$
בארץ

אליהו מצא מונה ליו"ר ועדה ציבורית לקביעת גובה ההשתפות של המדינה בהוצאות המשפטיות של ח"כים

המשנה לנשיא בית המשפט העליון בדימוס מונה על ידי יו"ר הכנסת לעמוד בראש ועדה ציבורית שמאפשרת לנבחרי ציבור להשתמש בקופת המדינה עבור חלק מהוצאות המשפט שלהם. זאת כל עוד מדובר בהליך משפטי הקשור למעשה שעשה הח"כ במסגרת מילוי תפקידו

תומר אביטל 10:3618.04.11

יו"ר הכנסת רובי ריבלין מינה את השופט בדימוס אליהו מצא לראש הוועדה הציבורית לקביעת סכום ההשתתפות בהוצאות המשפטיות של חברי הכנסת.

 

ב-2003 קבעה הכנסת כי תוקם ועדה ציבורית שתאפשר לנבחרי הציבור בהווה ובעבר להשתמש בקופת המדינה עבור חלק מהוצאות המשפט שלהם. זאת כל
עוד מדובר בהליך משפטי הקשור למעשה שעשה הח"כ במסגרת מילוי תפקידו. בוועדה יושבים דרך קבע שלושה אנשים: שופט בדימוס של בית המשפט העליון או בית המשפט המחוזי, אדם שכיהן בתפקיד בכיר בכנסת, ו"אדם בעל מעמד ציבורי וכישורים הולמים, שאינו קשור לאחת הסיעות בכנסת", לשון החוק.

 

בראש הוועדה החדשה יישב המשנה לנשיא בית המשפט העליון בדימוס אליהו מצא. שאר החברים בה יהיו השופט בדימוס יצחק אליאסוף - שהיה גם חבר בה במושב הראשון שלה ב-2003, ועו"ד טנה שפניץ. בעבר עמדו בראש הוועדה – שמתחלפת מדי 3 שנים - השופט בדימוס אלוני, והשופטת בדימוס דורנר. בפני הוועדה, אגב, לא נמצאות פניות פתוחות.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", ח"כים רבים משלימים את המימון למשפט דרך עמותות אד הוק. מעבר לכספי הציבור שמממנים את ההוצאות, חלק מהח"כים בוחרים להקים עמותה לקבלת תרומות למימון המשפט. בניגוד לקבלת תרומות במסגרת בחירות ופריימריז, כאן הנושא כלל לא נאכף על ידי מבקר המדינה. לפי חוק המפלגות, למתמודד אסור לקבל תרומה מתורם בודד בסכום העולה על 10,000 שקל. אולם במקרה של איסוף תרומות להגנה משפטית לא קיימת מגבלת גובה התרומה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x