$
בארץ

בדיקת "כלכליסט": הוצאות תחזוקת הבית של ראש הממשלה: 60 אלף שקל בחודש על ניקיון הבית

יותר מ־2 מיליון שקל בשנה יוצאים מקופת המדינה על תחזוקת בית ראש הממשלה הרשמי בירושלים. פי 14 יותר מהוצאה ממוצעת של משק בית בישראל

תומר אביטל 06:5904.04.11

"הנסיעות לא עלו שקל למשלם המסים", כך טענה בשבוע שעבר שרה נתניהו רעיית ראש הממשלה בנימין נתניהו מול מצלמות הטלוויזיה. נתניהו ניסתה להבהיר כי עלויות הטיסות הראוותניות של בני הזוג - עליהן נמתחה ביקורת חריפה - כלל לא יצאו מכיסו של הציבור. בדיקת "כלכליסט" מלמדת כי סגנון חייה של משפחת נתניהו דווקא עולה לא מעט למשלמי המסים. למעשה, הוצאות המחיה שלהם יקרות פי 14 ממשק בית ישראלי ואף יותר מאלו של ראשי ממשלה אחרים שכיהנו בישראל בשני העשורים האחרונים.

 

לידי "כלכליסט" הגיע חשבון ההוצאות של מעון ראש הממשלה הרשמי, הכולל את עלויות הניקיון, הביגוד, הגינון והמזון של משפחת נתניהו. השורה התחתונה של חשבון ההוצאות לשנת 2010 עומדת על כ־2.2 מיליון שקל, שהם כ־182.5 אלף שקל בחודש בממוצע. מדובר בתקציב אחד מיני רבים המממנים את ראש הממשלה ואת משפחתו. נתניהו נהנה גם מתקציב נפרד לקשר עם הציבור, הכולל את חשבונות הטלפון והאינטרנט של עוזריו, כיבוד קל וציוד משרדי; מתקציב נפרד של נסיעות לחו"ל; תקציב שירותים רפואיים; תקציב אבטחה; תקציב אירוח אישים; ואף תקציב מיוחד לאבטחת ילדי ראש הממשלה. הוצאות לשכת ראש הממשלה ופעילות מקצועית של משרד ממומנות בנפרד.

 

 

משפחת נתניהו מונה ארבע נפשות, וברשותה כיום שלושה בתים. את עיקר זמנם הם מבלים במעון הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. מלבד זאת המשפחה מחזיקה בווילה פרטית ששוכנת ברחוב עזה בירושלים, בשכנות למעון הרשמי, ומ־2002 ברשותם בית פרטי בקיסריה. סגל המעון הרשמי, שאת תחזוקתו מכסה חשבון ההוצאות המובא כאן, כולל מנקה ואב בית.

 

הוצאות ניקיון: 710 אלף שקל בשנה

 

מעיון בהוצאות המעון בימי הכהונה הנוכחית של נתניהו ניתן לראות כי מירוק וצחצוח המעון הם בעלי ערך רב למשפחה. הניקיון הוא למעשה הסעיף ה"פזרני" ביותר בתקציב המעון הרשמי בימי נתניהו. ב־2009 מימן הציבור את ניקיון המעון בלא פחות מ־553 אלף שקל. חלק הארי - 225 אלף שקל - שולם בין בתקופה שלקראת סוף השנה, בחודשים אוקטובר־דצמבר. ב־2010 גדל תקציב זה ולנושא הניקיון הוקדשו 710 אלף שקל, שהם כ־60 אלף שקל בחודש.

 

הוצאות מזון: 263 אלף שקל בשנה

 

התפריט האישי של משפחת נתניהו גם כן עולה לציבור מאות אלפי שקלים. במהלך חודשי הקיץ האחרון (יולי־ספטמבר) נרכש למעון מזון בסכום של כ־90 אלף שקל. בסך הכל שילם הציבור על הסעיף בשנה האחרונה 263 אלף שקל. בממוצע חודשי הוציאה משפחת נתניהו כ־22 אלף שקל על מזון למעון הרשמי, שכאמור איננו כולל אירוח ומסעדות. לשם השוואה, משק בית ישראלי ממוצע מוציא על מזון כעשירית מסכום זה.

