$
בארץ

מפת הלחצים הלאומית

תיעוד מיוחד של חודש בוועדות הכנסת חושף מציאות מטרידה: עשרות לוביסטים של הגופים החזקים במשק גודשים את הדיונים ומשפיעים על החלטות חברי הכנסת. "כלכליסט" מציג את האינטרסים, הלחצים וההחלטות שהתקבלו בעקבותיהם. הבוקר יתקבצו הלוביסטים בדיון הראשון של ועדת הכספים בחוק ששינסקי

תומר אביטל 06:5709.03.11

יום שלישי, 8 בפברואר, 09:00 > ועדת הכלכלה

על סדר היום > תוכנית ממשלתית בהיקף של 2 מיליארד שקל להקטנת התלות בנפט

הלוביסטים > גורן־עמיר, פוליסי, גלעד יחסי ממשל ולובינג

בעלי האינטרס > חברת בטר פלייס, חברות אנרגיה, איגוד יבואני הרכב

התוצאה > אין הכרעה

 

"התוכנית תתרום לכלכלה ותפתח את התעשייה", משבח יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, את התוכנית שבמסגרתה תזרים המדינה כסף לשוק הפרטי כדי לעודד יצירת תחליפי נפט לתחבורה.

 

הלוביסט ישי פישמן ממשרד הלובינג גורן־עמיר מגיע כדי לעדכן בהמשך את איגוד יבואני הרכב. שני לוביסטים ממשרד הלובינג גלעד יחסי ממשל מייצגים בדיון את השר לשעבר אפי איתם, המשמש כיום יועץ לחברת אנרגיה שמתמחה בהפקת דלקים מפצלי שמן. הלוביסטית דבורה מרגוליס ממשרד הלובינג פוליסי מסייעת בדיון לערן זיני - פעם יועצו של שר המשפטים דניאל פרידמן והיום סמנכ"ל הרגולציה של חברת בטר פלייס של שי אגסי. גם הלוביסטית עידית שבתאי־סידיס מפוליסי, עד לאחרונה יועצת תקשורת של כמה חברי כנסת, מגיעה לסייע ולתדרך את הח"כים.

 

"אין כמעט רגע שבו אין לוביסט בלשכה שלנו", אומרת לי אחת מחברות הכנסת בארוחת הצהריים. "זה מפחיד כמה כוח יש להם. אולי אנחנו נעזרים בהם יותר מדי. הם מבטיחים לגייס תמיכה לחוק אחר שאני רוצה לקדם, חשיפה בתקשורת וכתבות מחמיאות. הם אחראים על נושאים מגוונים, אז הם גם יודעים לשלב אותי בסוגיות אחרות שמעניינות אותי. הם מזמינים אותנו לסיורים אצל החברות המסחריות שהם מייצגים".

 

מדוע שתצאי לסיור?

"יש תמיד ארוחת צהריים מפנקת, וקשרים, קשרים, קשרים".

 

יום שלישי, 8 בפברואר, 10:00 > ועדת הכספים

על סדר היום > הצעת חוק ממשלתית לשינוי מנגנון הפטור ממס שבח על דירות

הלוביסטים > כהן־רימון־כהן

בעלי האינטרס > הקבלנים

התוצאה > הפטור ממס גדל

 

באוצר עמלו חודשים רבים על הרכבת חבילת צעדים שיקררו את שוק הנדל"ן. אחד הצעדים שעליו החליט שר האוצר יובל שטייניץ הוא להעניק פטור ממס על מכירת דירות, במטרה להגדיל את ההיצע.

 

לפני הדיון ובמהלכו מתרוצצים בין הח"כים הלוביסטית דפנה כהן ומישל הרוש ממשרד הלובינג כהן־רימון־כהן - שניהם מייצגים את התאחדות הקבלנים. במהלך הדיון בוועדה מגלים נציגי האוצר שהח"כים מסיטים את הדיון לנושא שהממשלה כלל לא התייחסה אליו בהצעה המקורית.

