שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

כך מימנו מיליונרים את הנסיעות של הזוג נתניהו

מטוסים פרטיים, טיול משפחתי לסקוטלנד וחופשת קיץ בארה"ב. ומי שילם? ערוץ 10 הציג את רשימת המיליונרים שלחלקם אינטרסים בישראל. לשכת נתניהו: אין פגם בנסיעות

כתב כלכליסט 08:0324.03.11
ביולי 99' עזב בנימין נתניהו את לשכת ראש הממשלה. לקח לו כמעט עשור לחזור לשם, אבל לא היה יום ב-10 השנים הללו, שהוא לא חלם ועשה הכל כדי לחזור. חלק חשוב במאמצים של נתניהו עבר דרך טיפוח קשר אינטנסיבי עם בעלי הון. תחקיר התוכנית "המקור" בערוץ 10, ששודר אמש, חושף את יומן הטיסות
של נתניהו ומשפחתו בין שתי כהונותיו בראשות הממשלה, את רשימת המיליונרים והארגונים שמימנו את חופשות הפאר - ומה נתניהו חושב עליהם.

 

במשך כמעט שנתיים נאספו לצורך תחקיר זה מאות מסמכים, חשבוניות, קבלות וכרטיסי טיסה ונערכו שיחות עם עשרות אנשים. נסיעותיו של נתניהו ומשפחתו לחו"ל תוקצבו במקרים רבים על ידי יהודים עשירים ומקורבים, שמעוניינים בקרבתו של נתניהו. אחד מהם ארגן טיול כיף למשפחת נתניהו בסקוטלנד, השני הטיס אותו במטוסו הפרטי, השלישי שילם את הסוויטה המפוארת במלון בניו יורק ורבים מהם שילמו על נסיעות אישתו וילדיו. זה קרה עשרות פעמים בעשר השנים עד שחזר נתניהו באפריל 2009 ללשכת ראש הממשלה.

 

מחשיפה ראשונה של ספר הטלפונים של נתניהו, שנכתב ביולי 2002 לקראת חזרתו של נתניהו לזירה הפוליטית, מגלים שהוא מורכב בעיקר מבעלי הון וכולל הערות לצד התורמים. נתניהו דירג את העשירים סביבו. על ספנסר פרטרידג' הבריטי למשל, נכתב "חבר. עשיר. המונית האוירית של נ. בארה"ב. לא תרם ישירות אבל עוזר במעשים". לספנסר יש מטוס פרטי גדול ונתניהו טס בו על חשבונו של פרטרידג' עשרות פעמים.

 

ברשות "המקור" לוחות זמנים של נסיעותיו של נתניהו לחו"ל. הטיסה במטוסו של ספנסר שכיחה מאוד, אבל לא רק במטוסו נתניהו טס. המולטי מיליונר הקנדי, טים בליקסט עשה זאת וכן נדבנים רבים נוספים. הבעיה היא שמה שהיה אז, באותן שנות "אזרחות", לגיטימי לגמרי, הפך מאוחר יותר לבעייתי ומנוגד לכללים. כשנתניהו עזב את לשכת ראש הממשלה הוא נהג להגיד שיצא כמעט ללא נכסים ועם פנסיה ממשלתית מצומקת. איך הפך תוך שלוש שנים לאדם סופר אמיד עם בית בקיסריה ובית בירושלים? לדברי התחקיר שעשה רביב דרוקר, לא מעט בגלל מינוף יחסיו עם הנדבנים העשירים.

 

בנובמבר 2002 נתניהו חזר לפוליטיקה - שר חוץ ואחר כך שר האוצר. תחקיר "המקור" מגלה שנתניהו לא עמד, לכאורה, בכללים. דרישת הנסיעות, שנתניהו מציב לעוזריו גבוהה מאוד - מחלקות ראשונות במטוסים לו ולשרה, בתי מלון מפוארים, הסעות ברכבים מהודרים, עוזרים, בילויים, מסעדות פאר. מצד שני, הוא לא מעוניין לשלם מכיסו על הנסיעות. התוצאה: כל פעם נוחת התיק של ארגון נסיעה על עוזר אחר בלשכה.

 

התחקיר עוקב אחרי 16 נסיעות של נתניהו כשר וחבר כנסת וגילה למעלה מ-30 הפרות לכאורה של כללי האתיקה.

 

לשכת ראש הממשלה: "הכתבה היא חלק ממגמה רבת שנים של כתב ערוץ 10 רביב דרוקר לפגוע בשמו של ראש הממשלה ובבני משפחתו. אחרי חודשים רבים של נבירה מיקרוסקופית התברר שלא נמצא כל פגם. מעולם לא שילם שום גוף חיצוני עבור טיסות ילדיו של מר נתניהו בעת שכיהן בתפקיד ציבורי כלשהו.

 

עד שנת 2007 רשאית הייתה גברת נתניהו להתלוות לבעלה כאשת ראש הממשלה לשעבר על חשבון הגורם המזמין. לאחר מכן שולמו נסיעותיה על ידה, על ידי בני משפחתה, או על ידי גופים שהזמינו אותה להרצות בפניהם בנפרד.

 

לגבי הטיסות עם מר פרטרידג', מדובר בטיסות בטיסות בהן טס מר פרטרידג' בעצמו, במטוסו, להרצאות של מר נתניהו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x