$
בארץ

"נפחית את תעריפי התחבורה הציבורית ב-10% ואת התשלום על צריכת המים הממוצעת; נבטל את העלאת המס על הדלק; שכר המינימום יועלה"

רה"מ פירסם את רשימת ההקלות בעקבות ההתייקרויות במשק; הוסיף כי שכר המינימום יועלה בשתי פעימות ל-4,300 שקל; לדבריו, "כדי לפצות על אובדן ההכנסות הוחלט על הפחתת מס ההכנסה לשני העשירונים העליונים ב-2012. כן תיבחן דחייה בשנה של הפחתת מס החברות ויבוצע קיצוץ רוחבי של 2% בתקציב הממשלה"

תומר אביטל ורויטל חובל 18:2210.02.11

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכריז הערב (ה') במסיבת עיתונאים על שורה של הקלות בעקבות ההתייקרויות במשק. נתניהו הודיע על הורדת תעריפי התחבורה הציבורית ב-10%, על הפחתת התשלום על המים לצריכה ממוצעת ועל העלאת שכר המינימום בשתי פעימות ל-4,300 שקלים.

 

"אנחנו בתוך משבר

עולמי של ייקור חומרי הגלם", הסביר נתניהו. "אין לנו שליטה על מחירי חומרי הגלם בעולם",

אמר והכריז על הצעד הראשון: הורדת תעריפי התחבורה הציבורית ב-10%.

 

"השאלה היא מה אנחנו עושים אל מול המצוקות מעליית חומרי הגלם. הדבר הראשון הוא להכיר בכך שאין לנו שליטה אמיתית על מחיר חומרי הגלם. אנחנו לא שולטים במחיר הנפט בעולם, וגם מעצמות על כמו ארה"ב או סין, או יפן - אין להן שליטה ושום יכולת להשפיע על מחירי הנפט בעולם. כיוון שכך, וכיוון שיש אפשרות שבמצב הלא יציב שתיארתי שלא בהכרח עומד להסתיים, ייתכן שהמחירים הללו של חומרי הגלם ימשיכו לעלות ולכן הצעד הוא לעודד שימוש בתחבורה ציבורית. זה דבר נכון, ולכן אנחנו מכריזים על כך שנפחית את תעריפי התחבורה הציבורית ב- 10%. זה כולל אוטובוסים, רכבות וחופשי חודשי ושיפור בשירות", אמר נתניהו.

 

הצעד השני עליו הכריז נתניהו הוא הפחתת התשלום על המים לצריכה ממוצעת. "מי שמוציא הרבה יותר לנפש כי הוא משקה את הגינה ובריכות, אלה ישלמו יותר כדי שאלה שנוהגים בחסכנות ישלמו פחות. כמו כן, נגדיל את המכסה לנכים ובעלי מוגבלויות", אמר.

 

שר האוצר יובל שטייניץ אמר לגבי תעריפי המים כי "הפחתת העלות למשק בית עם צריכה ממוצעת נאמדת ב 10% הוזלה. אנחנו עדיין בבצורת ובמצוקת מים קשה במדינת ישראל. תעריף המים לצריכה גבוהה יעלה".  

 

הצעד השלישי עליו הכריז נתניהו הוא העלאת שכר המינימום, במקביל להבנה שמסתמנת בין המעסיקים לבין הסקטור הפרטי. "שכר המינימום יעלה בשתי פעימות ל 4300 שקל", אמר נתניהו והוסיף, "אני קורא לעופר עיני להידבר איתנו ולהסכים איתנו".

 

"לגבי הדלק, העלאת מס הבלו ב-20 אגורות תבוטל", זה לא פותר את מחיר הדלק, אמר נתניהו, אבל יש מענה בתחבורה הציבורית. שר האוצר הוסיף בעניין: "לגבי המס על הבנזין, נבטל את ההעלאה ב 23 אגורות (כולל מע"מ) ונבחן בשבועות הקרובים את האפשרות לצמצום מרכיב השיווק במחיר הדלק. סך הכל מדובר בעלות משוערת של 760 מיליון שקל בשנה".

 

"כדי לפצות על אובדן ההכנסות כתוצאה משורת הביטולים הוחלט על הפחתת מס ההכנסה לשני העשירונים העליונים בשנה הבאה, 2012. כמו כן, תיבחן דחייה בשנה של הפחתת מס החברות. כמו כן, יבוצע קיצוץ רוחבי בתקציבי משרדי הממשלה בגובה 2%", אמר נתניהו.

 

ההכרזה על ההקלות לציבור בעקבות ההתייקרויות האחרונות היתה אמורה להימסר אתמול, אך נדחתה בעקבות אשפוזו של שטייניץ שחש ברע. במסיבת העיתונאים נכח שטייניץ יחד עם השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, שר הפנים אלי ישי, יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה וח"כ אופיר אקוניס. שטייניץ אמר במסיבת העיתונאים כי "רמת החיים בישראל עלתה והשכר הממוצע למשק עלה בשנת 2010. מחיר המים אמנם עלה, אבל מחיר החשמל ירד. המים והחשמל איזנו פחות או יותר זה את זה".

.

בימים האחרונים פעלו במרץ צוותים מקצועיים במשרדי ראש הממשלה, האוצר, בנק ישראל, והמעוצה הלאומית לכלכלה כדי לאתר תקציבים למימון הקלות אלו.

 

שעות ספורות לפני הודעתו של נתניהו הכריז עיני על סכסוך עבודה כללי במשק. אתמול נפגש נתניהו עם עיני ועם נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, בניסיון אחרון למנוע שביתה כללית במשק. פגישה זו הסתייימה ללא תוצאות ולאחריה הודיע עיני כי ההסתדרות תמשיך במאבקה כמתוכנן.

 

עילת הסכסוך היא מחאה על עליית המחירים של מוצרי היסוד, ובהם דלק, לחם ומים. עילה נוספת היא העיכוב בממשלה באישור העלאת שכר המינימום ל־4,350 שקל בחודש, כפי שנקבע בהסכם הקיבוצי בין ההסתדרות ללשכת התיאום של הארגונים הכלכליים המחכה לאישור משרדי האוצר והתמ"ת.

 

שטייניץ התייחס לשינוי בעמדתו לגבי העלאת שכר המינימום ואמר כי "הודעתי בעבר שאבחן את הנושא. לא הייתה שלילה גורפת, אלא תגובת של מבחן פנימי".

 

באופוזיציה מאשימים את ראש הממשלה במדיניות זיג זג בחלוף זמן כל כך קצר מאישור התקציב הדו שנתי. בתגובה לדברים אמר נתניהו כי "בתפקידי הראשונים העברתי תשעה או עשרה תקציבים. היו תיקונים בכל אחד מהם. הייתי איתן כסלע לא לפרוץ את מסגרת התקציב. שינויים אפשריים, פריצת מסגרת התקציב היא רק במקרים חריגים ואני מאוד מקווה שלא נגיע אליהם. חשוב לשמור על מסגרת התקציב. האופוזיציה עושה את תפקידה בביקורת. אני רגיל להתקפות וספקנות. אנחנו לא עוסקים בפופוליזם, אלא באים עם פתרונות אחראיים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x