 

עבודת לובי נמרצת מצד כהן הביאה לכך שרוב חברי הוועדה דורשים מהאוצר לתקן את ההצעה, כך שהפטור ממס שבח על דירה ראשונה יגדל מ־1.14 מיליון שקל ל־1.6 מיליון שקל.

 

נציגי האוצר מוחים, אך נלחצים מהשרירים שמפגינים הח"כים וחושש מעיכובים בלוח הזמנים בתוכנית של שר האוצר. לאחר משא ומתן בין הצדדים נקבע הפטור על 1.35 מיליון שקל. כמו כן יוקטן המס על דירות יקרות יותר.

 

דיוני ועדות הכנסת, פברואר-מרץ 2011. הלוביסטים מושכים בחוטים דיוני ועדות הכנסת, פברואר-מרץ 2011. הלוביסטים מושכים בחוטים צילום: מיקי אלון

 

יום שני, 14 בפברואר, 13:00 > ועדת הכלכלה

על סדר היום > הצעת חוק לאיסור הצבת מכונות למכירת סיגריות

הלוביסטים > גלעד יחסי ממשל ולובינג, גורן־עמיר, פוליסי

בעלי האינטרס > יצרניות הסיגריות והמפיצים

התוצאה > ההצעה מתרככת

 

"מי שמעשן 30 סיגריות ביום, רוכש 300 אלף סיגריות במשך 40 שנה. זה עולה לא פחות מ־150 אלף שקל", מחשב ח"כ אורי אריאל, בעבר מעשן כבד בעצמו, בדיון בוועדת הכלכלה. מטרתה של הצעת החוק היא לאסור על הצבת מכונות אוטומטיות לממכר סיגריות כדי למנוע מקטינים לרכוש אותן ולהילחם בעישון.

 

מנגד מבקשים הלוביסטים לסכל את הצעת החוק, או לפחות לרכך אותה. לוביסטים ממשרד גלעד יחסי ממשל ולובינג מייצגים בדיון את מפיצי הסיגריות במכונות האוטומטיות, ומבקשים לתת במה לבעלי המכונות האוטומטיות, שהתלוננו שהפרנסה שלהם תיהרס. לוביסטים ממשרד גורן־עמיר עוקבים אחר הדיון עבור הלקוח שלהם: יצרנית הסיגריות הישראלית דובק. משרד פוליסי מסייע ליצרנית הסיגריות פיליפ מוריס מאחורי הקלעים, והלוביסטים משוחחים עם הח"כים מחוץ לחדר הוועדה.

 

לקראת סוף הדיון מגלים הח"כים רוך מפתיע כלפי בעלי מכונות הסיגריות. רק ח"כ יואל חסון דורש להשאיר את הצעת החוק כלשונה, אך ללא הועיל. שאר הח"כים מבטיחים כי יכניסו בחוק שינויים - למרות התנגדות משרד הבריאות. הם יאפשרו תקופה בת כמה שנים של הסתגלות שבה החוק לא ייכנס לתוקף. יו"ר הוועדה כרמל שאמה־הכהן מודיע שישקול להחריג מקומות מסוימים מהחוק, כך שבבסיסי צבא ובמועדוני בילוי למבוגרים תותר הצבת המכונות.

 

יום רביעי, 16 בפברואר, 09:15 > ועדת הכספים

על סדר היום > תקנות ממשלתיות להטלת ארנונה על פאנלים סולאריים

הלוביסטים > גורן־עמיר

בעלי האינטרס > איגוד חברות האנרגיה המתחדשת

התוצאה > הדיון בהצעה נדחה

 

החיפוש אחר מקורות הכנסה חדשים דחף את הרשויות המקומיות ליזום מהלך להטלת ארנונה על פאנלים סולאריים על גגות בתים, המשמשים להפקת חשמל. ביוזמת שר הפנים אלי ישי התבקשה ועדת הכספים לאשר תקנות בעניין. אולם איגוד חברות האנרגיה המתחדשת - ששכר את הלוביסט ישי פישמן ממשרד הלובינג גורן־עמיר - עורך סבב שכנועים מוצלח מול הח"כים. יו"ר הוועדה משה גפני מתריע כי התקנות "ירפו את ידיו של מי שיבקש להשתמש באנרגיה חלופית". הח"כים מסרבים לאשר את הצו, וגפני שולח את הצדדים להתדיינות.

