בארץ

בלעדי לכלכליסט" - המבקר: הקוד האתי שגיבשו השרים יסכן את טוהר המידות

במכתב ששלח לינדנשטראוס לשר נאמן, הוא מותח ביקורת על נוסח הקוד האתי המקל שאימצו השרים: "הכללים מפרים את האיזון הראוי בין האינטרסים הציבוריים והאינטרסים של השרים"

תומר אביטל 06:5917.05.11

מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס נגד הממשלה: המבקר מוחה על כך שהשרים מבקשים לאמץ קוד אתי מקל שיסכן את טוהר המידות של נבחרי הציבור. בחוות דעת מיוחדת מותח לינדנשטראוס ביקורת על השרים, ובראשם שר המשפטים יעקב נאמן, בעקבות הטיוטה שהכינו.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בדצמבר

סיימו לגבש השרים קוד אתי חדש. בניגוד להמלצות ועדה ציבורית שמונתה לנושא בראשות נשיא בית המשפט העליון בדימוס מאיר שמגר, השרים גיבשו כללים אנמיים ומקלים. בין השאר, בטיוטה של הקוד החדש מתאפשר להמשיך לקיים פעילות פוליטית ענפה תוך שימוש במשאבי מדינה; שר לא יישא באחריות לניגודי עניינים של נושאי משרות אמון בשירותו, ומושמטת החובה של ראש הממשלה לבצע בחינה מקצועית ואתית של מועמדים לתפקיד שר. כן הוגמשו הצעות שמגר בנוגע להצהרות ההון של השרים, קשריהם עם מנהלי תיקי ניירות הערך שלהם והמגבלות על קבלת מתנות, שירותים וטובות הנאה במסגרת תפקידם.

 

עוד החליטו השרים כי בסעיף העוסק בדוגמה אישית ייכתב כי "חבר הממשלה ישמש דוגמה אישית בכל אורחותיו", ללא התוספת של שמגר ולפיה "חבר ממשלה ינהג בתפקידיו הרשמיים ובחייו הפומביים על פי אמות מידה גבוהות'". לפני כמה חודשים הועברה הטיוטה להערות למשרדו של לינדנשטראוס.

 

ל"כלכליסט" נודע כי המבקר שיגר לאחרונה ללשכתו של נאמן את הערותיו. לדברי המבקר, "הכללים המוצעים מפרים את האיזון הראוי בין האינטרסים הציבוריים, האינטרסים של השרים עצמם והאינטרסים של הממשלה". המבקר מסביר כי המצב היום שבו הכללים לניגודי עניינים נמצאים באחריות משרד המבקר מאוזן יותר. לדבריו, הטיוטה שגיבש נאמן יוצרת מנגנונים תלויים ולא עצמאיים. כך למשל, לפי המצב הנוכחי, במקרה של סטייה מהכללים מבקר המדינה מדווח לגורם ברשות המחוקקת - ועדת המשנה לוועדת הביקורת בכנסת. אולם לפי הטיוטה, הדיווח של הפרת הכללים יועבר לוועדת השרים לאתיקה - גורם פנימי מטעם הממשלה עצמה.

 

המבקר גם מדגיש כי הטיוטה מתעלמת באופן כמעט מוחלט מהצורך שמוטל על השרים וסגני השרים לגלות גילוי מלא ומפורט של הונם ושל זיקות שיכולות לגרום לניגודי עניינים. כיום המבקר יכול לפי חוק לבחון את הקשר העולה בין פעילות השרים, הצהרות ההון שלהם והתרומות שקיבלו לפריימריס. אולם, הטיוטה מרככת את החשיפה של נכסי השרים בהצהרות הון, ועלולה לדברי המבקר לחבל בביקורת, וכתוצאה מכך להוביל ל"פגיעה בטוהר המידות".

 

המבקר הדגיש כי מבחינה ציבורית רצוי שהגוף שיקבע סטנדרטים לגבי טוהר מידות של חברי ממשלה לא ימונה על ידי הממשלה ולא יתנהל במזכירות הממשלה.

 

טרם התקבלה תגובת נאמן.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x