$
בארץ

בדיקת "כלכליסט": ההבטחה של שטייניץ לתוספת לשכר הנטו תלושה מהמציאות

שר האוצר יובל שטייניץ הציג ל"כלכליסט" נתונים שלפיהם שכירים נהנים החל מהשנה מתוספת לשכר החודשי המסתכמת במאות שקלים. זאת בעוד שרשות המסים הציגה תוספות של עשרות שקלים בלבד. גורמים באוצר: "הכפלנו בטעות ב־12 חודשים"

הדר קנה 07:0603.01.11

חלם במשרד האוצר או טעות אנוש? טבלאות נתונים שהציג שר האוצר יובל שטייניץ ל"כלכליסט" ובהן הטבות מס לשכירים שנכנסו לתוקף בתחילת 2011, סותרות נתונים רשמיים של רשות המסים, הכפופה למשרד האוצר.

 

ביום שישי האחרון הציג שר האוצר שטייניץ בפני כתבי "כלכליסט" טבלאות רשמיות, המתארות את השפעת השינויים במיסוי וקצבאות על הכנסה פנויה בשנים 2011 ו־2012 לפי רמות הכנסה. בין היתר, הוצג בטבלה סעיף המתאר את תוספת השכר החודשית אחרי הטבות במס הכנסה. הטבות אלה מקורן ברפורמה הרב־שנתית להפחתת המס על יחידים, שלפיה יופחתו שיעורי המס בהדרגה עד 2016.

 

 צילומים: אוראל כהן מיקי אלון

תוספות השכר שהציג שטייניץ מסתכמות במאות שקלים ברמות ההכנסה הגבוהות (ראו טבלה). כך, לדוגמה, מרוויחי 15 אלף שקל ברוטו בחודש זוכים לתוספת של 990 שקל, בעוד שנתוני רשות המסים (האמונה על יישום הפחתות המסים) מראים כי יסתפקו בתוספת של 80 שקל בלבד.

 

הטבלה הוצגה על ידי השר על רקע הביקורת שלפיה משרד האוצר אינו מיישם את מדיניותו הרשמית להקלת הנטל על האזרח. זאת לאור עליות במחירי הדלק, החשמל, הסיגריות וכדומה שיושמו בתחילת 2011.

 

שטייניץ התגאה בראיון שפורסם אתמול ב"כלכליסט" כי "בשורה התחתונה, אזרחי ישראל ירוויחו יותר. מי שמרוויח 20 אלף שקל בחודש ייהנה מתוספת חודשית להכנסה הפנויה בגובה של 1,460 שקל בחודש".

 

מתברר כי לו הנתונים ששטייניץ הציג היו מדויקים, היה עולה מהם כי מי שמשתכר 20 אלף שקל בחודש דווקא יפסיד ב־2011 מדי חודש 86 שקל כתוצאה מהעלאות המסים העקיפים.

 

מטבלת הנתונים שהציג שטייניץ עולה תמונה שלפיה האזרחים בכל רמות ההכנסה ירוויחו יותר בכל חודש, ובכך ייפגעו פחות מהעלאת המסים. זאת ועוד, במכתב שהעביר דובר המשרד כנספח לטבלה - שהופץ לתקשורת לאחר אישור התקציב בכנסת - הוסבר כי "העובדים בכל רמות ההכנסה - נמוכה, מעמד ביניים וגבוהה - ייהנו מתוספת משמעותית בהכנסתם הפנויה בשנים 2011–2012. העשירונים התחתונים ייהנו מתוספת הכנסה שנתית של כ־20 אלף שקל, שמהווים תוספת של כ־33%". כאמור, נתונים אלה שגויים.

 

גורמים במשרד האוצר הודו כי "נתוני רשות המסים חודשיים, ואילו שלנו שנתיים. גם העדכון שלהם ריאלי ושלנו נומינלי. הכפלנו בטעות ב־12 חודשים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x