$
בארץ

הממשלה אישרה: האברכים ימשיכו לקבל הבטחת הכנסה

ברוב של 14 שרים מול 8 אישרה הממשלה את עיגון הבטחת ההכנסה לאברכים הלומדים בכוללים. הקצבה תוגבל לחמש שנים עבור מרבית האברכים הצעירים מגיל 29. נתניהו: "הגבלת הקיצבה נועדה לעודד את אוכלוסייה זו להשתלב בכוח העבודה, ולצאת ממעגל העוני"

תומר אביטל 14:1019.12.10

ברוב של 14 שרים מול 8 אישרה הממשלה כי האברכים ימשיכו לקבל הבטחת הכנסה. מדובר במימון ממשלתי בסך 127 מיליון שקל בשנה.

 

לפי המתווה שאושר, כל האברכים שכבר מלאו להם 29 שנים מוחרגים מההחלטה - והם ימשיכו ליהנות מהקצבה ללא הגבלת זמן. תמיכה לאברכי הכוללים שטרם חגגו 29 שנים תינתן בשני מסלולים.

 

במסלול הראשון, בו נכללים רוב האברכים, תינתן קיצבה למשך 5 שנים בלבד, כאשר בארבע השנים הראשונות תינתן קיצבה מלאה בסך של עד 1,040 שקל בחודש. השנה החמישית תהווה שנת השתלבות בשוק העבודה, ובה תינתן קיצבה של 75% מהסכום הראשוני. בתקופה זו ילמד האברך חצי מזמנו ויוכל לעבוד בחצי משרה.

נתניהו: "ממשלות רבות דיברו - אנחנו עושים" נתניהו: "ממשלות רבות דיברו - אנחנו עושים" צילום: אורי פורת

 

במסלול השני תינתן קיצבה מופחתת, המיועדת לקבוצה מצומצמת מאוד של "לומדים מתמידים", המתכוונים להקדיש חייהם ללימוד תורה, בעלות שלא תעלה על 20 מליון שקל מסך התמיכה השנתית לאברכים. (על פי הסכומים הניתנים כיום, ההערכה היא כי מדובר בכ-2,000 איש בלבד).

 

50 מיליון שקל לסטודנטים נזקקים

 

במקביל, תינתן תוספת של 50 מיליון שקל לסטודנטים נזקקים במסגרת קרן הסיוע. בכך יבוא לידי ביטוי גם אלמנט השוויון, עליו הצביע בג"ץ בפסיקתו מיוני 2010.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ציין: "מדובר בצעדים הראשונים שננקטים על ידי ממשלה כלשהי בנושא. ממשלות רבות דיברו על כך - אנחנו עושים. זהו שינוי כיוון מהותי ואמיתי שלא נעשה עד היום. הגבלת הקיצבה נועדה לעודד את אוכלוסייה זו להשתלב בכוח העבודה, ולצאת ממעגל העוני".  

 

טרם ההצבעה הגיבו השרים לביקורות שהושמעו מהאופוזיציה כי הממשלה נכנעת ללחץ החרדי. "מצער שכל נושא שנוגע לחרדים מעורר דיון ציבורי שגובל בהיסטריה". אמר שר האוצר יובל שטייניץ, "זה בסך הכל הסדר שמשפר את המצב הקיים. צריך לברך על חצי הכוס המלאה".

 

"מהפכה הדרגתית"

 

השר אבישי ברוורמן הודיע טרם ההצבעה כי יתנגד להצעה. לדבריו "זה כנראה אתנן פוליטי, או קומבינה. זאת לא ההחלטה שתכניס את החרדים למעגל התעסוקה".

 

מנגד, שר המדע דניאל הרשקוביץ' ציין כי "לראשונה הממשלה מציעה תוכנית מהפכנית לשלב את החרדים בעבודה. זה מסוג המהפכות שצריכות להתרחש בצורה הדרגתית".

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש - לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה להחלטת הממשלה כי "מדובר ברפורמת כזב. שום אברך לא יאבד את קצבתו בעקבות ההחלטה. הקצבה גורמת ל-11 אלף אברכים ול-11 אלף נשותיהם לא לעבוד. הממשלה ביצעה פיגוע במשק הישראלי".

 

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע בפתח ישיבת הממשלה כי משפחות חללי הכבאים יזכו לתנאים זהים למשפחות חללי צה"ל.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x