$
בארץ

מסתמן: המדינה לא תושיע את "ביקור חולים"

ביה"ח איים לפני שבועיים כי ללא מענק של 30 מיליון שקל - ייסגר. האוצר: לא בטוח שהמסקנה תהיה המשך הפעלתו של ביה"ח במתכונת הנוכחית

תומר אביטל 12:1814.12.10
"מחויבות הממשלה היא לאזרחים שיקבלו שירות טוב - ולא לספקים". כך התבטא היום (ג') נציג משרד האוצר משה בר סימן טוב, בדיון החירום בוועדת הכספים שעסק במשבר הכספי בו שרוי בית החולים "ביקור חולים" בירושלים.

 

לפני כשבועיים הודיע בית החולים כי ייסגר בתחילת ינואר אם המדינה לא תסכים לתת מענק חד פעמי בסך 30 מיליון שקל. לדברי ההנהלה, המענק נועד להבטיח את המשך תפעול בית החולים הירושלמי, תשלומי משכורות ל-1,400 עובדים ונותני שירותים, ותחילת תוכניות פיתוח - ולא לכיסוי גירעונות.

יו"ר ועדת הכספים משה גפני: "ביה"ח בסכנת סגירה" יו"ר ועדת הכספים משה גפני: "ביה"ח בסכנת סגירה" צילום: שאול גולן

 

יו"ר ועדת הכספים משה גפני אמר בדיון כי "בית החולים עומד בפני סכנת סגירה. מתברר שבית חולים פרטי איננו יכול להחזיק מעמד אלא הוא בנוי על תרומות מחו"ל, ושהממשלה מעורבת".

 

"אי אפשר לוותר על בי"ח במרכז ירושלים"

 

יו"ר הוועד המנהל של בית החולים, ד"ר יורם בלשר הלין כי "אי אפשר לוותר על בית חולים במרכז ירושלים, כשלא ברור אם יתחדשו פיגועים או לא". לדבריו "אפשר למנוע את ועדת החקירה הבאה. תוכנית ההבראה שגובשה מבוססת על פיטורים, צמצומים, מלווה מהעובדים - העובדים הסכימו לשלושה חודשים בהם שליש מהשכר שלהם ייעלם לטובת המעסיק. אך בסוף התקופה הזו העובדים יעזבו לבתי חולים אחרים. זה כנראה החלום הרטוב של האוצר, שבית החולים יגווע מעצמו".

 

בלשר ביקש שהאוצר יחליף את המלווה שנלקח מהעובדים, על ידי מענק מהמדינה. "כך נהפוך אפילו לבי"ח רווחי". ח"כ רחל אדטו ציינה כי "לא ניתן לסגור בית חולים שיש לו מטות אשפוז, מחלקה פנימית, יולדות וילדים".

 

ביקור חולים. ח"כ אדטו: "לא ניתן לסגור בי"ח שיש לו מיטות אשפוז, מחלקה פנימית, יולדות וילדים ביקור חולים. ח"כ אדטו: "לא ניתן לסגור בי"ח שיש לו מיטות אשפוז, מחלקה פנימית, יולדות וילדים צילום: יואב גלאי

 

עמדת האוצר אותה הביא בר סימן טוב מסתמנת כתשובה שלילית לבקשה. לדבריו "הממשלה תצטרך לבדוק מהי הדרך הטובה ביותר לספק שירותים לאזרחים. הבחינה עדיין לא הסתיימה. הממשלה תדון בנושא. אך על סמך הניסיון, לא בטוח שהמסקנה תהיה המשך הפעלתו של בית החולים במתכונת הנוכחית".

 

יו"ר ועד העובדים של "ביקור חולים" חתכה את דבריו וזעקה כי "המסקנה תהיה לסגור את בית החולים. תגיד את האמת!". בר סימן טוב ענה כי "שאלת העובדים היא חשובה, אך משנית. ייתכן שניתן לתת לה מענה".

 

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע כי הוא תומך בבקשת בית החולים. בסוף הדיון הודיע ליצמן: "אני לא הולך לקבל שום פתרון זמני. הנושא חייב להיסגר חד משמעית. החלטה צריכה להגיע מהר מאוד"

 

בן 143

 

בית החולים "ביקור חולים" הוקם לפני 143 שנה. בשנת 2004 נקלע ביה"ח למצב של חדלות פירעון והפעלתו הועברה לכונס הנכסים הרשמי.

 

לדברי יו"ר הוועד המנהל ד"ר יורם בלשר, לאחרונה הוכנסו נהלים חדשים ונבדקו ההתקשרויות הקודמות והעמותה מתנהלת עתה על פי נורמות וסטנדרטים הולמים. במכתב לראש הממשלה כתב בלשר כי "אי הסדרים שהיו בעבר נחקרים. הוחל ביישום תוכנית הבראה (השלישית במספר בשנים האחרונות) שהתחייבה ממצב ביה"ח. התוכנית כוללת צמצומי כח אדם, קיצוץ בשכר, צעדי התייעלות מול ספקים, סיוע בהקדמת תשלומים מהקופות והלוואה מהעובדים. ההלוואה היא בשיעורים פרוגרסיביים ובבעלי השכר הגבוה מגיעה להפחתת שכר בגובה שולי של עד 35%".

 

בלשר הוסיף כי "לפי תוכנית ההבראה בגרסתה האחרונה, ניתן להביא את ביה"ח לאיזון תפעולי בתוך כשנה וחצי. אבל כדי להגיע לשלב הזה חייבים לסייע לנו במענק חד פעמי של כ-30 מיליון שקל בפריסה עד לסוף השנה הבאה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x