$
בארץ

ועדת השרים אישרה את הצעת חוק להחלשת נציגי ציבור בדירקטוריוני חברות החדשות

לפי הצעת החוק הפרטית של ח"כ לוין, שאושרה לקריאה טרומית וזוכה לתמיכתו של נתניהו, בעלי הערוצים יוכלו החליף את מנכ"לי חברות החדשות באישור הדירקטורים של בעלי המניות בלבד

שלי פריצקר 18:5323.01.11

הצעת החוק הפרטית שהגיש ח"כ יריב לוין מהליכוד להחלשת נציגי הציבור בדירקטוריונים של חברות החדשות אושרה ברוב קולות בוועדת השרים לענייני חקיקה. בהצעה תמכו שרי התקשורת, האוצר והמשפטים. עתה תעבור הצעת החוק לקריאה טרומית והמשך החקיקה ייעשה בתיאום משרד התקשורת והמשפטים, ואז

תעבור לאישור הממשלה לקריאה ראשונה, שנייה ושלישית.

 

לפי הצעת החוק, יבוטל הרוב המיוחד של 75% שנדרש כיום למינוי או פיטורי מנכ"לי חברות החדשות 2 ו-10, מה שמבטל את זכות הווטו שיש כיום לארבעת נציגי הציבור בדירקטוריונים של החברות. לפי ההצעה החדשה יספיקו 5 חברי דירקטוריון בלבד לשם מינויים אלה, כאשר בעלי המניות ממנים 6 חברי דירקטוריון (מתוך 10). משמעות העניין היא שבעלי הערוצים יוכלו להחליף את מנכ"לי חברות החדשות ללא צורך באישור נציגי הציבור ויוכלו להסתפק באישור הדירקטורים של בעלי המניות בלבד. ההצעה מחזקת משמעותית את כוחם של בעלי החברות.

 

עוד לפי ההצעה, תקוצר כהונת מנכ"ל ל-3 שנים במקום 5 שנים כיום.

 

בהסבר לחוק כותב לוין כי "מטרת הצעת החוק היא לאפשר גמישות ניהולית רחבה יותר בחברות החדשות של הערוצים המסחריים, כמקובל בדיני החברות". לטענת לוין "השיטה הקיימת לא הוכיחה את עצמה כי יש ציבורים שלמים, בעיקר המחנה הלאומי, אשר מרגישים שהסיקור בתקשורת לא מאוזן ושהרכב הפרשנים לא מאוזן". לדבריו "המדינה הופכת את הערוצים למשאב פרטי ואי אפשר להמשיך במודל הארכאי לפיו לבעלי הערוצים אין כוח ניהול, צריכה להיות גמישות בהחלפת מנהל על ידי כך שלא יהיה צורך ברוב גדול מדי כפי שנהוג כיום. סך הכל זה עסק שצריך לעבוד כמו שצריך ולהרוויח".

 

על פי גורמים במערכת הפוליטית, ראש הממשלה בנימין נתניהו מקדם את ההצעה והורה לשרי הליכוד לתמוך בה. ממשרד ראש הממשלה לא התקבלה תגובה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x