 

"אין דבר כזה ניצחונות של לוביסטים", מדגישה הלוביסטית הוותיקה בהירה ברדוגו, ממשרד הלובינג תקשורת פלוס, בשיחה עם "כלכליסט". "הלוביסטים לא הופכים את הח"כים לאידיוטים. דמוקרטיה היא שינוי בחקיקה בדרך של משא ומתן בין אינטרסים מנוגדים. אין מצב של אינטרס אחד שמתאים לכולם. ניצחון של 100% הוא דיקטטורה, ולכן הלובי משרת את הדמוקרטיה. לא כל החוכמה נמצאת בממשלה".

 

הלוביסטית בהירה ברדוגו: "הלוביסטים לא הופכים את הח"כים לאידיוטים. דמוקרטיה היא שינוי בחקיקה בדרך של מו"מ בין אינטרסים מנוגדים" הלוביסטית בהירה ברדוגו: "הלוביסטים לא הופכים את הח"כים לאידיוטים. דמוקרטיה היא שינוי בחקיקה בדרך של מו"מ בין אינטרסים מנוגדים" צילום: מיקי אלון

 

יום שני, 21 בפברואר, 11:00 > ועדת הפנים

על סדר היום > הצעת חוק להגדלת התפוסה המרבית במקומות בילוי

הלוביסטים > גורן־עמיר

בעלי האינטרס > איגוד הברים והמועדונים בישראל

התוצאה > החוק מוקפא

"במועדונים יש משמעות לחיכוך בין המבלים", אומר בדיון ח"כ איתן כבל, מיוזמי החוק שמטרתו להגדיל את תפוסת השוהים בו־זמנית במקומות ציבוריים. איתן, שנוהג לבלות במועדונים, מצא עוד הסבר מקורי להגדלת הקיבולת: "הגדלת הצפיפות תפחית את הסלקציה בכניסה".

 

בממשלה דורשים כי המפתח הראוי לתפוסה מרבית יעמוד על 1.0 מ"ר לנפש, אולם איגוד הברים והמועדונים בישראל מתעקש להמתיק את החוק עוד יותר. האיגוד שכר את שירותיו של משרד הלובינג תקשורת פלוס, ששלח את הלוביסט הנמרץ שי צ'רפנוב.

 

האחרון כיתת את רגליו בשבועות האחרונים במשכן ופעל מול חברי הוועדה, ובייחוד מול יוזמי החוק הפרטי, חברי הכנסת אלכס מילר ואיתן כבל. אלו דחקו בממשלה להקל על בעלי העסקים, ולרווח את המקדם ל־0.7 מ"ר לנפש. צ'רפנוב עושה עבודה מקדימה מול הח"כים ומסביר להם בין השאר כי מקדם זה הוא הנהוג באירופה. הצדדים אינם מצליחים להכריע בנושא, והחוק מוקפא.

