$
בארץ

עקב אשפוז שטייניץ: נתניהו דחה למחר את ההודעה בנוגע להקלות

ראש הממשלה ביקר את שר האוצר בבית החולים, שם החליט בעצה אחת עימו לדחות את מסיבת העיתונאים. מוקדם יותר הסתיימה הפגישה בין נתניהו, ראשי המשק והשלטון המקומי. רה"מ הודיע כי יפרסם הערב את חבילת ההטבות עליה יחליט בשעות הקרובות; מקורבי עיני: "ראש הממשלה לא אמר שום דבר רציני בפגישה"

כתבי כלכליסט 12:3109.02.11

בעקבות האשפוז של שר האוצר יובל שטייניץ דחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את מסיבת העיתונאים היום שבה היה אמור להציג את חבילת ההטבות לציבור בעקבות גל ההתייקרויות במשק. ראש הממשלה ביקר את שטייניץ בבית החולים הדסה עין כרם, ובעצה אחת עימו החליט לדחות את מסיבת העיתונאים שבה יפרט את חבילת ההקלות לציבור למחר (ה').

 

לדברי יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, היוזמה לדחות את מסיבת העיתונאים באה מכיוונו. "אמרתי לנתניהו שלא ייתכן ששר האוצר שספג את כל הביקורת לא יקבל חלק בהצגת הפתרון", אמר גפני. נתניהו, כאמור, קיבל את הצעתו.

 

מוקדם יותר היום, ולמרות אשפוזו של שר האוצר יובל שטייניץ, נפגש הבוקר (ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר ההסתדרות עופר עיני ונשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש, בניסיון אחרון למנוע שביתה כללית במשק. הפגישה נערכת במעון רה"מ.

 

את שר האוצר, שהתראיין הבוקר מבית החולים הדסה, החליף בפגישה ראש אגף תקציבים אודי ניסן. ראשי הארגונים צפויים לשפוך עליו קיטונות של ביקורת ולדרוש ממנו שיממן את חבילת ההטבות דרך הרזרבות - ולא ייפגע במגזרים אחרים.

 

במהלך הפגישה הביע נתניהו דאגה מהמצב במצרים ובאיראן ומהשלכות הכלכליות של המהומות. ראשי הארגונים התעקשו על הורדת מחיר המים והדלק ועל העלאת שכר המינימום. אנשי האוצר שנכחו בפגישה טענו שהדבר בלתי אפשרי. ובסופה נתניהו הודיע להם כי יפרסם הערב את חבילת ההטבות המלאה עליה הוא יחליט בשעות הקרובות.

 

הספירה לאחור תתחיל הערב?

 

בשעות אלו יושבים צוותי עבודה של משרדי רה"מ והאוצר ובנק ישראל והמועצה הלאומית לכלכלה בניסיון לאתר תקציבים למימון הוזלת המחירים. ראשי השלטון המקומי טענו שראש הממשלה אכן מבין את הנושא, אך אם הפתרונות לא יהיו לרוחם, הם יתחילו בספירה לאחור היום, ובתוך שבועיים ישביתו את המשק. ולא יסכימו לקבל פתרונות חלקיים.

 

טרם כניסתו לפגישה אמר יו"ר השלטון המקומי שלמה בוחבוט ל"כלכליסט" כי הוא פוסל את חבילת ההטבות המסתמנת. "אתנגד בכל תוקף לקביעת מחיר דיפרנציאלי למים", הכריז בוחבוט, "הפגיעה הקשה במעמד הביניים דורשת הורדה כללית של מחיר המים. אציג לראש הממשלה מסמך כי 38% מתעריף המים מקורו בעלויות התפעול של תאגידי המים. אדרוש את ביטול התאגידים, ואמחה נגד ראש אגף תקציבים אודי ניסן שחושב שהוא הוא ראש הממשלה ולא פעל כפי שהורו לו בנושא בחינת משק המים".

