• תפריט
בארץ

עודד בירגר: "מפעיל וירטואלי מוגבל ביכולתו לפנות לצרכן"

לאחר שחתם על הסכם לשיווק שירותי פלאפון, מסביר עודד בירגר, מנהל פעילות התקשורת של המשביר לצרכן, מדוע ויתרה החברה על חלום המפעיל הוירטואלי

גילעד נס 15:2428.12.10

הבוקר (ג') הודיעו פלאפון ומועדון 365 מקבוצת המשביר לצרכן על חתימת הסכם ארוך טווח לשיתוף פעולה, כאשר במסגרתו ישווק מועדון 365 את שירותי הסלולר של פלאפון, אך לא יהפוך להיות מפעיל וירטואלי.

 

הוויתור נעשה למרות שהחברה היתה הראשונה שקיבלה ממשרד התקשורת רישיון מפעיל וירטואלי לפני כחצי שנה, ואת רצונה להיכנס לתחום הביעה לא מעט פעמים.

 

עודד בירגר, מנכ"ל טלקום 365, הגוף שהקימה קבוצת המשביר לצרכן לצורך כניסה לעולמות התקשורת, יאלץ בקרוב להיפרד משם החברה (שתחזיר את רשיונה הוירטואלי למשרד התקשורת, ותקים פעילות חדשה לניהול שיתוף הפעולה עם פלאפון), אך הוא רואה בהחלטה להגיע להסכם כפי שגובש מול פלאפון ניצחון לצרכן, וגם כמובן לחברה שלו.

 

"הגענו לתוצאה הזו דרך הסתכלות בעיניים של צרכן, שמבקש לשלם מחירים זולים יותר עבור שירותי הסלולר שלו, אבל לא ירצה להיות מוגבל מבחינת היצע השירותים שמציע לו המפעיל הווירטואלי", אומר בירגר ל"כלכליסט". "בחצי השנה האחרונה בחנו מספר מודלים לפעילות בעולם הסלולר, אבל גם היינו צריכים להתאים את עצמנו לשינויים שהתרחשו בקבוצה עצמה. ראשית, הגענו להסכם משמעותי מול אגודת הסטודנטים, שפתח לנו גישה לקהל עצום, מחד, אך כזה שחברות הסלולר הגדולות כבר מציעות לו מחירים שהיה קשה לנו מאוד לראות כיצד נוכל להציע לו. בנוסף, רכשנו את אופיס דיפו, וכך קיבלנו גם גישה לעולמות העסקים. שני המהלכים הללו גרמו לנו לשקול מחדש תוכניות שהיו רלוונטיות מספר חודשים לפני כן, ובסופו של דבר מצאנו מודל שלדעתנו מחבר בין היתרונות שלנו כרשת קמעונאית גדולה ליתרונות של פלאפון כחברה עם רשת סלולרית חדישה".

 

"תנאי המפעילים הוירטואליים כיום מונעים למעשה היצע אמיתי של שירות אינטרנט סלולרי למחשב האישי, כלומר כזה שמאפשר גלישה בנפחים גדולים ובוודאי ללא הגבלה. הלקוח לא רוצה רק שירותי קול אלא גם שירותי ערך מוסף,

בירגר. "חיפשנו מודל פחות מגביל" בירגר. "חיפשנו מודל פחות מגביל"

וכשאתה מוגבל מסיבות שונות מלהציע לו את זה, אתה מחפש מודל שפחות מגביל אותך, וכך עשינו. הפעילות מול פלאפון בהסכם הנוכחי גם מאפשרת לנו להתאים את עצמנו לשינויים במבנה התחרות, ואפילו שינויים קיצוניים, בזמן אמת".

 

כחלק משיתוף הפעולה עם פלאפון, במועדון 365 מתכוונים להשיק שורה של שירותים שאת חלקם תספק פלאפון, כדוגמת שירותי ניווט, אך גם שירותים שהמועדון יפיק בעצמו, כדוגמת פורטל סלולרי ללקוחותיו.

 

בירגר מצהיר כי החברה עדיין בוחנת כניסה לתחומי תקשורת נוספים, כאשר בעבר הוזכרה כוונתה לפעול בתחומי השיחות הבינלאומיות וקישוריות האינטרנט (ISP). ניתן להניח כי בחברה יבקשו ליישם שירותי ערך מוסף בתחום הקמעונאי, כדוגמת קופונים סלולריים ושירותים מבוססי מיקום.

 

שלוש רשתות נוספות מחזיקות נכסי קמעונאות

 

לאחר שההסכם עם פלאפון כבר נחתם ופורסם, בירגר יכול כעת להכריז כי לדעתו רוב הגופים המעוניינים להפוך למפעילים וירטואליים לא יצליחו להגיע מול חברות הסלולר למודל כלכלי שיאפשר להם לממש את רצונם, אך מחריג גופים בעלי תשתית תקשורת מסויימת, כדוגמת פרי טלקום (שחתמה על הסכם עם פלאפון), המסוגלים לבצע שינויים במודל הכלכלי תודות ליכולות טכנולוגיות שונות.

 

גורמים נוספים שהגישו בקשה לקבלת רישיון מפעיל וירטואלי המצויידים בנוכחות קמעונאות כוללים את חברת דור אלון, המחזיקה בפעילות מגה, שפע שוק, AM:PM ותחנות הדלק דור אלון, ברימאג, החולשת על פעילות טרקלין חשמל ויבוא הטלפונים הסלולריים של LG, וקבוצת הום סנטר (שקיבלה רישיון). וניתן לציין גם את חברת דואר ישראל, לה כ-700 סניפים.

 

"אנחנו נשענים על שני עוגנים מרכזיים", מסביר בירגר, "מועדון לקוחות שבו כמיליון איש, ורשת של יותר מ-140 מיקומי מכירה שמורכבת מכל הנכסים של המועדון, כלומר המשביר לצרכן, אופיס דיפו, ניו פארם ושיתופי הפעולה עם קשרי תעופה, סיבוס וסונול. ההחזר לשימוש באחת החנויות שלנו, ה-Cashback, הוא כלי אדיר לטובת הצרכן, כיוון שהוא נותן לו הטבות בנוסף לשירות שהוא משלם עליו".

 

יכול להיות שההחלטה של מועדון "חבר", שהוזכר בעבר כמפעיל וירטואלי פוטנציאלי, לשווק בסופו של דבר את שירותי פרטנר, גרמה לכם לשקול שוב את הנושא?

"המודל של חבר נבחן אצלנו, כמו הרבה מודלים אחרים, אבל הוא שונה מהותית ממה שאנחנו עושים. ההסכם של חבר ופרטנר קובע מספר מוצרים שאותם פרטנר מציעה לעמיתי חבר, והפנייה היא לאוכלוסיה די הומוגנית. אנחנו משרתים אוכלוסיה מגוונת יותר, ולכן לא היינו יכולים להסתפק בהסכם שמגביל אותנו למסלולים מסויימים".

 

על פי ההסכם, מועדון 365 יוכל למכור ללקוחות מכשירים לאחר שירכוש אותם מפלאפון, אך מוקנית לו גם האפשרות לרכוש מכשירים מיבוא מקביל, אפשרות שבחברה מתכוונים לממש במקרים בהם היבוא המקביל יניב מחירים זולים יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x