 

חברת כנסת: "הם מבטיחים לגייס תמיכה לחוק אחר שאני רוצה לקדם, חשיפה בתקשורת וכתבות מחמיאות. הם מזמינים אותנו לסיורים אצל החברות המסחריות שהם מייצגים" חברת כנסת: "הם מבטיחים לגייס תמיכה לחוק אחר שאני רוצה לקדם, חשיפה בתקשורת וכתבות מחמיאות. הם מזמינים אותנו לסיורים אצל החברות המסחריות שהם מייצגים" צילום: מיקי אלון

 

יום שלישי, 22 בפברואר, 10:00 > ועדת הכספים

על סדר היום > הצעת חוק ממשלתית להגברת האכיפה בשוק ההון

הלוביסטים > כהן־רימון־כהן

בעלי האינטרס > איגוד קופות הגמל

התוצאה > הדיון בחוק נדחה

 

הממונה על שוק ההון עודד שריג עושה לאחרונה לילות כימים בוועדת הכספים. שריג מעוניין לאשר בכנסת את הבייבי שלו - חוק שייתן לו סמכות להטיל קנסות כבדים על נושאי משרה בגופים המוסדיים ועל סוכני ביטוח שמפרים את החוק.

 

הגופים בשוק מתעקשים לקלקל את החגיגה. הלוביסטים דפנה כהן ומישל הרוש ממשרד כהן־רימון־כהן מייצגים את איגוד קופות הגמל, ומבקשים להפחית את סכומי העיצומים. במהלך הדיון הם מושכים מדי פעם את חברי הכנסת אל מחוץ לחדר ומשוחחים עמם.

 

חברי הכנסת יעקב אדרי ואמנון כהן ויו"ר ועדת הכספים משה גפני תוקפים בדיון את האוצר: "מה הבסיס להעלאת הקנס? למה הסכום צריך להיות גבוה יותר?". תשובותיו של שריג אינם מספקות אותם, וגפני קובע דיון המשך.

 

חבר ועדת הכספים ח"כ אמנון כהן: "יש יותר מדי לוביסטים. השוק מרגיש שהוא צריך את הקבוצה הזו, אבל הם רבים מדי. הם רצים אחריי בכל מקום" חבר ועדת הכספים ח"כ אמנון כהן: "יש יותר מדי לוביסטים. השוק מרגיש שהוא צריך את הקבוצה הזו, אבל הם רבים מדי. הם רצים אחריי בכל מקום" צילום: מיקי אלון

 

יום רביעי, 23 בפברואר, 10:30 > ועדת הכלכלה

על סדר היום > תקנות לייעול אנרגטי

הלוביסטים > כהן־רימון־כהן

בעלי האינטרס > יבואניות נורות

התוצאה > יישום התקנות יידחה

 

משרד התשתיות מבקש מהוועדה לאשר תקנות שיאסרו על יבוא ומכירת נורות בעלות יעילות אנרגטית נמוכה. האיסור אמור להיכנס לתוקף בעוד ארבעה חודשים.

 

בדיון נוכחת הלוביסטית דפנה כהן, שמייצגת את חברות ניסקו ופיליפס המייבאות נורות. כהן מכינה את הח"כים לפני הדיון ומבקשת מהם לאמץ את הדירקטיבה האירופית, שמשמעותה לדחות את יישום התקנות כדי להקל על היבואניות. הח"כים משתכנעים.

 

בדיון הם טוענים שמדובר בתקנות חפוזות ולא מידתיות, למורת רוחו של משרד התשתיות. ח"כ יצחק וקנין אף צועק, משום מה, למשרד התשתיות: "נראה לי שאתם מנסים לגזור קופון". היבואניות מנצחות, והתיקון ייפרס לאורך כמה שנים.

 

יום שני, 28 בפברואר, 12:15 > ועדת העבודה

על סדר היום > שינוי מנגנון החיוב של מגן דוד אדום

הלוביסטים > פוליסי

בעלי האינטרס > מד"א

התוצאה > הוועדה עשויה לאשר את החוק לטובת מד"א

 

"15% מהנזקקים לשירותי מגן דוד אדום - אינם משלמים", כך מגלה בדיון מנכ"ל מד"א אלי בין, שהגוף שבראשו הוא עומד מבקש לשנות את מנגנון החיוב שלו. לצורך כך הוא נעזר במשרד הלובינג פוליסי, ששלח שני לוביסטים בכירים לדיון בוועדת העבודה כדי לקדם את הצעת החוק בעניין.

