• תפריט
בארץ

פתיחת המכרז למפעיל סלולרי חדש נדחתה בשבועיים

הסיבה הרשמית היא מתן הבהרות למתמודדים. אך יתכן והעיכוב בפיתרון הסדרת האנטנות הקטנות, המהותי למפעילים החדשים, הוא הסיבה לדחייה

גילעד נס 07:4627.01.11

השלב הראשון במכרז התדרים להכנסת מפעיל סלולרי חדש נדחה בכשבועיים, והוא יתקיים ב-13 בפברואר – כך מסרה בימים האחרונים ועדת המכרזים המשותפת למשרדי האוצר והתקשורת למתמודדים. במכרז, בו מוצעות לרכישה שתי רצועות תדרים היכולות לשמש שני מפעילים סלולריים פוטנציאלים, עשויים להתמודד

חברת מירס, השואפת להקים רשת דור שלישי, חברת מרתון, בבעלות חזי בצלאל (שרכש את 018 אקספון), קשרנט של יחיאל בן-שושן, הנתמך בידי משפחת גרמזיאן, קבוצה שבראשה מיליארדר התקשורת הצרפתי גזבייה ניאל, וקבוצה שארגן איש העסקים מייקל גלפנד. בשלב הראשון יציגו המתמודדים את מועמדותם במכרז, ולאחר בחינת פרטים שונים בהצעתם הראשונית יתקיים שלב ההתמחרות על רצועות התדרים, והחלטה סופית צפויה רק במהלך החודשים מרץ-אפריל.

 

הסיבה הרשמית שנמסרה למתמודדים לגבי דחיית פתיחת המכרז היא רצונה של ועדת המכרזים למנוע חוסר בהירות מצד המתמודדים במספר עניינים מהותיים הקשורים למכרז, ובימים הקרובים צפויים המתמודדים והוועדה להמשיך ולדון במספר נושאים הדרושים עדיין הבהרות. עם זאת, לא מן הנמנע שהדחייה נועדה גם לנסות ולאפשר למשרדי הממשלה השונים להגיע להסדר מוסכם בנושא האנטנות הקטנות, שהינו מהותי במיוחד עבור המפעילים החדשים.

 

לאחר כמעט שנה - אין התקדמות בנושא האנטנות הקטנות

 

לצורך הקמת והפעלת אנטנה סלולרית גדולה נדרשת חברת סלולר לעבור מסלול בירוקרטי המוערך בממוצע בכשנה וחצי. כזכור, חברות הסלולר ניצלו פטור מהיתר בניה למתקן סלולרי קטן, שניתן לפני כעשור בחוק התכנון והבניה, על מנת להציב אלפי אנטנות קטנות במרכזי הערים. המפעילים החדשים קיוו בחודשים האחרונים כי שימוש בפטור זה יאפשר להם להקים את הרשת החדשה שלהם במרכזי הערים במהירות רבה יותר, אך הזעם הציבורי ופעילות משפטית של גורמים שונים, בהם עיריות הרצליה, רמת גן ורעננה, והפורום לסלולריות שפויה, הביא לפני שנתיים לבדיקה של היועץ המשפטי לממשלה, שקבע כי חברות הסלולר הפכו את השימוש בפטור, שנועד לפיתרון בעיות פרטניות, לדרך המלך להצבת אנטנות בהליך מהיר, והורה לבחון מחדש את הגדרות הפטור.

 

בחודש מרץ 2010 פרסם שר הפנים, אלי ישי, טיוטת תקנות המבטלות את הפטור ההיסטורי, ומאפשרות שימוש מוגבל בו לחברות הסלולר הקיימות, והקלות מסויימות למפעילים חדשים. עם זאת, במשרדי האוצר והתקשורת התנגדו לנוסח התקנות, שכן הם חששו כי ההגבלה על המפעילים החדשים תמנע אפשרות לפריסה מהירה של תשתית סלולר מתחרה, ובין הצדדים מתקיימים בשנה האחרונה דיונים בנושא, אך ככל הנראה ללא הסכמה.

 

ב-16 בספטמבר הורה בג"ץ בצו ביניים להפסיק את השימוש בפטור מהיתר בנייה להקמת אנטנות קטנות, ודחק במשרדי הממשלה להגיע להסכמה כלשהי בנושא, הסכמה שכאמור טרם הושגה. בג"ץ אמור היה לדון בנושא שוב בשבוע שעבר, אך התבקש לדחות את הדיון במטרה לאפשר לצדדים להמשיך את המגעים ביניהם. הדיון הבא בנושא יתקיים באמצע חודש פברואר, כאשר ב-7 בפברואר אמורה ועדת הכלכלה של הכנסת להתכנס לדיון בנושא, במטרה לבדוק האם נרשמה התקדמות.

 

היום: האם מוסט וגולן ידרשו להימנע מלהתחרות במירס?

 

היום צפויה להינתן בבית המשפט המחוזי בתל אביב ההכרעה בבקשת מירס למתן צו מניעה בעניינים של אורן מוסט ומיכאל גולן. גולן ומוסט חברים כיום בצוות המכין את ההצעה של גזביה ניאל במכרז התדרים, ולטענת מירס יש למנוע מהם מלהיות שותפים בצוות זה, כיוון שנחשפו בעבר לנתונים סודיים של מירס העלולים לשמש את הקבוצה בתהליך ההתמודדות והתחרות העתידית.

 

מוסט, לשעבר משנה למנכ"ל סלקום, שימש עד לאחרונה כיועץ למירס, ואילו גולן שימש עד לפני מספר חודשים כיועץ למנכ"ל HOT, הרצל עוזר, וחבר דירקטוריון HOT, הנמצאת בשליטת פטריק דרהי, המחזיק גם בבעלות במירס. מוסט טען כי פעולותיו מתבצעות בהתאם להתחייבויותיו מול מירס, ואילו גולן טען כי פעל במסגרת HOT וכי לא היה לו מגע מסחרי עם מירס. הצדדים הגישו את סיכומיהם השבוע, והיום, כאמור, צפויה הכרעה בנושא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x