בארץ

בלעדי ל"כלכליסט" - משרד התקשורת בוחן: מחירון אחיד לקנסות יציאה

לאחר הפחתת קנסות היציאה בסלולר וקיצור תקופת ההתחייבות בטלוויזיה, שוקלים במשרד התקשורת לאחד את הכללים הנוגעים לכל ענפי שוק התקשורת

גילעד נס 07:0011.01.11

במשרד התקשורת מתכוונים בתקופה הקרובה לפצוח במהלך רוחבי שאמור להוזיל את קנסות היציאה בקרב כל שירותי התקשורת, ולקצר את טווחי ההתחייבות שאליהם נדרשים הלקוחות בעת שהם מתחברים לחברות התקשורת - כך נודע ל"כלכליסט". המהלך, המצוי כיום בדיונים פנימיים במשרד התקשורת ובמועצה לשידורי כבלים ולוויין, אמור להניב מתווה אחיד לתוכניות ההתחייבויות והקנסות לכל רוחב שוק התקשורת, הכולל את ספקי הטלפוניה הניידת והנייחת, ספקי תשתית וקישוריות האינטרנט, וספקי הטלוויזיה הרב־ערוצית.

 

כיום מורשות חברות התקשורת להציע חבילות הכרוכות בהתחייבות לטווח השונה בין ענפי השוק השונים. כך למשל, בתחום הסלולר ניתן לחייב לקוחות פרטיים בשנה וחצי של התחייבות, בעוד שבתחום האינטרנט ניתן לחייבם בשנתיים. לפני כחודש נכנסה לתוקפה הוראת מועצת הכבלים והלוויין האוסרת על HOT ועל yes למכור חבילות טלוויזיה בהתחייבות של יותר משנה וחצי, לעומת תקופה של שלוש שנים שהותרה קודם לכן.

 

הניסיון הקיצי שלא צלח

 

גם תחום קנסות היציאה התנהל עד כה בהפרדה בין ענפי התקשורת השונים. כך למשל, החל ב־1 בינואר 2011 הופחת הסכום המרבי שאותו יכולות חברות הסלולר לגבות מלקוחות המתנתקים טרם סיום התחייבותם. החודש גם תיכנס לתוקפה הוראת מועצת הכבלים והלוויין העוסקת בהגבלת קנסות היציאה בתחום הטלוויזיה. עם זאת, בעוד שבתחום הסלולר הוגבלו הקנסות למכפלת החודשים שנותרו להתחייבות ב־8% מהחשבון החודשי, בתחום הטלוויזיה יוכלו החברות לגבות את מלוא סכום החשבון החודשי, כשהוא מוכפל במספר החודשים שנותרו.

 

סגנית שר התמ"ת ח"כ אורית נוקד (עבודה) העבירה בתחילת השבוע מכתב ללשכתו של שר התקשורת משה כחלון, ובו ביקשה מהאחרון לשקול את ביטולם של קנסות היציאה שמשיתות חברות האינטרנט. "קידום רפורמה המבוססת על אותו מתווה שהתייחס לשוק הסלולר, ועבר לאחרונה בחוק ההסדרים, עשוי לשפר ולחזק את מעמדו של הצרכן בישראל", כתבה נוקד לכחלון.

 

למרות ההחלטה העקרונית לפעול להשוואת תנאי הלקוחות בקרב כל ספקיות התקשורת והטלוויזיה, במשרד התקשורת עדיין בוחנים האם להשית רף קנסות יציאה מופחת, בדומה לזה שהושת על חברות הסלולר, או לפעול לביטול מוחלט של האפשרות לגבות קנסות יציאה.

 

אורית נוקד, סגנית שר התמ"ת אורית נוקד, סגנית שר התמ"ת צילום: אוראל כהן

בטיוטת חוק ההסדרים ביקשו משרדי התקשורת והאוצר להפחית את זמן ההתחייבות המרבי למנויי סלולר בשוק הפרטי משנה וחצי לשנה. בגרסאות מאוחרות יותר של חוק ההסדרים שהובאו לאישור הממשלה נעלם הסעיף. כעת דנים במשרד האם לנסות ולהעלות מחדש רעיון זה, או להשית תקופת התחייבות מקסימלית בהיקף של שנה וחצי בכל החברות בשוק התקשורת.

 

במשרד התקשורת ביקשו לפני כמה חודשים לנצל את שילוב הפחתת קנסות היציאה בסלולר בחוק ההסדרים, ולהוסיף אליו את הפחתת הקנסות בכל ענף התקשורת, ואף את ביטולם. עם זאת, במשרד חששו כי המהלך ייראה כמחטף ולא יעמוד במבחן משפטי, ולפיכך נגנז הרעיון עד לימים אלו.

 

הח"כים מתקדמים במקביל

 

גם אם יחליטו במשרד התקשורת להיטיב עם הצרכנים, ייקח זמן עד שכוונות אלו יגיעו לשטח. יהיה עליהם להעביר את התיקון בממשלה ובכנסת, והן להתייעץ עם חברות התקשורת הרלבנטיות במסגרת "שימוע" (הליך רגולטורי מוסדר שבו מצהיר המשרד על כוונתו, ומאפשר לחברות התקשורת ולגופים צרכניים להביע את עמדותיהם).

 

אך לא רק דיונים פנימיים עלולים לעכב את מהלכי משרד התקשורת. במשרד נאלצים להתמודד גם מול פעילות מקבילה של חברי כנסת, המגישים הצעות חוק פרטיות ללא תיאום עם המשרד, ובחלק מהמקרים אף בניגוד לעמדתו. כך למשל, הצעת חוק של חברי הכנסת אופיר אקוניס, יוליה שמאלוב־ברקוביץ' ואורי מקלב, שאושרה לאחרונה בוועדת השרים לענייני חקיקה, מבקשת לבטל לחלוטין את הקנסות בשוק הסלולר, בעוד שמדיניות שר התקשורת היתה להפחיתם בלבד. אקוניס אף הגיש בשבוע שעבר הצעת חוק לביטול מוחלט של קנסות היציאה מול חברות הכבלים והלוויין.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x