בארץ

קרן חדשה תעניק הלוואות של עד 20 אלף שקל לבנות מיעוטים

הקרן הושקה במסגרת הסכם שיתוף פעולה בין משרד התמ"ת, קרנות קורת ישראל והרשות לפיתוח כלכלי של המגזר הערבי הדרוזי והצ'רקסי במשרד ראש הממשלה

טל ליטמן 11:1814.02.11
קרן חדשה להלוואות זעירות, המיועדת לנשים ממגזר המיעוטים, יוצאת לדרך. זאת לאחר שנחתם הסכם לשיתוף פעולה בתחום האשראי הזעיר בין הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד התמ"ת לבין קרנות קורת ישראל ששותפות בהקמת הקרן ובמימונה. שותפה שלישית במיזם היא הרשות לפיתוח כלכלי של המגזר
הערבי הדרוזי והצ'רקסי במשרד רוה"מ.

 

מדובר בהרחבה ופיתוח של פרויקט האשראי הזעיר המצליח של קרנות קורת ישראל, שפועל בנגב בארבע השנים האחרונות על פי המודל שפיתח הכלכלן זוכה פרס נובל, מוחמד יונוס, וכבר סיפק הלוואות למאות נשים בדואיות. הקרן עתידה לפעול שלוש שנים, עם הון של 21 מיליון שקל, במטרה לתמוך בפיתוח עסקים זעירים של נשים ערביות בעזרת מתן אשראי וליווי עסקי, כאשר היעד הוא לתמוך בפיתוח של כ-2,800 עסקים זעירים במהלך שלוש השנים הבאות.

 

הקרן תפעיל שני מסלולי הלוואה. מסלול ראשון יעמיד אשראי של עד 10,000 שקל ותוכנית ליווי עסקי שתסייע בפיתוח מיזמים עסקיים. מנגנון ההלוואה יעבוד על פי מודל 'הערבות ההדדית' שפיתח מוחמד יונוס בבנגלדש, אשר מעמיד הלוואות לתקופה של עד שנה באמצעות בנק הדואר, כאשר לאחר החזר ההלוואה הראשונה יוכלו הנשים לקבל הלוואה גדולה יותר בתנאי שיתר החברות בקבוצה עמדו גם הן בכל ההחזרים. במקביל יופעל מסלול שני שיעמיד הלוואות אישיות בהיקף של עד 20 אלף שקל.

 

שר התמ"ת, שלום שמחון, אמר כי "סיוע ליזמות באוכלוסיית המיעוטים ובתוכה באוכלוסיית הנשים נמצא בראש סדר העדיפויות של המשרד. המודל החדש עתיד לתת מענה לשורה של נושאים שמשרד התמ"ת מקדם, בהם, הרחבת מעגל התעסוקה, קידום יזמות וחיזוק מגזר העסקים בקרב אוכלוסיות ייעודיות. המודל מתאפיין בשיתוף פעולה מפרה בין הממשלה לבין המגזר השלישי, כאשר כל צד תורם מניסיונו הייחודי בתחום".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x