$
בארץ

בלעדי ל"כלכליסט": הממשלה הגדילה את תקציבי המועצות הדתיות ב-5 מיליון שקל לשנה

השר לשירותי דת יעקב מרגי הציע להגדיל את תקציבן של מועצות שנקלעו לגירעון. ההצעה לא הובאה לישיבת הממשלה השבועית הפומבית, אלא הופצה בין השרים ואושרה לאחר שלא הובעה התנגדות

תומר אביטל 16:5509.01.11
הממשלה אישרה מתחת לשולחן תיקון לחוק שיגדיל את הסכומים שמעבירה המדינה למועצות הדתיות. ל"כלכליסט" נודע כי השר לשירותי דת יעקב מרגי הפיץ הצעת מחליטים לשרים בה הוא מציע לתקן את אמות המידה לתקצוב מועצות דתיות. לפי הצעתו, המדינה תתגבר את תקציבן של המועצות הדתיות שנקלעו לגירעון של מיליוני שקלים. המהלך אף יגרור אפקט דומינו שלמעשה יחייב את הרשויות המקומיות גם כן להגדיל, באופן יחסי, את סכום ההשתתפות שלהן בתקצובן של אותן מועצות. התיקון של מרגי לא הובא לישיבת הממשלה השבועית הפומבית. במקום, הוא הופץ בין השרים - אלו לא הסתייגו, וההצעה נכנסה לתוקף.

 

מועצות דתיות רבות נקלעו לגירעונות כבדים בשנים האחרונות. הממשלה דוחפת אותן לתוכניות הבראה תוך הבטחה לכסות את הגירעון דרך מתן מענקים בגובה 50% מגובה הגירעון, ובשלב השני מתן הלוואה בגובה המחצית הנותרת. כ-35 מועצות פועלות במסגרת תוכניות הבראה היום, וב-2011 מתעתדת הממשלה לגבש תוכניות עבור מועצות נוספות.

 

לפי ההסכם שנחתם בין המדינה למועצות, פריעת ההלוואות תיעשה דרך קיזוז סכום החזר חודשי מהתמיכה השוטפת שמעבירה המדינה למועצה באותו חודש. במהלך הדיונים על תקציב  2012-2011 דרשה ש"ס כי 40% מסכום החזר ההלוואה השנתי או מסכום מענק האיזון הניתן למועצה, יתווסף על התקצוב מטעם המדינה לאותה מועצה דתית. ההסבר הוא שמתן התוספת התקציבית יכסה את הגירעונות ויאפשר את התנעת תוכניות ההבראה.

 

עם זאת, בהחלטה מודגש כי הסכום יתווסף לבסיס התקציב השוטף של המועצות, כך שהמדינה תמשיך להזרים אותו גם בשנים באות. החזר ההלוואה ייכנס לבסיס חישוב תקציב המועצות הדתיות. כתוצאה, תקציב המועצות הדתיות יגדל בכ-5 מליון שקל בשנה.

 

כיום המדינה משתתפת בתקצוב של 133 מועצות דתיות. ב-2010 העבירה המדינה כ-177 מיליון שקל לתקציב המועצות, זאת מעבר לסכומים שמקצים לנושא הרשויות המקומיות עצמן.

 

בד בבד העבירה המדינה בשנה שעברה כ-60 מיליון שקל לשכרם של 330 רבנים ובלנים בהתיישבויות בהן אין מועצה דתית. המשרד לשירותי דת הוציא בנוסף כ-14 מיליון שקל על תמיכות ל-11 מועצות דתיות בתוכניות הבראה ב-2010.

 

המועצות הדתיות מוסמכות לספק שירותי דת ואחראיות על נושאים כמו רישום נישואים, אבלות ועוד. ראוי לציין כי המדינה גם מקדישה מאות מיליוני שקלים בתקציבה השנתי להקמה ותחזוק של מוסדות דת.

  

מנכ"ל המשרד לשירותי דת אמר בתגובה כי "המועצות היו ברובן במשבר כי הרשויות לא יכלו לתקצב אותן. חלק מתוכנית ההבראה זה מתן הלוואות, ולאותן מועצות שניתנו הלוואות ומענקים התקציב יגדל. אך סך התקציב המוקצה למועצות הדתיות לא ישתנה". עם זאת, במשרד האוצר הדגישו כי "החזר ההלוואה נכנס לבסיס חישוב תקציב המועצות הדתיות ויינתן שיפוי בגינו. עקב השיפוי, תקציב המועצות הדתיות ייגדל בכ-5 מיליון שקל בשנה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x