 

ההצעה, שאומצה בידי משרד הבריאות, מאפשרת למד"א לגבות אגרות גם מחולים שלא התפנו באמבולנס, ולקבוע את הסכומים שייגבו עבור שירותים שאינם שירותי חירום. המטרה היא לאפשר למד"א להתחרות בגופי הצלה מקבילים. חבר הכנסת חיים כץ הודיע: "הוועדה בראשותי תאשר את הצעת החוק, רק אם יונח בפניה סעיף שפניו אל האדם במצוקה, והוא יאפשר מתן הנחה גם במקרים של פינוי חירום".

 

לוביסטים בדיון לוביסטים בדיון צילום: מיקי אלון

 

יום שלישי, 1 במרץ, 10:00 > ועדת הכספים

על סדר היום > דיון המשך בהצעת החוק להגברת האכיפה בשוק ההון

הלוביסטים > כהן־רימון־כהן

בעלי האינטרס > איגוד קופות הגמל

התוצאה > החוק מאבד את השיניים

 

בדיון המשך לזה שנדחה לפני שבוע, ואורך שלוש שעות, מצליחים הגופים בשוק לרכך משמעותית את הצעת החוק הממשלתית. מלבד הלוביסטים של איגוד קופות הגמל נוכחים בדיון לוביסטית של משרד אימפקט שמייצגת את איגוד הבנקים, ושני לוביסטים בכירים מפוליסי. כולם מאגפים את חברי הכנסת ומפצירים בהם לדרוש הקלות.

 

באמצע הדיון ממהר פנימה אחד מחברי הכנסת. לוביסט ידוע אוחז בכתפו רגע לפני שהוא מתיישב, ודוחף לידו דף. פיסת הנייר שקורא הח"כ לאחר שהתיישב מכילה שש נקודות שכתב הלוביסט בכתב יד. הח"כ מבקש להעלות את הנושאים לדיון.

 

בסוף הדיון הלוביסטים מתגאים ביבול נאה: למורת רוחו של הממונה על שוק ההון, הוועדה מחליטה להפחית את תקרת הקנסות בעשרות אלפי שקלים. נוסף גם סעיף שמאפשר למפקח להפחית את הקנסות משיקולים שונים, וגם לפרוס את הקנסות לתשלומים.

 

"כשהגעתי לכנסת סירבתי להיפגש עם לוביסטים", אומר חבר ועדת הכספים אמנון כהן. "אבל הבנתי שמשרדי הממשלה מביאים לפעמים תקנות וחוקים דורסניים שיכולים להרוס שוק. הלוביסטים מביעים עמדה נוספת, שלעתים הממשלה לא לקחה בחשבון. אני מאבחן את שתי הבקשות דרך מחקר עומק".

 

כהן מסביר שהוא דרש להפחית את הקנסות כי צריך איזון נכון. "ישבתי עם קופות הגמל, עם הבנקים ועם כולם. רציתי לאזן, ושהש"ג לא ייפגע מקנס מוגזם. עם זאת", הוא מסתייג, "יש כבר יותר מדי לוביסטים. השוק כנראה מרגיש שהוא צריך את הקבוצה הזו, אבל הם רבים מדי. הם רצים אחריי בכל מקום".

 

מפריע לך שלציבור הרחב אין לוביסט שייצג אותו?

"אני הלוביסט שלהם. אני מסתכל על ההשלכה של כל חוק על משקי הבית".

 

יום שלישי, 1 במרץ, 12:00 > ועדת הפנים

על סדר היום > תקנות ממשלתיות להצבת שילוט שיזהיר מפני סכנות האלכוהול

הלוביסטים > אימפקט

בעלי האינטרס > איגוד חברות הדלק

התוצאה > הדיון בהצעה נדחה

 

ראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו מבקש מהוועדה לאשר תקנות שילוט. התקנות יחייבו עסקים שמוכרים משקאות חריפים לתלות שני שלטים חדשים, שיזהירו מפני צריכה מופרזת של אלכוהול.

