שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

"בישראל קל מדי לבצע עבירות מס"

בהרצאה שנשאה בכנס של הלשכה התייחסה נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, דבורה ברלינר, בחומרה לנושא החשבוניות הפיקטיביות ואמרה: "כיום יש הזדהות רבה מדי עם עברייני מס. המטרה שלי להחמיר את הענישה, כדי שזה לא יהיה ספורט לאומי"

משה גורלי 12:2723.02.11

"עבירת החשבוניות הפיקטיביות היא אבי אבות הטומאה. העבריין שמנפק את החשבוניות עושה קופה - ומי שמקבל אותן מקזז את מס התשומות ומקטין בכך את תשלום המס שלו. רק בישראל כל כך קל לעשות זאת", כך הגיבה השופטת דבורה ברלינר, נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, לפרשת החשבוניות הפיקטיביות שהתפוצצה ברעש גדול.

ברלינר, שנשאה דברים במסגרת כנס של לשכת עורכי הדין על שיקולי ענישה בתחום המסים, התייחסה בדבריה לשינוי שחל בתפיסת הציבור כלפי עבירות המס בשנים האחרונות. בין השאר, תיארה את המעבר החד שחל מאז הימים שבהם העלמת המס נתפסה מעין "ספורט לאומי".

 

"אשה תסלח לגבר אם הוא גנב מהמדינה"

 

"עברייני מס מתאפיינים בתאוות בצע נטו", אמרה ברלינר, "אשה לא תרצה לחיות עם גבר שהתברר לה שהוא פורץ לבתים וגונב, אבל אם הוא גנב מהמדינה היא תסלח לו. הרבה פעמים יש הזדהות עם עברייני מס. המטרה שלי בענישה היא להחמיר, להחמיר, להחמיר. להכתים את העבריין בסטיגמה שלילית ולא לפטור אותו בקריצה. להביא לכלל הבנה שלא מדובר בספורט לאומי, להשריש את הנורמה. להטיל בעבריין המס קלון של גנב קטן ופשוט".

 

השופטת דבורה ברלינר. "עברייני מס מתאפיינים בתאוות בצע נטו" השופטת דבורה ברלינר. "עברייני מס מתאפיינים בתאוות בצע נטו"

 

עו"ד אלה רובינק, העומדת בראש פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), הסכימה עם ברלינר שהרציונלים העומדים בבסיס שיקולי הענישה שהזכירה ברלינר מהפן השיפוטי, עומדים גם בבסיס שיקולי ההעמדה לדין המנחים את הפרקליטות. גם רובינק נזקקה להשוואה של אז ועכשיו.

 

"לפני עשר שנים התיקים היו קטנטנים, בהיקף של 5 מיליון שקל. היום יש לנו תיקים על חשבוניות פיקטיביות במאות מיליוני שקלים, אפילו במיליארד שקל. לפני 15 שנה רוב המשפטים היו על העלמות מס של אינסטלטורים או קבלנים שלא רשמו תקבולים. אבל היום התיקים מבטאים תופעות כלכליות גדולות יותר, עסקאות נדל"ן, תכנוני מס אגרסיביים".

לדברי עו"ד רובינק, עם הזמן גם המאפיינים של עברייני המס השתנו: "כיום מדובר באנשים מבוגרים שעשו חיל בעסקיהם. אנשים נורמטיביים שתורמים לחברה. אנו עוסקים במייצגים - עורכי דין ורואי חשבון שבידם נמצא המפתח לתכנוני המס; בדירקטור, במנהל חברה גדולה שהעמדתו לדין יכולה לחסל את מקום העבודה".

 

אלה רובינק. "תכנוני מס אגרסיביים" אלה רובינק. "תכנוני מס אגרסיביים"

מדברי רובינק משתמעת ביקורת עקיפה על כך שתחום המסים לא נכלל תחת המנדט של בית המשפט הכלכלי החדש, שהוקם תחת בית המשפט שברלינר עומדת בראשו: "לא הוקמה מחלקה כלכלית שתטפל בתחום המס, שהוא מורכב ודורש ידע. לא לכל השופטים ישנה ההתמקצעות הזו. אלה לא תיקים שיש בהם עדויות בעל פה, אלא מסמכים שיש לנתח ולהבין".

