שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

מדד ינואר עלה ב-0.2% - מעט מעל הציפיות

נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר צפוי להשאיר בתחילת השבוע הבא את הריבית לחודש מרץ ללא שנוי, ברמה של 2.25%

אמנון אטד 18:3115.02.11

מדד חודש ינואר שפרסמה הערב (ג') הלמ"ס עלה ב-0.2%. המדד הראשון של שנת 2011 הושפע בעיקר מעליות בסעיפי התצרוכת הבאים: פירות טריים (4.3%), תחבורה (2.1%), ריהוט וציוד לבית (1.5%), מזון (0.8%) ודיור (4%). עליות אלה קוזזו בחלקן על ידי ירידות עונתיות של 6.4% במחירי ההלבשה וההנעלה

וירידה של 5.2% במחירי הירקות הטריים.

 

העלייה המתונה במדד ינואר מהווה שינוי מסוים להתנהגות מדד ינואר בשנים האחרונות. בשבע השנים האחרונות נרשמו בינואר שישה מדדים שליליים ומדד אחד ללא שינוי. בשנה שעברה ירד מדד ינואר בשיעור גדול במיוחד של 0.7%, והפך בכך למדד ינואר הנמוך ביותר ב-24 השנים האחרונות.

 

לגבי האינפלציה הצפויה בכל שנת 2011 הדעות חלוקות. מחלקת המחקר של בנק ישראל העריכה לאחרונה כי היא תסתכם ב-2.6%, ותהיה לכן בתוך תחום יעד האינפלציה השנתי שקבעה הממשלה (1%-3%). לעומת זאת, ממוצע תחזיות האינפלציה של האנליסטים השונים במשק מסתכם כעת ב-3% ואילו האינפלציה הצפויה משוק ההון אף גבוהה יותר ומסתכמת ב-3.2%.

 

בשוק ההון מעריכים כעת כי היציבות במדד ינואר תקל על נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר להשאיר בתחילת השבוע הבא את הריבית לחודש מרץ ללא שינוי, ברמה של 2.25%. הסיבה העיקרית לכך היא חששו של פישר שהגדלת פערי הריביות בין השקל לבין הדולר והיורו תגרום להתחזקות נוספת בשער השקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x