$
בארץ

פיצוץ בצינור הגז במצרים - הזרם לישראל הופסק

גורמי ביטחון מסרו כי זרם הגז ממצרים לישראל הופסק לאחר שחמושים פוצצו את הצינור במסוף בכפר סביל מערבית לאלעריש שבסיני. חברת החשמל תקיים דיון חירום לבחינת המצב

דורון פסקין וליאור גוטמן 08:3627.04.11

בפעם השנייה בתוך חודשיים חבלה בצינור המוביל גז ממצרים לישראל. מקורות ביטחוניים מצריים דיווחו הבוקר כי חמושים פוצצו את תחנת הגז בכפר סביל מערבית לאלעריש שבסיני. בעקבות הפיצוץ הופסק זרם הגז לישראל ולירדן. חברת החשמל צפויה לקיים דיון חירום לבחינת המצב.

 

לפי עדי

ראיה החמושים השתמשו במטעני נפץ רב עוצמה כדי לפגוע בצינור. עדי ראייה מסרו על עשן גדול ועל תושבים בכפר שהחלו לברוח מחשש לפיצוצים נוספים.

 

לפני חודש נעשה ניסיון דומה לפוצץ את הצינור אך אז לא התפוצצו המטענים. השלטנונות במצרים טענו אז כי יתגברו את האבטחה סביב הצינורות.

 

הפיצוץ היום מגיע נוכח התלהטות הויכוח במצרים לגבי המשך ייצוא הגז לישראל. כל זאת בעקבות חקירת הנשיא המודח מובארק בהקשר זה ומעצר שר הנפט סאמח פהמי שחתם על ההזכם בשנת 2005. כמו כן ישנם קשיים במו"מ עם ירדן להעלאת המחירים.

 

דיון חירום

 

בשל הפסקת אספקת הגז לישראל תקיים חברת החשמל בשעה הקרובה דיון חירום לבחינת המצב בו אספקת הגז מופסקת, בפעם השנייה בטווח של חודשיים. 

 

יצוין שמעל ל-40% מייצור החשמל בישראל נשען על גז ישראלי ומצרי, כאשר החלוקה בין זוג הספקים נכון לסוף 2010 הייתה ש-60% מהגז הגיע מקידוח ים תטיס שבבעלות קבוצת דלק (53%) ונובל אנרג'י האמריקאית (47%) והשאר מקורו במצרים. מבדיקת "כלכליסט" עולה שחברת החשמל תחל להפעיל כבר היום את תחנות הכוח הפחמיות שלה בתפוקה מלאה, כאשר שאר התחנות יעבדו על סולר ובמידה ויינתן אישור מהמהמשרד להגנת הסביבה תפעיל החברה גם יחידות כוח שפועלות על מזוט. הסיבה לאישור נעוצה בעובדה ששריפת מזוט מזהמת ודורשת אישור מיוחד. בנתג"ז (נתיבי גז), שאחראים על פיתוח ותחזוקת צינורות ההולכה בישראל, מסרו שהם "עוקבים אחר ההתפתחויות" ושלא ברור כרגע חומרת הפגיעה והיכן היא התבצעה.

 

בהפסקת ההזרמה הקודמת העריך משרד התשתיות הלאומיות שעלות הנזק שמקורו בהפסקת אספקת הגז מגיע לכשישה מיליון שקל ליום.

 

תגובת מרחב שבאמצעותה ובאמצעות אמפל מחזיק יוסי מימן ב-21% ב-EMG: "מעט לאחר השעה 3:30 לפנות בוקר אירע פיצוץ במסוף הגז המצרי באל סביל, כשני קילומטרים מאלעריש. אין נפגעים באירוע. כתוצאה מהפיצוץ הופסקה הזרמת הגז לתעשיות המצריות בסיני, לירדן, לסוריה וללבנון וכן ל-EMG. זאת על אף ש-EMG משכה כמויות מסוימות על מנת לסייע לחברת הגז הלאומית המצרית להפחתת הלחץ מרשת הגז המצרית בסיני. אין כל נזק למתקן EMG הנמצא כשלושים קילומטרים מהמקום. היקף הנזק במסוף המצרי נבדק כעת".

 

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x