$
בארץ

חסר ממי לקחת? האוצר מעלה שכר הדירה לניצולי השואה

באוקטובר יעלה שכר הדירה בהוסטלים לשיעור של 10% מהכנסת הדיירים, מהלך שיעבה את קופת המדינה בכ-7 מיליון שקל בשנה

תומר אביטל 17:4801.03.11

משרד האוצר מעלה את שכר הדירה לניצולי השואה בהוסטלים. בדיון בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת, בנושא פגיעה בעולים קשישים וניצולי שואה דיירי הוסטלים, נחשף כי האוצר מקווה לעבות את קופת המדינה בכ-7 מיליון שקל בשנה, כתוצאה מהעלאת שכר הדירה באותם הוסטלים.

 

 

במהלך הדיון הסביר נציג משרד האוצר צחי דוד כי באוקטובר 2011 תעלה המדינה את שכר הדירה לכ-10% מהכנסתם של הקשישים, הנכים ופליטי השואה, במקום 8% כיום.

 

דוד הוסיף כי האוצר בוחן הנהגת תוכנית דיפרנציאלית, שתסייע לעולים לעמוד בתשלומים. נציגת משרד הקליטה הבהירה כי יחידים משלמים היום כ-146 שקל שכר דירה חודשי, וזוגות משלמים כ-219 שקל. שכר הדירה צפוי להתייקר עבור מרביתם בכ-70 שקלים.

 

בתגובה אמר יו"ר הוועדה ח"כ דנון (ליכוד), כי "המדינה יכולה לחפש פתרונות יצירתיים יותר, ולקחת את הכסף ממקום אחר ולא על גבה של אוכלוסייה כה חלשה של עולים, קשישים ונזקקים ניצולי ופליטי שואה".

 

ח"כ מרינה סולודקין (קדימה) תקפה את האוצר ואמרה כי: "2% נוספים אלו, יהרגו את העולים והקשישים בהוסטלים". לדבריה ההעלאה בשכר הדירה תדרוש ויתור על תרופות חיוניות. לדברי עוזרו של דנון, במשרד הבינוי והשיכון הסכימו לוותר על ההעלאה, אולם באוצר התעקשו לבצע אותה.

 

אחת הדיירות בדיור מוגן בנצרת-עילית, סיפרה בוועדה כי עימה בבניין מתגוררים נכים וניצולי שואה. "כשהגענו לארץ חתמנו על חוזה בעברית, ולא הסבירו לנו שהמחירים יכולים לעלות. הדירות במצב גרוע וחלקנו אף גרים במרתף". היא הוסיפה כי רבים מהקשישים קיבלו דירות במצב פיזי קשה - ושיפצו אותן בכספן.

 

בסיכום הדיון הודיע דנון כי "שר האוצר צריך להסיר את ידיו מהעולים וניצולי השואה. הוועדה לא תאפשר ששכר-דירה יעלה לפני שיתקיים בכך דיון מעמיק".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x