$
בארץ

הנשיא פרס: יש לתת לצעירים במזה"ת אייפונים - ולא אבנים"

הנשיא דיבר בכנס הרצליה על "מהפיכת האינטרנט" במצרים. שר האוצר יובל שטייניץ הדגיש קודם לכן כי למרות הפסקת אספקת הגז המצרי, אין לדעתו סיבה לערוך שינויים במסקנות ועדת ששינסקי. לדבריו, "המסים בישראל אינם חורגים מהמסים בעולם"

הדר קנה 17:3306.02.11

נשיא המדינה שמעון פרס נאם היום (א') בכנס הרצליה והתייחס בהרחבה להיבט הכלכלי של האירועים במצרים. בפתח דבריו אמר פרס כי דיבר בסוף השבוע עם סגן נשיא ארה"ב והציע לו להקים בנוסף לקוורטט המדיני שכבר קיים - גם "קוורטט כלכלי". לדבריו, "גוף כזה יפעל להקמת מרכזי היי טק במדינות

עניות - כמו מצרים - דבר שיביא לצמיחה מהירה במדינות האלה ויסייע בקידום הדמוקרטיה".

 

"המהפכה במצרים היא הצהרה של דור צעיר נגד הפער שבין עניים ועשירים", אמר פרס. "אי אפשר להשתיק את המרד החברתי במצרים, גם בשל הצעירים שרוצים דמוקרטיה וגם בשל השפעת האינטרנט. האינטרנט העניק לעוני ולדיכוי קול – אי אפשר להשתיקו. נועלים דלתות והוא פותח חלונות".

  

"שלום יביא תנופה תיירותית", הבהיר הנשיא, "פתיחת מפעלים מודרניים, ומיזמים משותפים בתחומים החיוניים של חיינו - אנרגיה, מים, שימור הסביבה, סחר חופשי, למעשה בכל התחומים. הדור הצעיר יצטייד באייפונים במקום אבנים".

  

הוא קרא לפלסטינים להגיע לפשרה יחד עם ישראל: "תקימו מדינה פלסטינית דמוקרטית מושתתת על מדע וטכנולוגיה. בישראל למדנו שאין סתירה בין מדע לבין דת. המדע יכול להתמודד עם העוני הפיזי, כפי שהדת יכולה להתמודד עם העוני הרוחני".

 

קודם לכן נאם שר האוצר יובל שטייניץ כאשר ברקע פיצוץ צינור הגז המצרי והפסקה זמנית של אספקת הגז ממצרים לישראל. שטייניץ הדגיש כי למרות האירועים האחרונים, הוא אינו רואה סיבה לשינויים במסקנות ועדת ששינסקי.

 

"אני חייב להגיד שלימדתי באוניברסיטה לוגיקה, אבל לוגיקה כזו כמו של הלוביסטים של חברת הגז עוד לא ראיתי", אמר שטייניץ. "חברות הגז טוענות שאם הגז מגיע ממצרים הן צריכות הנחות במסים על מנת להתחרות מולו, ואם הגז לא מגיע עדיין הן זקוקות להנחות. זה תמיד משחק לטובת חברות האנרגיה".

 

שר האוצר התייחס לעליית המחירים במדינה: "ישנה סוגיה של עליית מחירי הסחורות בעולם והשפעתן עלינו. יכול להיות שבתקופה הקרובה נהיה עדים לעלייה במחירי סחורות כגון: פחם, קמח, חיטה, דלק ועוד. ממשלת ישראל לא תוכל לתת סובסידיות במסים בכל פעם שמחירים יעלו".

 

"אין ספק שעליית המחירים מציקה. היא נובעת בעיקר מעליית מחירים בעולם. המסים בישראל אינם חורגים מהמסים בעולם. אנחנו בסקאלה התחתונה של עליית המס ביחס למחיר הדלק. לא נוכל לפרוץ את מסגרות התקציב בכל פעם שמחיר סחורה יעלה", הוסיף שטייניץ, בהתייחסו למחאות על עליית מחירי הדלק. לטענתו הדרך הנכונה להתמודד עם המחירים היא ריווח מדרגות המס והורדות מס יחידים בהתאם למדיניות הממשלתית בשנים האחרונות.

 

עוד הוסיף שטייניץ לגבי העשירונים הנמוכים שאינם משלמים מסים: "ישנה תוכנית מס הכנסה שלילית שהחל מינואר השנה נכנסה לתוקף בכל הארץ. המשמעות של מס הכנסה שלילי היא תוספת משמעותית שיכולה להגיע ל-10,000 שקל בשנה לזוג. זאת, בנוסף לקיצבאות קשישים ילדים וניצולי שואה, שממשיכים לגדול.

 

בנוסף קרא שטייניץ לשינוי שיטת המשטר. הוא טען כי ישראל סובלת משיטת משטר קדומה שממנה נובע חוסר יציבות פוליטית, ממשלות מתחלפות והתפוררות של מסגרות פוליטיות. "החוסן הלאומי שלנו מורכב מחוסן ביטחוני רוחני וכלכלי. כדי לשפר את ההתנהלות הפוליטית אנו חייבים להביא לרפורמה ושינוי שיטת המשטר לנשיאותית".

 

ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג, לשעבר שר הרווחה, נאם גם הוא בכנס: "שר האוצר לא מציג פתרון מערכתי לבעיית העוני. חמור מזאת, הוא ונתניהו נקטו גם השבוע בשורת צעדים שמעידים על אטימות מוחלטת מהמצב. שורת צעדים אלה מרעה את מצבם של מאות אלפי אזרחים. לא רק של החלשים ביותר בחברתנו אלא גם של מי שנושא באמת בנטל הלאומי – מעמד הביניים של ישראל"

 

"אני מציע לממשלת ישראל ולעומד בראשה להפסיק להיות אטומים. לא לנצל את העובדה שמעמד הביניים בינתיים שותק, שהוא עדיין לא יצא לרחובות והבעיר כיכרות. העובדה שעד עתה בחזית החברתית יש שקט - לא אומר שהמצב הזה יימשך גם בעתיד. אני צופה שסבלנותו של מעמד הביניים תפקע הרבה יותר מוקדם ממה שאולי משערים, וכשזה יקרה זה יהיה יום הכיפורים החברתי של הממשלה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x