$
בארץ

עיני לא מחכה לביבי: הכריז על סכסוך עבודה כללי במשק ויוציא את הציבור להפגנות

במידה ולא יפתר הסכסוך בעוד שבועיים תהיה שביתה כללית במשק; מחר ייצאו חברי תנועת הנוער העובד והלומד ל-70 צמתים ויערכו משמרות מחאה. בשבוע הבא תתקיים הפגנה בכיכר רבין נגד עליות המחירים

מיקי פלד 14:1910.02.11

ועדת התיאום וביצוע של ההסתדרות התכנסה כדי לאשר היום (ה') את סכסוך העבודה הכללי במשק בעקבות ההתייקרויות, שעות ספורות לפני הודעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באשר לצעדים שינקוט להקלה על ציבור האזרחים.

 

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני אמר "לפני כחודש חתמנו על הסכם עם

המעסיקים להעלאת שכר המינימום. שר האוצר הודיע שהוא מתנגד להסכמה. במקביל ישנה תופעה של עליית מחירים בדלק, במים ובלחם. בעקבות זאת הגענו למסקנה שהממשלה הגזימה ולא ניתן לסבול את זה יותר. פנינו לממשלה וביקשנו שתאמץ את הסכם שכר המינימום ובמקביל ולהביא לירידה במחירי הדלק, המים והלחם". עיני פנה לראש הממשלה ואמר: "אני מקווה שרה"מ יקשיב לרחשי לב הציבור. זאת לא זכותך זאת חובתך. אני מקווה שניתן יהיה להגיע להסכמה ולא להפעיל את סכסוך העבודה".

 

ביום ראשון ייאשר בית נבחרי ההסתדרות את סכסוך העבודה באופן רשמי ושבועיים לאחר מכן תוכל ההסתדורת לנקוט בעיצומים ושיבושים. עם זאת, ישנה אפשרות כי אם וכאשר תנסה ההסתדרות לבצע מהלך שכזה, תפנה המדינה לבית הדין לעבודה שיוציא צוים נגד העיצומים בעילה שמדובר בשביתה פוליטית, כלומר שנושאה אינו של יחסי עבודה כלכליים.

 

אם המדינה תבחר לנקוט בצעד שכזה, יהיה מעניין לראות מה תחליט הנשיאה החדשה של בתי הדין לעבודה, נילי ארד, שזו תהיה לה הפסיקה התקשורתית המשמעותית הראשונה שלה.

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט אמר במהלך הישיבה כי "ביום ב' תכונס הנהלת השלטון המקומי במטרה לצאת להשבתה. רה"מ דיבר עימנו על המצב הבטחוני הרגיש ואילו אני רוצה להזכיר כי מעמד הביניים קורס והפצצה החברתית שמאיימת להתפוצץ קשה יותר מכל איום. אנחנו הודענו כי ניתן להפחית את מחירי המים ב35% והדרך לעשות זאת היא לבטל את תאגידי המים ולהחזירם לרשויות המקומיות. אם לא יתקבלו החלטות חברתיות, אני מזהיר מיום הזעם הישראלי".

 

נשיא לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, שרגא ברוש הפנה את תשומת הלב לראש הממשלה ואמר שהוא מקווה שראש הממשלה יפעל כבר היום. "אני אעשה הכול כדי שההחלטות יתקבלו כדי למנוע השבתות. יחד עם זאת צריך להבין את מצוקת העסקים והציבור. המפתח הוא בידי רה"מ", הוא אמר.  

 

מחר ייצאו חברי תנועת הבוגרים של הנוער העובד והלומד ל-70 צמתים ויערכו שם משמרות מחאה. במקביל, מטה המאבק המשותף להסתדרות, לארגונים הכלכליים , לשלטון המקומי והתאחדות הסטודנטים יתכנס היום להחליט על המשך צעדי המחאה, כאשר כבר התקבלה החלטה לקיים עצרת בכיכר רבין בשבוע הבא.

 

יו"ר התאחדות הסטודנטים בישראל, איציק שמולי אמר כי "מיליון וחצי צעירים בישראל אומרים לממשלה עד כאן! אנו מצטרפים לברית החשובה בכדי לוודא שהמאבק יתרחש גם ברחובות עד שהממשלה תחזור בה מהגזירות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x