$
בארץ

בעקבות עלייה בגביית המסים: גירעון נמוך של 400 מיליון שקל בנובמבר

הגירעון הנמוך יחסית נובע משילוב של ירידה בהוצאות משרדי הממשלה ומעלייה בגביית המסים. מתחילת השנה גדלה הגבייה ב-7.6% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2009

אמנון אטד 11:0407.12.10

הממשלה סיימה את החודש שעבר עם גירעון תקציבי נמוך של כ-400 מיליון שקל. הגירעון הנמוך יחסית נובע משילוב של ירידה בהוצאות משרדי הממשלה ומעלייה מסוימת בגביית המסים.

 

מנתונים שמפרסם היום (ג') אגף החשב הכללי באוצר מתברר כי מתחילת השנה מסתכם הגירעון המצטבר בתקציב

המדינה בכ-15.9 מיליארד שקל בלבד, לעומת גירעון מתוכנן של כ-42.9 מיליארד שקל לשנת התקציב הנוכחית. חלק גדול של ההוצאות של משרדי הממשלה מתרכז אומנם בחודש האחרון של השנה, אולם הנתון המעודכן של האוצר מחזק את הערכות ראשי המשרד, לפיהן הגירעון הממשלתי בשנת 2010 יהיה קטן בהרבה מהמתוכנן ויסתכם בכ-30 מיליארד שקל.

 

מנתוני האוצר מתברר כאמור כי סך גביית המסים עלה בחודש שעבר, בהשוואה לחודש נובמבר בשנה שעברה, בשיעור ריאלי מתון של 1.1%, והסתכם בכ-16.9 מיליארד שקל. גביית המסים הישירים (מס הכנסה, מס רווחי הון ומסי מקרקעין) עלתה בנובמבר ב-2.3% ואילו בגביית המסים העקיפים (מע"מ, מכס, מסי קניה, מס דלק ועוד) נרשמה בחודש שעבר ירידה בשיעור קל של 0.4%.

 

מתחילת השנה גדלה גביית המסים בשיעור ריאלי של 7.6% בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2009 והסתכמה בכ-180 מיליארד שקל. כתוצאה מכך, גדולה כעת גביית המסים בכ-11 מיליארד שקל מיעד הגבייה שנקבע בהצעת התקציב לפרק זמן זה. מרבית עודפי הגבייה, בסכום של כ-8 מיליארד שקל, נוצר כתוצאה מגביית המסים הישירים. הסיבה העיקרית לעודף הגדול בגביית המסים הוא העלייה הלא צפויה שנרשמת השנה בצמיחת המשק.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x