$
דעות

חזרה למחוזות השפיות

מדינה שלמה אינה יכולה להתנהל אך ורק במרכזה. על הממשלה להתחיל בצעדים ממשיים שיקרבו את המרכז לפריפריה

ירון קמחי 08:4725.03.11
לאחרונה הושק מיזם חדש, בראשות נשיא המדינה, המאגד יחד כ-20 מנכ"לים מחברות ההייטק המובילות בארץ, אשר התחייבו לסייע לשילוב מגזרים חלשים בתעשיית ההייטק, עם דגש על המגזר החרדי והערבי, מתוך הכרה בתנופה והחיזוק המשמעותי ששילוב זה יתרום למשק הישראלי. כמי שעומד בראש מועצה תעשייתית המספקת פרנסה לכ-10,000 משפחות יהודיות, ערביות ודרוזיות - ואולי בשל זאת - אני יודע כי לא די בכך.

 

תופעת התעסוקה של אוכלוסיות המיעוט בישראל הינה מורכבת מאוד ומהווה אתגר משמעותי למדינה ולחוסנה הכלכלי. שיעור ההשתתפות בשוק העבודה בקרב אוכלוסיות אלו נמוך מיתר אוכלוסיית ישראל ותוצאותיו הן רמת חיים נמוכה בקרב מיעוטי הארץ, הרחבת הפערים החברתיים, חיזוק תחושת הניכור ופגיעה ברורה בתל"ג ובמשק הישראלי.

 

הקשיים המוכרים הניצבים בפני קבוצות מיעוט בישראל כמו מיעוט קשרים במעגל הפנימי של תעשיית ההייטק ותעשיות מובילות נוספות, חוסר מיומנות אשר מצמצם את הסיכוי להיות מוזמן לראיון ורבים נוספים פשוטים יותר לפיתרון לעומת המרחק הגיאוגרפי ממרכז הארץ. נכונותן של החברות להירתם ליוזמתו של נשיא המדינה שמעון פרס הינה מבורכת, אך לצד הנכונות לשלב את מיעוטי ארצנו בתעשיית ההייטק המשגשגת במרכז הארץ, יש לייצא אותה גם אל הפריפריה.

 

ברור לכל כי מדינה שלמה אינה יכולה להתנהל אך ורק במרכזה. הדבר אינו אפשרי ויתרה מכך אינו נכון. כיום, אנו עדים לחלק מן ההשלכות של חשיבה מוטעית זו כגון צפיפות האוכלוסין בערי המרכז, עליית מחירים בלתי ניתנת לעצירה בשוק הנדל"ן באזורים המבוקשים ואחוזי אבטלה גבוהים מתמיד באזורי הפריפריה, הנובעים משנים של הזנחת ההשקעה בתשתיות חינוך, תעבורה, דיור ותעסוקה.

 

אין ספק בליבי כי הצהרות על קירוב הפריפריה למרכז צריכות להתחלף בצעדים ממשיים לקירוב המרכז אל הפריפריה. מדינת ישראל ידעה, כאשר רצתה, לעודד התיישבות מחוץ לגבולות מדינת תל אביב, "עיין ערך יהודה ושומרון". לו באמת רצתה המדינה ניתן היה לתפוס שתי ציפורים במכה אחת. באמצעות יצירת תמריצים נכונים לעידוד מעבר לאזורי פריפריה, הן לאוכלוסייה והן למפעלי תעשייה ועסקים, תביא המדינה ליצירת מקומות תעסוקה ויציבות באזורים אלו בד בבד עם פתרון מצוקת הדיור בישראל.

 

בשטחי המועצה פועלים עשרות מפעלים וחברות מצליחים הפועלים בגליל המערבי, מעסיקים עובדים מכל המגזרים ומספקים שירותים איכותיים גם לחברות המובילות בלב ליבה של המדינה. אני מכיר היטב את הפוטנציאל הגלום בצפונה ודרומה של מדינת ישראל, שם ניתן למצוא כוח אדם רב, איכותי וצמא לעבודה. העובדה כי אוניברסיטאות ומכללות מובילות פזורות ברחבי הארץ, אך תעסוקה ניתן למצוא רק במרכזה הינה משוללת כל הגיון. אני מציע לכולנו לחזור אל מחוזות השפיות ואל מחוזותיה הנשכחים של מדינת ישראל.

 

הכותב הוא יו"ר מועצה מקומית תעשייתית, מגדל תפן
בטל שלח
    לכל התגובות
    x