 

גם ביחס לפרשות אקטואליות לא חסכה רובינק ביקורת. כך למשל, ביחס לפרשת פיקסל. במסגרתה מתחה שופטת השלום דניאלה שריזלי ביקורת על החלטת הפרקליטות להעמיד לדין רואי חשבון שערכו תכנון מס עבור נישומים, אך לא את הנישומים עצמם, וקבעה כי זו חורגת ממתחם הסבירות באופן קיצוני ופוגעת בשוויון באכיפה.

 

רובינק: "זהו פסק דין חריג הנוגע לשיקולי התביעה בהגשת כתב אישום ומעורר שאלות נכבדות". ממש כמו פרשת החשבוניות הפיקטיביות שנחשפה בדיוק ביום שבו נערך הכנס, גם במקרה זה נרשם צירוף מקרים מעניין: ביום ההרצאה ביטלה שריזלי את כתב האישום, לאחר שהפרקליטות השתהתה מעל שנה בהגשת אישום מתוקן, גם נגד הנישומים.

רובינק דיברה על הדילמה הקשה - האם להאשים את הנישום או את רואה החשבון: "בעלים של חברה גדולה נטל הלוואה מהחברה. רואה החשבון מציע לו להחזיר את ההלוואה ב־31 בדצמבר ולמשוך אותה שוב ב־1 בינואר. הנישום מתנהל לפי ההצעה. מה נעשה? האם זה מעשה מרמה אפילו שהדיווח החשבונאי היה מדויק? האם נאשים את הנישום, את רואה החשבון או את שניהם"?

 

מרד מסים? לגיטימי בתנאים מסוימים

 

במסגרת דבריה, התייחסה רובינק גם לזיכויים בפרשת הלבנת ההון בבנק הפועלים: "זכינו לביקורת, אבל בפרשת הדסק הצרפתי השופט כבוב לא פסל את שיקול הדעת שלנו, וקבע שאם כתב האישום היה מוגש היום, היה ניתן פסק דין מרשיע. בעקבות הפרשה הבנקים החלו להפנים את החובות המוטלות עליהם".

 

למחלקה של רובינק יצאה תדמית קשוחה ובלתי מתפשרת. היא עצמה ביקשה בכנס להתנער מהדימוי: "יצא לנו שם של פרקליטות קשה שלא נוטה להסדרי טיעון. שמעתי גם ביקורת משופטים שקוראים לי ומבקשים לשכנע אותי להגיע להסדר טיעון. אנחנו שומעים בנפש חפצה את טענות הסנגורים, אבל כמגיני החברה והאינטרס הציבורי אין לנו ברירה לפעמים אלא לשקוד ולנהל את התיקים האלה".

 

התחליף לכתב אישום פלילי הוא תשלום כופר. רובינק מנתה את השיקולים השונים בעד ונגד הסדרי הכופר. בעד: קולת העבירה, היקפה הכספי הקטן - אם הוא קיים, מידת המעורבות של הנישום, והאם הנזק בניהול המשפט גדול מהתועלת. שיקולי הנגד: חומרת העבירה, בכירות העבריין, גודל חובת הנאמנות שלו ועוד.

 

בהמשך הכנס דווקא השופטת ברלינר הפתיעה את הנוכחים כשהודיעה כי תתמוך במרד מסים, אבל בתנאים מסוימים מאוד: "אם הציבור יכיר בכך שהמס הוא ערך מוגן, אהיה מוכנה לקבל מרד מסים. רק במקרה של מחאה ציבורית שתגיד - עד כאן!".

 

רובינק סיכמה את הדברים: "מדינת ישראל חייבת להתאים את המשימות שלה לעידן הגלובלי, לעידן קבלתנו ל־OECD. בעבר למשל הכירו בהוצאות שוחד. אבל בית המשפט העליון ביטל את ההכרה הזו, וקבע כי היא סותרת את תקנת הציבור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x