$
בארץ

עיני על ההתייקרויות במשק: "סכסוך עבודה אינו הצעד היחיד שננקוט"

ההסתדרות צפויה להכריז ביום חמישי על סכסוך עבודה במשק. היו"ר עיני: "קיימים גם צעדי מחאה במישור הציבורי שעליהם יוחלט במטה המאבק המשותף מחר"

מיקי פלד 14:2008.02.11

ההסתדרות צפויה להכריז ביום חמישי על סכסוך עבודה כללי במשק. עילות הסכסוך הן מחאה על עליית המחירים של מוצרי היסוד, ביניהם דלק, לחם ומים. עילה נוספת היא העיכוב בממשלה באישור העלאת שכר המינימום ל-4,350 שקל לחודש, כפי שנקבע בהסכם הקיבוצי בין ההסתדרות ולשכת התאום של הארגונים

הכלכליים המחכה לאישור משרדי האוצר והתמ"ת. סכסוך העבודה חל גם על המגזר הציבורי וגם על הפרטי וייכנס לתוקף רק לאחר כינוס בית נבחרי ההסתדרות בתחילת השבוע הבא.

 

משפטני ההסתדרות סבורים כי הגדרה זו של עילות הסכסוך תאפשר להם מבחינה חוקית את סכסוך העבודה, וכן פתיחה בעיצומים לאחר שבועיים של צינון. בנובמבר האחרון חתמה ההסתדרות על הסכם תוספת שכר של 6.25% לעובדי המגזר הציבורי, אולם ללא מחויבות לשקט תעשיית בנושאי שכר.

 

ביום ראשון השבוע הודיעו יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, נשיא לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, שרגא ברוש וראש מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, כי הם ישתפו פעולה נגד הממשלה על-מנת להוזיל את מחירי הדלק, המים והעלאת שכר המינימום. בשל שיתוף הפעולה הזה, לא צפויה ההסתדרות להשבית את המגזר הפרטי, מלבד אולי השבתת מחאה של שעתיים בשיתוף המעסיקים. אפשרות אחרת היא מעין שביתה איטלקית במגזר הציבורי שתפגע בעיקר בעבודת שרי הממשלה, ובראשם שר האוצר.

 

אתמול (ב') קרא עיני לראש הממשלה, בנימין נתניהו, להיפגש עם השלושה על-מנת לפתור את המחלוקת בתוך השבועיים שקודמים לתחילת העיצומים. נתניהו, במקביל, אמר בישיבת סיעת הליכוד כי הוא מקיים דיונים לאיתור חלופות להעלאת הבלו על הדלק, אך "ההחלטה שלי תהיה אחראית ולא פופוליסטית".

 

עיני אמר היום כי "ההסתדרות פועלת בשני מישורים - הארגוני והציבורי. במישור הארגוני אנו נפעל להכרזת סכסוך עבודה אולם קיימים גם צעדי מחאה במישור הציבורי שעליהם יוחלט במטה המאבק המשותף מחר. אני חוזר וקורא לראש הממשלה לכנס אותנו כדי למצוא את הדרך להקל על השכבות החלשות ומעמד הביניים שמוצאים עצמם חנוקים מול גזרות הממשלה". נציגי התאחדות הסטודנטים ישתתפו אף הם בכינוס מטה המאבק.

 

נשיא להב, עו"ד יהודה טלמון, מסר: "הממשלה פוגעת פגיעה כפולה בעצמאים ובעלי העסקים הקטנים והבינוניים באמצעות העלאת מחירי הדלק. לא די שהממשלה פגעה בהכרה בהוצאות הרכב של העצמאי ובעל העסק הקטן, כעת היא מעלה את מחירי הדלק ויוצרת הכבדה בלתי אפשרית על העצמאים במדינת ישראל. כדי להתמודד עם הורדת המסים הישירים, מעלה הממשלה מסים עקיפים, כמו מחירי הדלק, מחירי המים, מחירי הארנונה ועוד ומקשה את חייהם של האזרחים ושל המגזר העסקי".

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט: "הגיעה העת למהפכה חברתית. הגיעה העת להפיכת הלחם והמים. אני קורא לציבור לצאת מהאדישות ולהצטרף אלינו ל'יום זעם' כנגד עליית המחירים. האזרח במצרים והאזרח הישראלי נלחמים על אותו הדבר - להביא אוכל הביתה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x