$
משפט

ביניש על חניכת המחלקה הכלכלית: "הרעיון החל מבימ"ש כלכלי ואני שמחה שלא יצא כך"

שופטי המחוזי בת"א חגגו את לידת המחלקה החדשה. לגבי הגדרתה הדעות חלוקות: ביניש וברלינר הדגישו כי "נוספה מחלקה", אבל מבחינת זוהר גושן מדובר בבית משפט חדש

משה גורלי 19:2115.12.10

היום נולדו מחלקה כלכלית לבית המשפט המחוזי בתל-אביב ונכדה לנשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש. יש לקוות שבשמחה השנייה הפגינה ביניש התלהבות רבה יותר.

 

שופטי המחוזי חגגו בבית שלום עליכם את לידת המחלקה החדשה. "מחלקה", חזרו והדגישו הנשיאות ביניש ודבורה ברלינר. "בית משפט", התעקש האב המאושר, פרופ' זהר גושן ראש הרשות לני"ע. כמובן שהצדק עם הנשיאות. לדברי ברלינר: "אנחנו פותחים מחלקה כלכלית בבית המשפט המחוזי. יש לנו מחלקה שדנה בפשיטות רגל ופירוקים, יש לנו מחלקת מסים. הייחוד במחלקה החדשה הוא שהיא מוקמת מכוח חוק".

 


 

אז חוק הוא באמת סיבה למסיבה. ברלינר הודתה לשר המשפטים יעקב נאמן ש"התפנה מעיסוקיו החשובים ובא אלינו". בין העיסוקים האלה ספק אם נמצא מקום לשביתת הפרקליטים. ברלינר הצטרפה לקריאות הנואשות: "אני קוראת לשר המשפטים לסייע בסיום השביתה. אני חרדה ממה שקורה וחרדה עוד יותר למה שיקרה ביום שאחרי".

 

נאמן עצמו הסתפק בלהודות לפרקליטות שהגיעו לאירוע למרות השביתה, אלה רובינק (מיסוי וכלכלה), רחל שיבר (מרכז) ואראלה סגל-אנטלר (ת"א). כולן, אגב, מרוויחות יותר מ-32 שקל לשעה. 

 

ביניש הדגישה גם היא בדבריה שמדובר רק במחלקה: "הרעיון החל מבית משפט כלכלי ואני שמחה שלא יצא כך". לגושן העירה: "הרשות כבר איננה יזם, עכשיו אתם צד". גושן, אולי צד, אבל בהחלט האב המאושר, סירב להכיר בעובדה שהתינוק יצא פג: "מבחינתי זה בית משפט לעניינים כלכליים", אמר, "זהו הכלי החשוב ביותר להתמודד עם השליטה הריכוזית. 90% מהחברות בישראל נשלטות בידי בעל שליטה יחיד. בית המשפט יקבע תקדימים, פרמיית השליטה תקטן והמרוויח יהיה הציבור. אני מאחל הצלחה לרך הנולד". התקוות הגדולות האלה תלויות כעת על שלושת שופטי המחלקה החדשה: דניה קרת, חאלד כבוב ורות רונן.

 

רובינק עלתה ובירכה גם היא, והתייחסה למחלקה כ"מהפך של ממש". רובינק ייחלה ל"הרתעה אפקטיבית" וקראה לשר המשפטים להשתמש בסמכותו ולהוסיף למחלקה סמכויות כמו מס והלבנת הון. יש לציין כי מדובר במחלקה כלכלית עם מעט מאד כלכלה. בלי פירוקים וכינוסים, בלי מסים, בלי הלבנת הון, בלי הגבלים עסקיים, בלי חוזים אחידים.

 

באמצע הטקס נכנס מזכיר המחלקה והגיש לברלינר את התיק הראשון במחלקה. עו"ד אופיר נאור הוא עורך הדין המאושר שזכה להיכנס להיסטוריה כראשון שפנה למחלקה הכלכלית. ברלינר, אגב, ביקשה מהפרקליטות באולם: "אני מאד מקווה שהתיקים שתפנו למחלקה החדשה ייבחנו בקפידה ולא באופן גורף". שזה בעברית פשוטה – אל תציפו אותנו מכל הבא ליד. לאט לאט. עד שהתינוק ילמד ללכת ייקח זמן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x