שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": חברות האנרגיה ייזמו השבוע תיקוני חקיקה לריכוך חוק ששינסקי

הכנסת עתידה לאשר השבוע את חוק ששינסקי, אבל הטייקונים לא מוותרים על האפשרות לרכך אותו. לוביסט בכיר של אחת מחברות האנרגיה: "קרב אחד תם, ואחר מתחיל. כלום לא נגמר"

תומר אביטל 10:4327.03.11

הטייקונים לא מוותרים. ל"כלכליסט" נודע כי השבוע מתכננות חברות האנרגיה ליזום שורה של "תיקוני חקיקה" כדי לרכך את חוק ששינסקי אותו צפויה לאשר הכנסת. לאחר מאבק איתנים בין יזמי הגז למשרד האוצר,אישרה ביום רביעי האחרון ועדת הכספים את חוק ששינסקי. החוק שהתקבל לבסוף יעדכן את

מנגנון המיסוי על הפקה של אוצרות הטבע של המדינה ויגדיל משמעותית את נתחה – כך שיעמוד לבסוף על 50%-62%.

 

בימים לאחר ההכרעה מגדירים באוצר את התחושה בעיקר כ"אנחת רווחה" וכי "הסאגה נגמרה". כמו כן באוצר טוענים כי הלחצים מצד הטייקונים פסקו. עם זאת, באוצר רוצים ללכת על בטוח ומנסים להקדים את ההצבעה הסופית במליאה הכנסת למחר (ב'). עם זאת, היוזמה כנראה לא תשא פרי, וההצבעה הסופית תתקיים ביום רביעי הקרוב.

 

גם בחברות הלובינג טוענים כעת כי נציגיהם מורידים הילוך. בתוך כך, בחברות עצמן מנסים להגדיר מחדש את המילה הצלחה. ראשי החברות הציגו בימים האחרונים ללקוחות שלהם את ההקלות שהצליחו להכניס - באמצעות הח"כים - בחוק הסופי במטרה להראות שיכל להיות הרבה יותר גרוע.

 

אחד השפנים האחרונים שנותר בכובע הלוביסטים – אותם מפעילות חברות האנרגיה – הוא הגשת ההסתייגויות במליאת הכנסת במהלך הקריאה השנייה שתיערך השבוע. חברי כנסת צפויים להעלות להצבעה הסתייגויות אחרונות מכמה סעיפים במסקנות ששינסקי בניסיון נוסף לרכך את החוק. עם זאת, הלוביסטים מגדירים את סיכוי ההסתייגויות כקלושים. זאת מאחר ולגרסה שאישרה ועדת הכספים תמיכה רחבה בקואליציה ובאופוזיציה.

 

עם זאת, לוביסט בכיר של אחת מחברות האנרגיה הגדולות ביותר אמר ל"כלכליסט" כי "קרב אחד תם, ואחר מתחיל". לדבריו, השבוע הם יחלו בכינוס ישיבות מקצועיות בהן יוחלט אילו תיקוני חקיקה כדאי להם ליזום במטרה להחזיר את הגלגל למצב 'טרום ששינסקי' או כדי לקבע הטבות מס חדשות. "כלום לא נגמר", הוא ציין, "האסטרטגיה שלנו היתה ארוכת טווח מלכתחילה, ובקרוב נקדם מהלך של תיקוני חקיקה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x