$
בארץ

הממשלה החלה להקים את המאגר הביומטרי

ל"כלכליסט" נודע כי ועדת שרים בראשות רה"מ תגבש בשבועות הקרובים את תקנות מאגר הנתונים על אזרחי המדינה השנוי במחלוקת

תומר אביטל 07:0127.02.11

הממשלה מתניעה את המאגר הביומטרי. לאחר שהעניין ירד מסדר היום הציבורי, ל"כלכליסט" נודע כי בממשלה החלו לקדם את הנושא, ולאחרונה מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו ועדת שרים מיוחדת ליישומים ביומטריים. הוועדה תגבש בשבועות הקרובים את תקנות המאגר הביומטרי, ותחליט סופית באילו אופנים

יופעלו אמצעי זיהוי ביומטריים במסמכי זיהוי ובמאגרי מידע. ראש הממשלה יכהן כיושב הראש של הוועדה, וסגנו יהיה שר הפנים אלי ישי, שהמאגר מוקם באחריות משרדו. גם השר מיכאל איתן, ממתנגדי הקמת המאגר, יאייש את ועדת השרים. במקביל לכך, במשרד הפנים החלו למנות אנשי מקצוע כדי לקדם את הנושא. במשרד מייסדים בימים אלו את הרשות לביומטריה, ולאחרונה אף מינו לרשות תוכניתן.

 

במשרד הפנים מגייסים למאגר כוח אדם בעל סיווג ביטחוני גבוה מאוד ומומחיות בתחום ההצפנה. לצורך הקמת המאגר הקציבה המדינה 10 מיליון שקל ב־2011.

 

בדצמבר 2009 אישרה הכנסת את הצעת החוק של ח"כ מאיר שטרית (קדימה), שלפיה יוקם מאגר שיכיל את הנתונים הביומטריים של כלל אזרחי ישראל לצורך אימות הזיהוי שלהם וכדי למנוע זיוף זהות. בתקופה שבה נידון החוק בכנסת, הוא נתקל בביקורת עזה מצד ארגונים לשמירת פרטיות; המבקרים טענו כי עובדי המאגר עלולים להדליף את הנתונים ולפגוע בצנעת הפרט. השר מיכאל איתן גיבש פשרה שאפשרה את אישור החוק, ולפיה ראשית ייושם פיילוט בן שנתיים; בתום השנתיים ידון שר הפנים עם שר המשפטים על הצלחת הפיילוט, ואם יחליטו להקים מאגר קבוע - תוגש ההחלטה לאישור ועדה משותפת של ועדות החוקה, הפנים והמדע וזו תוגש לאישור מליאת הכנסת.

 

כדי להשיק את הפיילוט היה אמור משרד הפנים להתקין את תקנות המאגר כבר במרץ 2010. ח"כ שטרית אמר ל"כלכליסט": "רצתי אחר שר הפנים במשך כל השנה האחרונה. חברת HP בנתה מפעל מיוחד בקיסריה לצורך הפקת התעודות הביומטריות, וזה כשנתיים הוא מושבת בשל אטיות הממשלה". 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x