$
משפט

צ'רנוי מעיד במשפט וינרוט-ויטה: "תפסיקו להגיד אל קפונה. זה מעליב"

התביעה ניסתה להוכיח אתמול כי האוליגרך מיכאל צ'רנוי משנה את גירסאותיו בנוגע לעסקים שלו בהתאם למטרותיו. צ'רנוי הכחיש בעדותו כי הסכם המס שלו נועד להכשיר את מעמדו ולטהר את שמו והוסיף: "לקחתי עורך דין כדי שיגן עליי מפני השרירות של השלטונות"

איתי הר אור 09:3617.01.11

בבית המשפט המחוזי בתל אביב נמשכה אתמול (א') עדותו של האוליגרך מיכאל צ'רנוי, שהעיד במשפטם של איש המס הבכיר שוקי ויטה ועורך דינו לשעבר ד"ר יעקב וינרוט. וינרוט מואשם כי נתן שוחד לוויטה, כיוון שהעניק לוויטה שירותים משפטים תמורת שכר טרחה מופחת, בעוד שוויטה חתם על הסכמי מס מיטיבים עם לקוחותיו של וינרוט, בהם ארקדי גאידמק ומיכאל צ'רנוי.

 

צ'רנוי נחקר אתמול בחקירה נגדית בידי עורכת הדין שרון כהנא. עיקר החקירה הנגדית עסקה בטענת הפרקליטות שלפיה הסכם המס נועד לתת לגיטימציה למעמדו של צ'רנוי בישראל כאזרח שומר חוק ומשלם מסים.

 

צ'רנוי הכחיש כי הסכם המס נועד להכשיר את מעמדו ולטהר את שמו, וכי היה זה רו"ח זאב פלדמן שטיפל בענייני המס. במהלך הדיון סערה רוחו של צ'רנוי, והוא מחה על השימוש שנעשה בהשוואתו לאל קפונה.

 

התובעת שאלה את צ'רנוי: "זומנת לבירור במס הכנסה וחששת שהרשויות חוברות אחת לשנייה כדי להפיל אותך. חשבת שנעשה שיתוף פעולה עם הרשויות". צ'רנוי ענה בתגובה: "חבל שהמדינה משקרת בבית המשפט תחת שבועה. הייתי תחת מתקפה של שקרים מצד הפרקליטות. דיברו על סמים, הלבנת הון, רציחות, וגם עכשיו. אם כבר שואלים שאלות אז כדאי לשאול שאלות של מהות".

 

"מתנהלים נגדי תיקים והכל לא אמת"

 

בהמשך ציטטה התובעת לצ'רנוי דברים שאמר וינרוט בחקירותיו במשטרה: "וינרוט אמר במשטרה 'צ'רנוי היה משוכנע שעושים לו 'תרגיל אל קפונה', והוא יודע שאת אל קפונה הרשיעו במס הכנסה'".

 

בתגובה לכך ענה צ'רנוי: "איני יודע מה חשב וינרוט או מה הוא אמר בפני בית המשפט. אני אמרתי ליעקב דבר אחד בלבד. אמרתי שמתנהלים נגדי תיקים, ושהכל לא אמת ושאינני מבין מה עומד מאחורי זה. משום כך פניתי לעו"ד וינרוט. על השם אל קפונה אני שומע רק ממך. לא שמעתי אותו מווינרוט. תפסיקו להשתמש בשם הזה, זה מעליב אותי. לקחתי עורך דין כדי שיגן עליי מפני השרירות של השלטונות".

 

צ'רנוי. "חבל שהמדינה משקרת תחת שבועה" צ'רנוי. "חבל שהמדינה משקרת תחת שבועה" צילום: אוראל כהן

 

התובעת המשיכה לנסות ולהבהיר עד כמה הסכם המס עם ויטה היה קריטי עבור צ'רנוי ועד כמה וינרוט היה מעורב בו: "וינרוט הציע לך להגיע להסדר מס בעזרת פלדמן". לכך צ'רנוי השיב: "וינרוט לא הציע לי את עזרת פלדמן , אלא העמיד לרשותי את פלדמן לפי בקשתי".

 

"שקר ושירה אפשר ללמוד בעל פה"

 

התביעה ניסתה להוכיח כי בכל הקשור לעסקיו, צ'רנוי אומר דברים שונים בהתאם למטרותיו. כהנא הציגה בפני צ'רנוי דברים שאמר במשפט מניות בזק שבו הוא מואשם עם איש העסקים גד זאבי. "במשפט בזק, אתה רוצה להוכיח שלא הסתרת את עצמך, ולכן אמרת שהחברות הן שלך, הן בשליטתך וש'כולם ידעו שאני הבעלים, הבנקים ידעו שאני הבעלים'". צ'רנוי ענה: "הכוונה היתה הבעלים של הכספים, שהם לא שייכים לזאבי, שאני נתתי את ההלוואה".

 

כהנא המשיכה: "אבל למס הכנסה וינרוט מצהיר בשמך כי כל הנכסים והחברות לא נשלטים על ידיך, ולא מנוהלים על ידיך. איפה אתה אומר אמת? במשפט בזק או במס הכנסה?". צ'רנוי הגיב באומרו: "אני אומר אמת גם שם וגם פה. שקר ושירה אפשר ללמוד בעל פה. האדם כאשר ברצונו לומר אמת, הוא מבטא את זה במילים שונות. במשפט בזק וגם כאן כבודו. אמרתי את אותו הדבר 100 פעמים, אולי במילים שונות. העיקר המשמעות. היא העיקר, ולא מילה כזו או אחרת".

 

לגבי הסכם המס, שאלה התובעת: "בתור אדם, שחשב שאנשים מייחסים לו כל מיני דברים לא נכונים לטענתו, זה הישג אדיר להגיע להסכם עם רשות שלטונית בישראל, נכון?". צ'רנוי ענה: "אין שום קשר לזה. איך זה יכול לעזור לי. אני שילמתי את המסים".

 

צ'רנוי, שאמור להיות העד האחרון במשפט, חגג אתמול את יום הולדתו, וביקש מהשופט נויטל לסיים מוקדם ככל הניתן כיוון שהוא מבקש לחגוג את המאורע. למרות זאת, החקירה הנגדית לא הסתיימה והיא צפויה להימשך הבוקר, בדיון שאמור להיות האחרון בכל שלב ההוכחות במשפט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x