואנחנו נותנים אותו לילדים שלנו מבלי לדעת מהם נזקיו".

 

לעומת זאת, מנכ"ל הרשות הלאומית למלחמה בסמים, יאיר גלר, התנגד למהלך ואמר כי "בעוד שבשאר העולם ישנה עלייה בשימוש בסמים, המצב בישראל הוא הפוך". לדבריו, "הדו"ח של הוועדה הבינלאומית צריך להיות מנוף לחינוך, רווחה ולשיקום במקום השקעה של משאבים באכיפה". לגבי השימוש בהירואין סינטטי רפואי, אמר גלר כי "לא תהיה כל סיבה למנוע ממכור קבלה של הירואין סינטטי בפיקוח רפואי הולם וראוי".

 

יאיר גלר יאיר גלר

 

בהודעה שפרסם אתמול טען גלר כי "אין סיכוי ולו הקלוש ביותר שמדינת ישראל תאמץ מדיניות של לגליזציה לסמים מכל סוג שהוא. עקב מצבנו הגיאופוליטי הלא יציב ובעיות הביטחון השוטף החמורות, אין הסכנות הגלומות בנזקי הסמים למדינת ישראל דומות לאלו שבאירופה ובארצות הברית. לכן אין החברה הישראלית יכולה לאפשר 'ניסיונות' שעל דעת מרבית המומחים נכשלו כישלון חרוץ. דווקא בהולנד, שעליה נסמכים תומכי הלגליזציה החלקית, גברו מאד השימוש בסמים ועבריינות הסמים. רשויות החוק המקומיות והאירופיות משקיעים מאמץ אדיר במניעת הסחר העצום בסמים כמו אקסטזי, הרואין וקוקאין והצלחתם מוגבלת. לאחרונה נעשים מאמצים רבים בהולנד לצמצום הלגליזציה".

 

ח"כ אילן גילאון (מרצ) מאידך ציין כי "נזקי האלכוהול הם בלתי ניתנים להשוואה לעומת המריחואנה", וציין כי הוא בעד החמרת הענישה נגד סוחרי סמים. ח"כ חאמד עמר (ישראל ביתנו) אמר כי אין לאשר שימוש חוקי בסמים קלים. לדבריו, "אני לא רוצה שנגיע למצב שבעוד כמה שנים נהיה במקום שלישי בשימוש בסמים בעולם כפי שקורה לנו עכשיו עם האלכוהול".

 

יו"ר הוועדה למאבק בנגע הסמים, ח"כ טאלב אל-סאנע (רע"מ - תע"ל), סיכם ואמר כי "הדיון מעלה יותר תהיות מאשר תשובות. מטרתנו להתייחס לסוגיה בצורה מעמיקה". ח"כ אלסאנע הודיע כי הדיון הבא יהיה בנושא הקנביס הרפואי, ובנוסף תקיים הוועדה סיור בכפר הנוער איזון המטפל בתרמילאים וצעירים בגילאי 18-35 שנפגעו מסמים או ממשברים רוחניים בארץ ובחו"ל. יצויין כי פעיל חברתי בעד לגליזציה של סמים קלים החל לצעוק במהלך הדיון בעד התרת השימוש ובזכות השפעתם החיובית עבור מוכי הלם קרב. המאבטחים הוציאו אותו מהוועדה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x