שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מדד פברואר עלה ב-0.3%; האינפלציה בפועל מסתכמת ב-4.2% - הרבה מעל היעד הממשלתי

מדד פברואר עלה מעט מעל הציפיות והושפע בעיקר מעליות בסעיפי הפירות הטריים (5.4%), הנסיעות לחו"ל (1.9%) והלחם (1.8%); האינפלציה הצפויה ל-12 החודשים הקרובים עומדת על 3.75%, והנגיד עשוי להעלות שוב את הריבית

אמנון אטד 18:3115.03.11

מדד חודש פברואר שפרסמה הערב (ג') הלמ"ס עלה ב-0.3%, בהמשך למדד הנמוך (0.2%) שנרשם גם בינואר. עם זאת, מדובר בעלייה הגבוהה מעט מהציפיות שעמדו על 0.1%. האינפלציה בפועל, המחושבת 12 חודשים לאחור (מדד פברואר 2011 לעומת מדד פברואר 2010) מסתכמת כעת ב- 4.2%, הרבה מעל הגבול

העליון של יעד האינפלציה השנתי (1%-3%). מגמת האינפלציה בארבעת החודשים האחרונים אף גבוהה הרבה יותר ומסתכמת ב-6.7%.

 

מדד החודש שעבר הושפע בעיקר מעליות בסעיפי התצרוכת הבאים: שירותי דיור בבעלות הדיירים (0.4%), פירות טריים (5.7%), נסיעות לחו"ל (1.9%), לחם ומוצרי בצק (1.8%) ושירותי תקשורת (1%). עליות אלה קוזזו בחלקן על ידי ירידות במחירי ההלבשה (6.3%), הירקות הטריים (3.4%) וביטוח הרכב (0.8%).

 

העליות שנרשמו בשני המדדים הראשונים של 2011 לא מעידות על מה שצפוי לנו בהמשך השנה. האינפלציה הצפויה ל-12 החודשים הבאים שמחשב בנק ישראל על פי נתוני שוק ההון מסתכמת כעת ב- 3.75%, שהיא הרמה הגבוהה ביותר מאז החליטה הממשלה על יעד האינפלציה הנוכחי (1%-3%), בתחילת שנת 2003. גם שיעור האינפלציה שחוזים האנליסטים השונים במשק לשנה הקרובה חרג לאחרונה מעבר לגבולו העליון של תחום היעד הממשלתי, והוא מסתכם כעת ב- 3.1% - הרמה הגבוהה ביותר מאז חודש יולי 2008, ערב המשבר הכלכלי הגלובלי.

 

העובדה שגם האינפלציה הצפויה משוק ההון וגם האינפלציה הממוצעת שחוזים האנליסטים חורגות כעת מעבר לתחום יעד האינפלציה, מציבה בפני נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר דילמה לא פשוטה. חריגת האינפלציה הצפויה מהיעד, יחד עם האינפלציה בפועל, מחייבת את פישר לשוב ולהעלות בסוף החודש את הריבית, בפעם השלישית ברציפות, לרמה של 2.75%. אולם מנגד, הירידות שנרשמו לאחרונה בשערי הדולר והיורו מול השקל מחייבות אותו להימנע ממהלך כזה, שעלול לגרום להתחזקות נוספת של השקל.

 

"המדד הגבוה תומך בהעלאת ריבית בטווח הקרוב"

 

יוסי פריימן, מנכ"ל קבוצת פריקו, אמר כי "המדד הגבוה תומך בהעלאת ריבית בטווח הקרוב. העלייה המתמשכת במחירי הסחורות וחומרי הגלם צפויה לתמוך בהמשך עלייה של המדד וקצב האינפלציה. בנק ישראל צפוי להמשיך במדיניות המוניטרית המצמצמת גם בעקבות הצפי להעלאת הריבית בארצות הברית ובאירופה".

 

נשיא להב, עו"ד יהודה טלמון, הביע התנגדות להעלאה אפשרית של הריבית. לדבריו, "הטלטלות ברחבי העולם, הן במדינות המזרח התיכון והן המשבר שפקד את יפן בימים האחרונים, עלולות להכניס את השווקים הבינלאומיים למצב קשה ולמיתון חמור. בעת כזו, אין מקום להחריף את המצב ולהכביד על המגזר העסקי עם עול הריבית. בכל מקרה, המדד הנמוך שפורסם היום, בוודאי אינו צריך להוות תמריץ להעלאת הריבית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x