שלמה בוחבוט. "אדרוש את ביטול תאגידי המים" שלמה בוחבוט. "אדרוש את ביטול תאגידי המים"

 

בוחבוט הוסיף כי "נתבע להוריד את המס על הדלק למחיר שפוי. דלק ומים מניעים את החברה והתעשייה. התעשיינים ביקשו ממני להוריד ארנונה כי הם לא יכולים לעמוד בגזרות. כמו כן אגיד לנתניהו כי קיצוץ ממשרדי הממשלה בכדי למצוא מקורות הכנסה לא בא בחשבון. אם יקצצו מתקציב משרדי הפנים והבריאות אז עדיין נצטרך לשוב תוך חודשיים כי השירות לאזרח ייפגע באותה מידה".

 

אז מאיפה צריך להגיע הכסף?

"בשביל זה לראש הממשלה ולשר האוצר יש אנשי מקצוע. חשוב לו לזכור שקיצוץ פלאט יחזיר אותנו אחורה. אם נתניהו לא יקשיב לנו אכריז יחד עם חבריי על יום זעם אמיתי כבר בעוד שבועיים. זה לא מליצה - נשבית את כל המדינה ונצא לרחובות", אמר בוחבוט.

 

את הפגישה יזם נתניהו לאור הסערה שעוררו דברי עיני על ההתייקרויות במשק בימים האחרונים. אם לא יגיעו להסכמות צפויה ההסתדרות להכריז מחר על סכסוך עבודה כללי במשק.

 

עילת הסכסוך היא מחאה על עליית המחירים של מוצרי היסוד, ובהם דלק, לחם ומים. עילה נוספת היא העיכוב בממשלה באישור העלאת שכר המינימום ל־4,350 שקל בחודש, כפי שנקבע בהסכם הקיבוצי בין ההסתדרות ללשכת התיאום של הארגונים הכלכליים המחכה לאישור משרדי האוצר והתמ"ת.

 

סכסוך העבודה חל הן על המגזר הציבורי והן על הפרטי, וייכנס לתוקף רק לאחר כינוס בית נבחרי ההסתדרות בתחילת השבוע הבא. נוסף על כך, צפויה ההסתדרות להודיע על שורה של צעדי מחאה, כגון משמרות מפגינים מול משרדי הממשלה.

 

אלי ישי: "אי אפשר להמשיך ככה"

 

מוקדם יותר הבוקר נפגש נתניהו עם שר הפנים אלי ישי. השר מבקש מנתניהו הסדר מקיף כדי ש"יקל על הציבור להתמודד עם המצב הקשה".

 

השר אלי ישי אמר בתום פגישתו עם ראש הממשלה כי הוא מאמין שבקרוב יוצגו פתרונות לעליית המחירים. "אי אפשר להמשיך ככה", אמר, "ראש הממשלה מגבש יחד איתנו פתרונות למצוקה. אני מאמין שיהיה בסדר".

 

מלשכת נתניהו נמסר כי הערב בשעה 18:00 תיערך מסיבת עיתונאים בה יפורטו ההחלטות שיתקבלו בנושא ההקלות לתושבי ישראל בעקבות התייקרות מחירי הגלם ואת המתווה להוזלת מחירים.

 

מקורבי עיני: "ראש הממשלה לא אמר שום דבר רציני בפגישה"

 

"ראש הממשלה לא אמר שום דבר רציני בפגישה", אמרו היום בסביבתו של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, לאחר סיום הפגישה עם ראש הממשלה בנושא ההתייקרויות במשק והעלאת שכר המינימום. "ביבי שמע אותנו ואמר שאולי נקים צוותים משותפים, אבל למעשה זו מריחה", הוסיפו בהסתדרות.

 

אחר הצהריים ייפגשו עיני, נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, ויו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, להחליט על הצעדים שיינקטו בנוסף לסכסוך העבודה, אלא אם נתניהו יודיע הערב על הוזלת המחירים והסכמתו להעלאת שכר המינימום.

 

משרגא ברוש נמסר כי "בפגישה העלנו את הדברים והסברנו את הבעייתיות. אני התייחסתי לתוספת העלויות על המגזר העסקי, המקשה מאוד על התחרות. ראש הממשלה רשם בפניו את הדברים והבטיח לחזור עם תשובות. אני רוצה להיות אופטימי שהדברים יפתרו ואני אעשה הכול כדי למנוע את השביתה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו: תומר אביטל, מיקי פלד, גיל קליאן ונעמה סיקולר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x