$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט" - פיילוט באוצר: תקצוב עמותות לפי מידת האפקטיביות שלהן

בעזרת חברה חיצונית, ינסה החשב הכללי למדוד את ההשפעה בשטח של העמותות שהמדינה מסבסדת. 100 אלף שקל יושקעו בפיילוט בן חצי שנה

תומר אביטל 07:0901.06.11

במשרד האוצר החליטו לאחרונה להפעיל פיילוט שבו תיבדק מידת האפקטיביות של עמותות שבהן המדינה תומכת, כך נודע ל"כלכליסט". כיום האוצר מפעיל משרדי רואי חשבון כדי לבקר את העמותות שנתמכות על ידי המדינה — בעיקר לפי פרמטרים כספיים של ניהול תקין, אולם המדינה לא בוחנת האם העמותות

יעילות או מחוללות שינוי.

 

משרדי הממשלה העבירו ב־2010 כ־24 מיליארד שקל כספי תמיכות לגורמים חוץ־ממשלתיים במטרה לסייע במימון פעילויות שהמדינה מעוניינת לעודד. חלק גדול מהכספים מוקצה לעמותות שמספקות שורה של שירותי רווחה, בריאות, חינוך ועוד. בשנים האחרונות נמתחה ביקורת ציבורית חריפה ולפיה יש עמותות המקבלות תקציבים בעקבות קשרים פוליטיים, ופועלות בחוסר יעילות.

 

הפיילוט, שאותו יעביר ארגון "מידות", יבדוק התנהלות של עמותות לפי כ־35 פרמטרים ובהם: תכנון, ביצוע, מנהיגות המנכ"ל, אתיקה והשפעה בטווח הארוך. בנוסף, ירואיינו גם מקבלי השירותים של העמותות. במשרד החשב הכללי באוצר מקווים להכניס כך למבחני התמיכה מדד נוסף לחלוקת הכסף.

 

הפיילוט, בעלות של כ־100 אלף שקל, יימשך כחצי שנה ובהמשך יוחלט האם להרחיבו. דובי ארבל, מנכ"ל ארגון "מידות", אמר כי "אימוץ האפקטיביות כשיקול משמעותי בהחלטות התמיכה עשוי לחולל שינוי אדיר לטובת החברה כולה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x