שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הממשלה תקבע יעדים חדשים לגיוס חרדים: 4,800 מתגייסים עד 2015

תדון בנושא בישיבתה הקרובה ביום א'. בכוונת הממשלה לבטל את הסעיף שמאפשר לשר הביטחון לפטור משירות את אלו שמלאו להם 22 שנה

תומר אביטל 20:3615.12.10

הממשלה תקבע ביום ראשון יעדים חדשים לגיוס חרדים. בשנת 2011 הממשלה תנסה לגייס 2,400 חרדים - 1,200 לצהל, ו-1,200 לשירות האזרחי. מספר המגויסים יעלה ב-600 מדי שנה, וב-2015 יגיע ל-4800 מתגייסים חרדים חדשים.

 

כמו כן, הממשלה חזרה בה מהחלטה בחוק ההסדרים - ובכוונתה לבטל

את הסעיף שמאפשר לשר הביטחון לפטור משירות את אלו שמלאו להם 22 שנה. פטור מלא יינתן רק מגיל 35. עם זאת ישונו מסלולי הגיוס לחרדים. בנוסף יוחלט כי משרדי התמ"ת, אוצר, והמדע יגבשו עד אפריל 2011 "תכנית לסיוע לחרדים המשרתים בצה"ל ובשירות האזרחי להשתלב בתעסוקתם עם תום תקופת שירותם". המשרדים גם יתקצבו תכנית זו.

 

בדברי ההסבר להצעת הממשלה נכתב כי המגזר החרדי מהווה כ-11% מכלל האוכלוסיה, ודבר זה "מחייב לחזק הסדרים שמקדמים את שותפתו בנשיאה בנטל הביטחוני והכלכלי, תוך שמירה וכיבוד ייחודו התרבותי של המגזר".

 

בשנת 2010 משרתים כ-2,420 חרדים בלבד בשירות הצבאי והאזרחי. כדי לקדם את יישום חוק טל פעל בחודשים האחרונים צוות בין משרדי בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה איל גבאי כדי לגבש המלצות לשינוי מנגנון הגיוס. לפי ההמלצות, משנת 2016 כ-60% מכל שכבת גיל חרדית עד גיל 28 (כ-6,000 איש) תשרת בצה"ל, או בשירות האזרחי .

 

בממשלה מקווים כי אימוץ היעדים החדשים "יעצור את מגמת העלייה במספר החרדים מעל גיל 22 הנמצאים במעמד דחויי שירות". כתוצאה, שואפים במשרד ראש הממשלה, מספר דחויי השירות יתייצב על כ-20 אלף איש, במקום 30 אלף כיום.

 

בהחלטת הממשלה נכתב בנוסף כי חייל חרדי נשוי עולה למדינה כ-4,000 שקל מעבר לתשלום לחייל לא חרדי, ו-2,000 שקל נוספים בשירות אזרחי. מרבית השרים תומכים בהחלטה, אולם שר התמ"ת בנימין בן אליעזר הציב מספר הסתייגויות ואף הציע כי במקביל יתאפשר מסלול עתודה צבאית להנדסאים חרדים.

 

ראוי לציין כי הממשלה למעשה תאשר ביום ראשון פטור משירות צבאי לאברך מגיל 22. במקום זאת החרדים יוכלו לבצע שירות אזרחי בן שנה אחת. עם זאת, אברכים עד גיל 24 יחוייבו ב"שירות אזרחי בטחוני" - במקומות כמו המשטרה והשב"ס. היום, רק מגיל 26 יכולים האברכים לבצע שירות לאומי במקום צבאי.

 

באוגוסט עתרה עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון לבג"ץ כנגד ההחלטה לפתור את האברכים משירות צבאי מגיל 22 ולאפשר להם לעשות שירות אזרחי בלבד. סמנכ"ל העמותה שחר אילן אמר כי "קשה להאמין שחודשים ארוכים של עבודה העלו כמעט בדיוק את אותה החלטה אומללה. פטור גורף לאברכים משירות צבאי הוא הכשר ממשלתי לאפליה בין דם לדם הוא בחיסול של מסלולי הגיוס בצבא. ההחלטה הזו היא יריקה בפנים לכל מתגייס וחיסול צבא העם".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x