שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

יגאל לנדאו: מסקנות ששינסקי גורמות לעיכוב מיותר

בעוד מניית רציו מרכזת את מחזורי המסחר הגדולים ביותר בבורסה על רקע הציפייה לתוצאות קידוח לווייתן, יגאל לנדאו, מבעלי השליטה בחברה, סיפר ל"כלכליסט" על תחזיותיו לעתיד החברה

סיון איזסקו 18:2713.02.11

מניית רציו מרכזת בימים אלו את מחזורי המסחר הגדולים ביותר בבורסה בעוד המשקיעים מצפים לתוצאות המלאות מקידוח לווייתן, בהן יתגלה האם בשכבות הקידוח העמוקות קיימות כמויות מסחריות של נפט גולמי. יגאל לנדאו, מבעלי השליטה ברציו, מקווה כמובן שהתוצאות לא יאכזבו, אך גם הוא לא יודע לומר מה הן עתידות להיות. משום כך הוא מתפלא פעם אחר פעם כיצד לאנליסטים יש את האומץ לקבוע מחיר יעד לרציו, ולשאר שותפויות חיפושי הנפט, בשעה שהקידוח טרם הסתיים ותוצאותיו עשויות לשנות את שווי השותפויות מקצה לקצה.

 

לפני החלטת הממשלה על יישום מלא של מסקנות וועדת ששינסקי היתה הערכה שיישום המסקנות יוביל לקריסת שוויין של שותפויות חיפושי הנפט והגז ולפגיעה אנושה במשקיעים. והנה ראינו שהממשלה אישרה את המהלך, ורציו המשיכה הלאה לשיאים חדשים במחיר יה"ש. זו בועה?

"אני מקווה מאד שזו לא בועה. אני לא רוצה להתייחס למניה ספציפית ולמחיר יחידה שהיום הוא כך ומחר הוא אחרת. אני מניח שמחיר היחידות משקף את דעת הציבור בעיקר לגבי העתיד".

 


"מסקנות ששינסקי, כמו שהן, פוגעות בכל שותפויות הנפט והגז, בלי יוצא מן הכלל", אמר לנדאו. "הן גרמו לעיכוב מיותר, וכעת, לאור מה שקורה במצרים, אנחנו רק מתחילים להבין את המחיר היקר שמדינת ישראל שילמה כתוצאה מהן. מדינת ישראל אינה מקבלת בינתיים תמלוגים בגלל העיכוב, ואינה מקבלת גז זמין, זול ונקי שהיתה יכולה לקבל קודם. אלה דברים שלצערי החברים בוועדת ששינסקי לא לקחו בחשבון. ישנן השלכות חמורות נוספות הנוגעות לעמידתה של ממשלת ישראל בהסכמים עליהם היא חתומה. גם מדינה צריכה לכבד הסכמים, ויש לזה משמעות שמן הראוי שנגיד בנק ישראל ייתן את דעתו עליה".

 

נגיד בנק ישראל פרופ' סטנלי פישר העריך בהתייחסו ללווייתן שיקח עשור עד שהגז יתחיל לזרום. אתה חולק על דבריו?

"נגיד בנק ישראל הוא אדם בעל שם עולמי בתחום הבנקאות והכלכלה, ויש לי הערכה רבה כלפיו, אך אני מאוד מקווה ומאמין שזה יקרה הרבה קודם לכן. פרויקט לווייתן, כמו תמר, נמצא בידיהם של יזמים פרטיים שיש להם נטייה מוזרה להאיץ תהליכים. בניגוד למדינות, יזמים פרטיים הם יעילים מאוד וחדורי מוטיבציה לקדם את הפרויקטים שלהם. אני מאד מקווה שנוכל לראות הפקה מלווייתן, וכל שכן מתמר, בתקופה הרבה יותר קרובה מאשר בעשור הבא".

 

הראיון המלא יתפרסם מחר (ב') בעיתון "כלכליסט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x