$
בארץ

נגמר החרם: נציגי משרד התשתיות חזרו לוועדת ששינסקי

מנכ"ל המשרד והממונה על הנפט הכריזו בשבוע שעבר כי לא ישתתפו בישיבות הוועדה עד שיימצא פתרון למאגר הגז תמר, אך חזרו היום לדיונים בעקבות העלאת הרעיון להחריג את תמר ממסקנות ששינסקי

ליאור גוטמן 18:0020.12.10

נציגי משרד התשתיות הלאומיות חזרו היום (ב') לדיוני ועדת ששינסקי לאחר ארבעה ימי חרם.

 

מדובר במנכ"ל משרד התשתיות שאול צמח והממונה על הנפט דר' יעקב מימרן, שהודיעו ביום רביעי האחרון ליו"ר הוועדה פרופ' איתן ששנסקי כי הם אינם מוכנים להשתתף בישיבות הוועדה עד 

שיימצא פתרון למאגר הגז תמר. בחמישי האחרון השניים לא הגיעו לישיבות הוועדה, אולם לאחר בדיקה התברר שמנכ"ל משרד התשתיות הודיע מבעוד מועד שהוא לא יגיע מסיבות אישיות ואילו הממונה על הנפט התמהמה במשרדו, כך שלא ברור האם ההחרמה התקיימה בפועל או נוצרה בכורח הנסיבות.

 

נכון להיום טרם נמצא הפתרון למאגר תמר, אולם כהכנה לשימועים שנערכו לחברות הגז השונות במסגרת ועדת ששינסקי, עלה שוב הרעיון להחריג את מאגר תמר ממסקנות הוועדה. יצוין שטרם התקבלה החלטה בעניין, כאשר משרד האוצר איתן בדעתו לכלול את מאגר תמר במסקנות הסופיות של ועדת ששינסקי, שיוצגו בסוף דצמבר או בשבוע הראשון של ינואר.

 

היום הופיעו בפני הוועדה נציגי קבוצת דלק, אותם ייצגו מנכ"ל דלק אנרגיה גדעון תדמור ויו"ר דלק אנרגיה יורם טורבוביץ'. אל נציגי קבוצת דלק התלוו פרופ' סוארי ופרופ' שיניין, שהסבירו לשבעת חברי הוועדה מדוע מסקנות הביניים עשויות לפגוע בפיתוח משק הגז בישראל. בשעות הצהריים הופיע בפני הוועדה מנכ"ל ישראמקו יוסי לוי כשהוא מלווה במנכ"ל דויטשה בנק ישראל דר' בעז שורץ.

 

ישראמקו טרם השלימה את המימון הנדרש להפקת הגז, כאשר חלקה נאמד ב-750 מיליון דולר (מימון ביניים + מימון הפרויקט). שאר השותפות הישראליות – דלק אנרגיה (באמצעות דלק קידוחים ואבנר – 31.25%) ודור אנרגיה (4%) - כבר השלימו את מימון הביניים בהיקף של 440 מיליון דולר מברקליס ו HSBC. ישראמקו (28.75%) כבר הודיעה שלוש פעמים על דחיית המימון, ונכון לעכשיו לא ברור כיצד הוא יושלם. נובל אנרג'י (36% כבר הודיעה שחלקה במימון ההפקה יושג ממקורות עצמיים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x