$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": בזק בינלאומי תציע שיחות בטלפונים ניידים

ביצעה השקה רכה לאפליקציית אייפון המספקת שיחות על גבי האינטרנט האלחוטי. בזק מציעה שירות דומה, וסמייל, פרי טלקום וסיפמי מציעות שיחות על גבי האינטרנט הסלולרי

גילעד נס 09:0202.03.11

אחרי החברה האם בזק, גם בזק בינלאומי החלה לאחרונה לפלוש לעבר מגזר השיחות המתבצעות מטלפונים ניידים. ל"כלכליסט" נודע כי החברה השיקה בהשקה רכה אפליקציה לאייפון, אייפד, מכשירי נוקיה ואנדרואיד, המאפשרת לקיים שיחות על גבי האינטרנט (VoIP), תוך שימוש במספר טלפון שמציעה החברה

במסגרת שירותי הטלפוניה הקוויים שלה, כלומר בקידומת 076.

 

השיחות המתקיימות באמצעות האפליקציה, בשם TUKI TALK, מחוייבות בתעריפים קוויים, הזולים משמעותית מתעריפי חברות הסלולר, כאשר תעריף השיחה המדויק נקבע בהתאם לתוכנית בה מצוי המנוי של בזק בינלאומי. במסגרת ההשקה מציעה בזק בינלאומי 60 דקות שיחה חינם לכל היעדים בישראל במשך חודש. השיחות בין משתמשי האפליקציה לבין לקוחות הטלפון הקווי של בזק בינלאומי יהיו בחינם.

 

בזק השיקה לפני כשנה וחצי את שירות Bphone, המאפשר ללקוחות שמספר הטלפון הביתי שלהם מצוי באיזור שבו נפרסה רשת ה-NGN, לקיים שיחות על גבי האינטרנט ממחשבים ניידים ונייחים, תוך שימוש בקידומת 03. לפני כחצי שנה השיקה בזק אפליקציה דומה לאייפון ולאייפד, ובכך איפשרה לקיים שיחות מטלפונים סלולריים במחירי שיחות המתבצעות מטלפונים קוויים. האפליקציות של בזק ובזק בינלאומי עושות שימוש באינטרנט אלחוטי בלבד (WiFi), ואינן מאפשרות להשתמש באינטרנט סלולרי. פלאפון, כזכור, היא חברה בקבוצת בזק.

 

ספקית האינטרנט, השיחות הבינלאומיות והטלפוניה הקווית 012 סמייל, הצפויה להירכש בידי חברת הסלולר פרטנר, השיקה לפני מספר חודשים אפליקציית אייפון דומה, אך היא עושה שימוש הן באינטרנט אלחוטי והן באינטרנט סלולרי, ומציעה מספר טלפון בקידומת 072.

 

כל שלוש החברות מאפשרות למנוי הטלפון הביתי שלהן להיות זמין במספרו הקווי גם בטלפון הנייד (כל עוד הוא מצוי בכיסוי של אינטרנט אלחוטי, או, במקרה של סמייל, גם בכיסוי של אינטרנט סלולרי), ובכך מאפשרות גם למתקשרים אליו לעשות כן בתעריף של שיחה קווית ולא סלולרית. השירות זמין בכל מקום שבו קיים כיסוי אינטרנט נייד, ולפיכך מאפשר ללקוחות להיות זמינים ולהוציא שיחות גם כאשר הם בחו"ל, בתעריפי שיחות פנים-ארציות בישראל, עובדה המשמשת לקוחות רבים לחסוך בהוצאות התקשורת בחו"ל.

 

השר עדיין לא מילא אחר הוראת הממשלה

 

לסמייל, נטויז'ן ובזק בינלאומי רישיון המכונה VoB (Voice Over Broadband), המתיר להן לספק שירותי טלפון על גבי רשת האינטרנט, כאשר כוונתו המקורית של משרד התקשורת היתה שחברות אלו יספקו את השירות על בסיס האינטרנט הקווי. לפני כשנתיים החל המשרד להעניק רישיון מוגבל בשם VoBoC (Voice Over Broadband Over Cellular), המתיר לספק שיחות טלפון על גבי רשת האינטרנט האלחוטית והסלולרית, אך רישיון זה מוגדר כרישיון זמני, ובעליו יכולים כיום לגייס עד 8,500 לקוחות.

 

לסמייל רישיון שכזה, ולכן היא היחידה מבין החברות שהוזכרו לעיל המורשית להציע שירות על גבי האינטרנט הסלולרי, בעוד בזק ובזק בינלאומי מעדיפות להימנע מעימות אפשרי עם משרד התקשורת באשר להגדרה המדויקת של תשתית האינטרנט שעליו יכולות האפליקציות שלהן להציע את השירות, ולפיכך מעניקות את השירות על גבי WiFi בלבד.

 

בנוסף, לפרי טלקום ולסיפמי רישיון VoBoC, והן מציעות שירותי שיחות על גבי האינטרנט הסלולרי בטלפונים ניידים (אך גם הן מוגבלות לגיוס 8,500 לקוחות בלבד), בקידומת 078. לפרי טלקום שיתוף פעולה עם חברת נטויז'ן, במסגרתו מציעה נטויז'ן למנוייה להתחבר לשירותי פרי טלקום ולקיים שיחות במכשירים ניידים, תוך שימוש במספר הביתי שלה (בקידומת 073). יתכן שגם נטויז'ן תשיק בקרוב שירות עצמאי לשיחות על גבי האינטרנט האלחוטי, בדומה לסמייל ובזק בינלאומי. פרי טלקום, כזכור, מתכוונת להיות מפעילת סלולר וירטואלית על גבי הרשת של פלאפון בחודשים הקרובים.

 

החלטת ממשלה מחודש יולי האחרון הורתה לשר התקשורת להעניק רישיון VoBoC ללא הגבלות עד ה-1 בינואר השנה, אך עד כה לא מילא השר אחר הוראה זו. במשרד התקשורת מבקשים לאחד את רישיון ה-VoBoC עם אחד הרשיונות האחרים – רישיון ה-VoB או רישיון למפעיל סלולר וירטואלי – ולצורך כך פורסם שימוע שבמסגרתו התבקשו חברות התקשורת להציג עמדותיהן באשר לאפשרויות אלו, והמשרד אמור להכריע בנושא בשבועות הקרובים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x