$
בארץ

נתניהו הכריע: "אני מאמץ את המלצות ועדת ששינסקי במלואן"

ראש הממשלה הכריז הערב על עמדתו הסופית לגבי מסקנות ועדת ששינסקי: "נאמץ את ההמלצות. נשקיע בחינוך, בחינוך בחינוך - וגם בביטחון". עוד הוא אמר: "אזרחי ישראל הם בעלי הנכס, הגז הטבעי. זהו יום בשורה לכלכלת מדינת ישראל"

תומר אביטל 18:4618.01.11

ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע הערב (ג') לראשונה את עמדתו בנושא מיסוי אוצרות הגז והנפט והכריז כי הוא מאמץ את מסקנות ועדת ששינסקי במלואן. נתניהו דיבר בכנס הנערך במלון קראון פלזה בירושלים, בו הציגו משרדי הממשלה את תוכניות העבודה שלהם לשנת 2011. בכנס לקחו חלק בכירי המגזר הציבורי.

 

בפתח דבריו אמר נתניהו: "משה רבנו היה המנהיג הגדול ביותר בתולדות עמנו, ואחד המנהיגים הגדולים בתולדות האנושות. כולם מתפעלים מנפלאות סגולותיו אבל עד לאחרונה הייתה עליו ביקורת אחת - הוא לא ידע לנווט כל כך. לקח לו 40 שנה לחצות מרחק של כמה ימי הליכה. כשהוא הוביל את ישראל למקום, התברר שהוא בחר את אחת הפינות הבודדות שאין בה לא גז ומעט מים ואף לא טיפה אחת של נפט. עכשיו התברר שהוא לא טעה".

 

נתניהו. "זהו יום בשורה לכלכלת ישראל" נתניהו. "זהו יום בשורה לכלכלת ישראל" צילום: בלומברג

 

נתניהו אמר עוד: "התברר שהמשאב הטבעי החשוב ביותר זה המוחות והכשרונות של עם ישראל. ובאמצעות הכשרונות הצלחנו לפתח את אחת הכלכלות המפותחות בעולם. כרגע אנו מובילים בקצב הצמיחה. מתברר שמשה לא טעה בדבר נוסף - מצאנו גז. די הרבה גז, אם כי לא בכמויות הענקיות שמייחסים בשיח הציבורי, אבל הרבה גז. הוא יכול לשמש אותנו להמשיך ולטפח את המשאב הטבעי - היכולות של הדורות הבאים. ועל כן החלטתי שנקים קרן לעתיד ישראל מפירות תקבולי הגז. הקרן תוקדש לשלוש מטרות ועוד אחת - חינוך, חינוך, וביטחון. אנחנו צריכים לשמור על הארץ שלנו".

 

"אזרחי מדינת ישראל - בעלי המשאב הטבעי"

 

נתניהו הוסיף: "כדי שנוכל ליהנות מהפירות הללו צריך להוציא את הפירות מהמים, צריך למצוא איזון נכון בין שני צרכים; צורך אחד זה התמרוץ של היזמים ששמו את מיטב כספם - מגיע להם לראות תמורה לעמלם. הצורך השני הוא של אזרחי מדינת ישראל - בעלי המשאב הטבעי. כדי לאזן בין שני הצרכים הללו ביקשתי משר האוצר להקים ועדה של מומחים. הוא הקים אותה בראשות פרופסור ששינסקי. הוועדה הגישה את המלצותיה לפני כשבועיים. למדתי אותם לעומק. התייעצתי עם שר האוצר יובל שטייניץ, עם שר התשתיות עוזי לנדאו, עם השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, עם הנגיד, ועם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, ועם מנכ"ל משרדי. החלטתי לאמץ במלואן את מסקנות ועדת ששינסקי.

 

פרופ' איתן ששינסקי. זכה לתמיכת נתניהו פרופ' איתן ששינסקי. זכה לתמיכת נתניהו צילום:: גיא אסיאג

 

נתניהו הוסיף ואמר כי "אין ספק שהגז הוא יעד מרכזי שאויבי ישראל ינסו לפגוע בו. לכן החלטתי שמדינת ישראל תיקח חלק בהגנת הפרויקט. הנחתי את שר האוצר להביא הצעת החלטה ביום ראשון כדי שנוכל להחליט ולהתקדם לחקיקה. אני מקווה שהחקיקה תהיה מהירה ככל האפשר. אני קורא לשרים, למשקיעים וליזמים להתאחד סביב המטרה של אספקת גז מהירה למדינה. "זהו יום בשורה לכלכלת מדינת ישראל", סיים נתניהו.

 

כזכור, לפני יומיים נמסר מלשכת רה"מ כי נתניהו יחליט עוד השבוע כיצד יקדם את מסקנות ועדת ששינסקי, זאת לאחר שביום ראשון שעבר, אחרי חודשים ארוכים בהם נמנע מלהביע את דעתו בנושא תמלוגי הגז, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יבחן את המלצות ועדת ששינסקי.

 

לבנת: אני תומכת בששינסקי

 

גם שרת התרבות והספורט לימור לבנת הודיעה הבוקר (ג') כי תתמוך במסקנות ועדת ששינסקי, לכשיגיעו לפתחה של הממשלה. לבנת הודיעה כי "נענתי לבקשת איש העסקים והבעלים של קבוצת דלק, יצחק תשובה, ונפגשתי עמו בלשכתי כדי לשמוע על עמדתו ביחס להמלצות הוועדה והשלכותיהן, לגישתו, על המשך פיתוח משק הגז הטבעי בישראל". לבנת הדגישה כי לאחר פגישה עם אנשי האוצר השתכנעה שהמלצות ועדת ששינסקי מצליחות לשרת את האינטרס הציבורי מבלי לפגוע ברווחי ותמריצי זכייניות קידוחי הגז.

 

ממשרד האוצר מברכים על אימוץ המסקנות של אחת הוועדות המקצועיות שהוקמו בישראל. באוצר מציינים שהוועדה הכילה מספר חברים לרבות פרופ יוג'ין קנדל, יו"ר הוועדה המייעצת הכלכלית לרה"מ, ומציינים שהשלב החשוב הבא יהיה אימוץ מסקנות הוועדה על ידי מוסדות הכנסת.

 

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה הכהן, בירך על החלטת רה"מ וטען כי עמדתו הנחרצת של נתניהו לא תטיל ספקות במסדרונות הכנסת: "הספינים ולחצי הטייקונים לא הצליחו לבלבל את רה"מ - מדובר בבשורה לעם ישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x