$
בארץ

נשיא הבונדס: "מי שרוצה שדרוג למחלקה ראשונה גם מקבל אותו"

עדות שמסר יהושע מצא בביהמ"ש גילתה תנאים מפנקים שניתנים למרצים. עד אתמול לא הגיב יוסי אולמרט לתביעה שהוגשה נגדו לעיקול כספים מהבונדס

ענת רואה 11:1914.04.11

יוסי אולמרט, אחיו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, לא העביר לבית המשפט כתב הגנה מטעמו במסגרת התביעה שמנהל נגדו בנק אגוד, וזאת אף ששלשום חלף המועד האחרון להגשת המסמך. אולמרט עזב את הארץ לפני שבע שנים לאחר שנקלע לחובות, והבנק ביקש לעקל כספים המגיעים לו מהארגון, בתמורה

להרצאות שהעביר עבורו בארה"ב.

 

על פי התביעה שהגיש הבנק נגד אולמרט, בעבר טען האחרון כי זכה לקבל מהארגון שכר של כ־800 דולר להרצאה וכן "חשבון הוצאות נדיב".

 

פירוט נוסף על אופן העסקתם של מרצים בשירות הבונדס נמסר ביוני 2010, במהלך חקירתו בבית המשפט המחוזי בירושלים של נשיא ומנכ"ל הבונדס יהושע מצא, במסגרת תיק "ראשון טורס" המתנהל נגד אהוד אולמרט ושולה זקן. לגבי עלויות שכר המרצים הפועלים עבור הארגון, אמר מצא כי "לכל אחד מהם שמופיע בפנינו יש שכר שונה. בדרך כלל מרצה בהרצאה קטנטונת מקבל כמה מאות דולרים... מרצים אחרים בעלי שם בארצות הברית גם מגיעים לכמה עשרות אלפי דולרים".

 

מצא הסביר כי כאשר אישי ציבור ישראלים מרצים עבור הארגון, נושא הבונדס רק בהוצאותיהם ומשלם עבור הטיסות והמלון. מצא ציין כי בדרך כלל איש הציבור מקבל כרטיס טיסה למחלקת עסקים, אך אם יעדיף טיסה במחלקה ראשונה - יקבל שדרוג ללא קושי. "אם מבקשים ראשונה - מקבלים ראשונה".

 

מצא אמר כי הארגון מממן גם את הוצאות הטיסה והשהייה של בת זוגו של איש הציבור וכן העוזר או העוזרת שלו, אך הבהיר כי "אם האשה מגיעה יומיים אחרי או יומיים לפני... זה לא עניין שלי".

 

מצא ציין כי הארגון לא בולש אחר המרצים כדי לבדוק האם קיבלו מימון לנסיעה מארגון אחר במקביל, וכי בכל מקרה ההוצאות הן זניחות ביחס לסכומים שמצליח הארגון לגייס בעקבותיהן: "אני צריך להביא כסף זול למדינה... אני לא מוסד פילנתרופי שסופר את האגורות... אם הארגון זכה באותו ערב ב־80 מיליון, 90 מיליון או 140 מיליון, אז אני לא נכנס לזה...".

 

מצא אמר כי לרוב הארגון הוא זה שיוזם את הפנייה לאישי הציבור, אך יש גם מקרים הפוכים: "יש חברי כנסת שרוצים להופיע עבורנו, ואם אנחנו יכולים סביב המועד הזה ליצור אירוע משמעותי, אנחנו מזמינים אותם. אם חברי כנסת הם בפגרות, אז הם פונים אלינו".

 

לא ניתן היה להשיג את תגובות אולמרט והבונדס עד מועד סגירת הגיליון.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x