 

הלוביסטית אורלי בן שמאי ממשרד הלובינג אימפקט מגיעה עם לוביסטים נוספים ממשרדה, כדי להגן על איגוד חברות הדלק ועל חנויות הנוחות. הלוביסטים מוחים כי אם יאושרו התקנות, ייאלצו בתי העסק להעמיד חמישה שלטי אזהרה שונים. תחת זאת הם מציעים איחוד שלטים - שלט אחד שיכיל את כל האזהרות.

 

חברי הכנסת נוקטים כולם עמדה אחת ודורשים מנציגי משרדי הממשלה להגיע למתכונת של שלט הוליסטי. כל המשרדים נעתרים מלבד משרד הבריאות. יו"ר הוועדה שלח את המשרדים להתדיין לשבועיים הקרובים כדי להגיע להסכמות. בפרק הזמן הזה ימקדו הלוביסטים את מאמציהם בשכנוע המשרד הסורר.

 

יום רביעי, 2 במרץ, 10:00 > ועדת הכלכלה

על סדר היום > הצעת חוק לשינוי מועדי החיוב לספקי שירותים

הלוביסטים > פוליסי, כהן־רימון־כהן

בעלי האינטרס > yes, חברות הגז, חברות הסלולר, השלטון המקומי

התוצאה > הצעת החוק מתרככת

 

הוועדה דנה בהצעה חוק צרכנית של ח"כ אורי מקלב, שתכפה על חברות הגובות תשלום בגין שירותים באמצעות הוראת קבע לאפשר לצרכן לבחור בעצמו את המועד לחיוב התשלום.

 

שורת לוביסטים מפעילה מכבש לחצים על הח"כים במטרה לרכך את החוק. הלוביסט מישל הרוש מכהן־רימון־כהן מייצג את yes. החוק קובע שתאריך ברירת המחדל ללקוח שלא יבחר תאריך יהיה 15 בכל חודש, ונציגי yes מבקשים שהתאריך יהיה 10 בחודש לכל המאוחר.

 

משרד פוליסי שלח קבוצה גדולה של לוביסטים שמייצגים את האינטרסים של פזגז, חברות הסלולר והשלטון המקומי, שגם להם שורה של בקשות. גם נציגי הממשלה דורשים תיקונים בחוק. לעומת גדוד הלוביסטים, בדיון נוכחים שני ח"כים בלבד: יוזם החוק מקלב ויו"ר הוועדה כרמל שאמה־הכהן. האחרון, אף שלא נפגש עם הלוביסטים עצמם, משתכנע במרבית הטיעונים.

 

בסופו של דבר מוכנסות להצעת החוק הקלות רבות: החברות יאפשרו ללקוחות לבחור בין ארבעה מועדי חיוב בלבד בחודש; מועד ברירת המחדל יהיה 10 בחודש במקום 15; החוק ייכנס לתוקף לאחר ארבעה חודשים במקום שלושה; ותשלומי הארנונה יוחרגו מן החוק כליל.

 

באמצע הדיון פונה מנהלת ועדת הכלכלה הוותיקה לאה ורון ללוביסט שמתלחשש עם העוזר של ח"כ מקלב. "אם בפעם הבאה אני אראה אותך עושה עבודות לובי בתוך חדר הוועדה, אני אוודא שיוציאו אותך".

 

לדברי ארז גילהר, לוביסט בפוליסי, "120 הח"כים הם נבחרי העם. הם אלו שאמורים לשמוע את עמדת כל הגורמים שיש להם נגיעה לחוק. עדיף שישמעו ויחליטו אם לשפר הצעה לטובת המשק, מאשר לא ישמעו את הגופים החיצוניים. גם לוביסטים שמייצגים חברות עם עמדות הפוכות לשלי עושים זאת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x