 

לא בכך תמות ההוצאות הקולינאריות של ראש הממשלה. כמו שרי הממשלה נהנה נתניהו מתקציב מיוחד לכיבוד המוגש בלשכתו. מהשוואה בין תקציבי חברי הממשלה בשנת 2010 עולה כי לשכת נתניהו בכנסת היא שיאנית ההוצאות על כיבוד ושתייה עם כ־14 אלף שקל בשנה.

 

הוצאות ביגוד: 50 אלף שקל בשנה

 

סעיף נוסף אותו כולל תקציב בית ראש הממשלה הוא מימון ביגוד לראש הממשלה ולרעייתו. אלו זכאים להחזר הוצאות עבור הלבשתם בהיקף מקסימלי של 45 אלף שקל בשנה. הסכום מיועד לרכישת ביגוד רשמי כגון חליפות ושמלות ערב. בשנת 2009, שבתחילתה נכנס נתניהו לתפקיד, העשירו בני הזוג את מלתחתם בלבוש בשווי של כ־28 אלף שקל.

 

בשנת 2010 יצאה הממשלה בדרישה להגדיל את קצבת הביגוד של השרים, העומדת על כמה אלפי שקלים. סעיף שקופל בתוך הבקשה העניק לתקציב הביגוד של ראש הממשלה תוספת של 5,000 שקל והעלה את תקציב הביגוד ל־50 אלף שקל. בשבוע האחרון של דצמבר 2010 הסכימה ועדת הכספים לאשר את בקשת מזכיר הממשלה והגדילה את הסכום לו זכאי הזוג.

 

בימים האחרונים של 2010 הוציאו הזוג נתניהו סכום של כ־17 אלף שקל על ביגוד. בשורה התחתונה החשבוניות על ביגוד והנעלה של שנת 2010 הסתכמו ב־49,734 שקל, סכום הנושק לגבול העליון של הקצבה המותרת.

 

הוצאות גינון: 126 אלף שקל בשנה

 

עלויות נוספות של המעון הרשמי כוללות גינון בעלות של כ־126 אלף שקל בשנת 2010 ורכש מוצרי חשמל וכלי בית שהסתכם בכ־31 אלף שקל באותה תקופה. הוצאה נוספת שהתגלתה בתחקיר מראה כי באוגוסט 2010 נצבע חלק מהמעון הרשמי בעלות של כ־4,800 שקל.

 

חשבוניות נוספות שעלו על פני השטח במהלך הבדיקה חושפות עוד טפח מסגנון חייה של משפחת נתניהו. לפני בדיוק כשנה רכשה המשפחה חבילת "סידורי פרחים למעון" בגובה 50 אלף שקל. הם מיצו את הסכום באוקטובר, ובאותו חודש חידשו את ההתקשרות ל־50 אלף שקל נוספים. למעון יש גם ספק מוצרי זכוכית איתו הם התקשרו בהזמנת מסגרת של 50 אלף שקל. מהחשבונית עולה כי כ־13 אלף שקל שולמו לספק עבור זכוכיות ומסגור תמונות במעון. אותו ספק גם התקין בשירותי האורחים בבית מראה בעלות של 800 שקל.

 

וגם: תקציבים לנאומים באנגלית ולאיפור

 

הוצאות נוספות שייחודיות לנתניהו מתוקף תפקידו כוללות הוצאות איפור וכתיבת נאומים באנגלית. נתניהו התקשר מתקציב המדינה עם כותב נאומים באנגלית, אף שבמחלקת התקשורת במשרד ראש הממשלה פועלים דוברים לתקשורת באנגלית. המשרד משלם לכותב הנאומים כ־20 אלף שקל לתקופה של כשנה. כמו כן במאי 2010 הרחיב ראש הממשלה את מערך האיפור שמכין אותו "לקראת מסיבות עיתונאים, ראיונות והופעות בתקשורת".

 

ממאי נתניהו מתקשר, על חשבון המדינה, עם שלוש מאפרות בתעריף של 400 שקל לכל אחת לשעה בתוספת מע"מ. המדינה אישרה לראש הממשלה התקשרות בגובה של עד 35 אלף שקל לכל אחת מהן לתקופה של שנה. בשנה הנוכחית, כאמור, נתניהו הגדיל את הקצאת התקציב הראשונית לסכום הגדול ביותר אי פעם (ריאלית) של 2.2 מיליון שקל.

 

מלשכת ראש הממשלה לא נמסרה תגובה עד למועד סגירת הגיליון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x